ویزای پرتغال | توضیحات – انواع – مدارک مورد نیاز

ویزای پرتغال | توضیحات – انواع – مدارک مورد نیاز

ویزای پرتغال، برای مسافرت به کشور پرتغال نیاز به اخذ ویزای پرتغال خواهد بود که بایستی اقدامات خود را از طریق سفارت پرتغال در ایران پیگیری نمایید. در این …

پرتغال یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که در جنوب غربی این قاره قرار دارد. اسپانیا تنها همسایه این کشور به شمار آمده که باهم شبه جزیره ایبری را به وجود آورده‌اند. برای مسافرت به این کشور نیاز به اخذ ویزای پرتغال خواهد بود که بایستی اقدامات خود را از طریق سفارت پرتغال در ایران پیگیری نمایید. در این مقاله قصد داریم ضمن ارائه توضیحات کلی درباره گرفتن ویزای کشور پرتغال به بررسی انواع ویزا، مدارک و مراحل اخذ آن نیز بپردازیم.

توضیحات کلی در خصوص ویزای پرتغال

پرتغال از کشورهای بسیار جذاب و دیدنی بوده که در سال‌های اخیر نیز متقاضیان مهاجرت به این کشور افزایش بسیاری داشته است. برخورداری از شرایط مناسب در زمان ارائه درخواست ویزای پرتغال شانس موفقیت متقاضیان را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد.

داشتن دعوتنامه از طرف دوستان یا اعضای خانواده از جمله دلایل مناسب جهت سفر به پرتغال است. چنانچه از سوی یک موسسه یا شرکت در پرتغال دعوتنامه برای کار داشته باشید نیز دلیل خوبی جهت سفر خواهد بود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بایستی حتما طول مدت اقامت خود را نیز در دعوتنامه‌ها ذکر نمایید.

با داشتن تمکن مالی کافی نیز شرایط متقاضی جهت گرفتن ویزای کشور پرتغال بهتر می‌گردد. تمکن مالی در قالب یک برگه صادر می‌شود که بر اساس واحد یورو میزان سرمایه‌ای که در حساب بانکی خود دارید را اعلام می‌کند. این برگه توسط بانک صادر شده و با ارائه آن به سفارت پرتغال نشان می‌دهید که از پس هزینه‌های معشیتی خود را در طول اقامتتان بر خواهید آمد. همچنین نیاز به ارائه گردش سه ماهه آخر حساب بوده که تعداد بالای آن نشان دهنده توانایی متقاضی در کسب درآمد و تامین هزینه‌ها است.

انواع ویزای پرتغال

برای سفر به کشور پرتغال با توجه به هدف متقاضیان اعم از کاری، تحصیلی، توریستی و… انواع ویزا صادر می‌گردد. انواع ویزای پرتغال با توجه به نوع آن از مدت زمان اعتبار و مشخصات متفاوتی برخوردار است. همچنین مدارک پشتیانی که متقاضی بایستی به سفارت پرتغال ارائه دهد بر حسب نوع ویزا متفاوت است. در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر ویزاهای مختلف برای این کشور می‌پردازیم.

ویزای توریستی کشور پرتغال

ویزای توریستی پرتغال از رایج‌ترین انواع ویزا است که توسط سفارت پرتغال در ایران صادر می‌گردد. متقاضیانی که قصد مسافرت و تفریح به کشور پرتغال را دارند بایستی نسبت به اخذ این ویزا اقدام نمایند. پرتغال از جمله کشورهای زیبا و سرسبز در قاره اروپا است که مناطق گردشگری و جاذبه‌های توریستی بسیاری نیز دارد. با گرفتن ویزای توریستی پرتغال می‌توانید سفری راحت و دل انگیز به این کشور داشته باشید.

ویزای کاری کشور پرتغال

از دیگر انواع ویزای پرتغال می‌توان به ویزای کاری یا شغلی اشاره کرد. اغلب کشورهای پیشرفته مانند پرتغال جهت رسیدن به اهداف خرد و کلان نیاز به نیروی کار متخصص از نقاط مختلف دنیا دارند. بر همین اساس چنانچه از طرف یک موسسه یا کارفرمای مستقر در پرتغال دعوتنامه جهت کار داشته باشید می‌توانید با ارائه آن به همراه دیگر مدارک مورد نیاز به سفارت پرتغال در ایران نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام نمایید.

ویزای تجاری کشور پرتغال

پرتغال همچنین از کشورهای موفق در حوزه اقتصاد به شمار می‌آید. سالانه سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری به منظور سرمایه گذاری و کارآفرینی به این کشور سفر می‌کنند. شما نیز اگر قصد سرمایه‌گذاری در پرتغال را دارید می‌توانید هم اکنون برای اخذ ویزای تجاری اقدام کرده و به این کشور سفر کنید. برای تایید صلاحیت بایستی مدارک شخصی و مالی خود را به سفارت ارائه داده تا در کمترین زمان ممکن ویزای تجاری پرتغال برای شما صادر شود.

ویزای تحصیلی کشور پرتغال

یکی از دلایل پیشرفت و توسعه کشور پرتغال مربوط به سیستم آموزشی متنوع و کارآمد آن است. بر همین اساس هدف بسیاری از متقاضیانی که قصد گرفتن ویزای پرتغال را دارند ادامه تحصیل در این کشور است. هزینه‌های زندگی و تحصیل در پرتغال معقول بوده و فرصت مناسبی است تا در این کشور خوش آب و هوا به تحصیل بپردازید. البته برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال باید موفق به دریافت پذیرش از سوی یکی از موسسات آموزشی یا دانشگاهی این کشور شوید.

ویزای ازدواج کشور پرتغال

برای دریافت ویزای ازدواج پرتغال بایستی همسر شما اقامت پرتغال را دارا باشد و یا اینکه قصد ازدواج با یکی از شهروندان کشور پرتغال را داشته باشید. بر همین اساس بایستی مدارک مورد نیاز در خصوص ازدواج خود را به سفارت ارائه کرده تا در زمانی بسیار کوتاه ویزای شما جهت ملحق شدن به همسرتان صادر گردد.

ویزای کشور پرتغال بر اساس مدت زمان اقامت

ویزای پرتغال با توجه به مدت زمان اقامت متقاضیان در این کشور به ۴ بخش کلی تقسیم بندی می‌شود که عبارتند از:

 • ویزای تایپ A: اعتبار این ویزا در محدوده فرودگاه بوده و در همان مکان نیز صادر می‌شود. ویزای تایپ A برای مسافرانی که هدفشان صرفا قصد عبور از پرتغال است صادر می‌گردد.
 • ویزای تایپ B: اعتبار این ویزا تنها ۵ روز بوده و جهت موارد اضطراری و انجام کارهای مهم صادر می‌شود.
 • ویزای تایپ C: این ویزا دارای اعتبار ۹۰ روزه بوده و جزو ویزای کوتاه مدت محسوب می‌شود. متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز اعتبار آن را تا یک سال تمدید نمایند.
 • ویزای تایپ D: این ویزا در شمار ویزای بلند مدت قرار گرفته و برای اقامت بیشتر از یک سال در کشور پرتغال کاربرد دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای پرتغال

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در پرتغال (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۳/۵ در ۴/۵ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات: نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو یا دلار)

توضیحات:

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای پرتغال خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن پرتغال توسط سایت ویزا ، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای پرتغال )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

مراحل دریافت ویزای پرتغال

برای گرفتن ویزای پرتغال بایستی مراحل مختلف آن را با موفقیت طی کنید. بر همین اساس نخست فرم مربوط به درخواست ویزا را پر نمایید. این فرم را می‌توان از سفارت به صورت حضوری دریافت کرده و یا آن را از سایت وزارت امور خارجه کشور پرتغال دانلود نمایید. بعد از تکمیل فرم بایستی آن را به همراه مدارک شناسایی و سایر مدارک ارسال کنید. بر اساس کشور مبدا نیاز به انجام مصاحبه حضوری نیز خواهید داشت. برای این منظور وقت سفارت را تعیین کرده و در موعد مقرر حضور یابید. در زمان حضور در سفارت بایستی هزینه ویزا را پرداخت نمایید.

بعد از تقریباً دو هفته از مصاحبه، درخواست شما مبنی بر صدور ویزا پاسخ داده می‌شود. بعد از دریافت پاسخ بایستی جهت اخذ گذرنامه به سفارت مراجعه کنید. در کشورهایی که سفارت این کشور بسته است امور لازم را بایستی از دفاتر VFS پیگیری کرده و یا به سفارت کشورهای همسایه مراجعه کرد. خوشبختانه سفارت کشور پرتغال در ایران باز است.

هزینه ویزای پرتغال

اخذ ویزا برای پرتغال جدا از اینکه چه نوعی است مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود. هزینه ویزای کشور پرتغال با توجه به سن و شرایط متقاضیان تفاوت دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

هزینه ویزا برای بزرگسالان و کودکانی که بالای ۱۲ سال سن دارند تقریباً ۸۰ یورو است. این هزینه برای کودکان در سنین ۶ الی ۱۲ سال برابر با ۴۰ یورو بوده و همچنین برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. در صورتی که ساکن کشورهای همسایه مانند روسیه، آذربایجان و ارمنستان باشید هزینه ویزا کشور پرتغال در حدود ۳۵ یورو خواهد بود. افرادی که دارای گذرنامه‌های رسمی، دیپلماتیک و یا خدماتی هستند نیازی به پرداخت هزینه‌ ویزای پرتغال ندارند. همچنین این هزینه برای متقاضیانی که اعضای خانواده آنها تبعه کشورهای اتحادیه اروپا است رایگان می‌باشد.

اعتبار ویزای پرتغال

مدت زمان اعتبار ویزای کشور پرتغال با توجه به نوع ویزا متفاوت است. در صورت داشتن ویزای شینگن در حدود ۹۰ روز امکان اقامت در این کشور را دارید. علاوه بر این با توجه به تصمیم سفارت ویزا در انواع یک بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود. با داشتن ویزای یکبار ورود تنها اجازه یک بار وارد شدن به کشور پرتغال یا کشورهای عضو شینگن را داشته و به محض خروج اجازه ورود مجدد نخواهید داشت. اما در صورت داشتن ویزای چند بار ورود تا زمان اعتبار ویزا امکان ورود و خروج به دفعات دلخواه را دارید.

تمدید ویزای پرتغال

چنانچه تبعه کشور پرتغال نباشید و مدت زمان اعتبار ویزای شما به اتمام رسیده است بایستی تا حداکثر یک ماه جهت تمدید ویزای پرتغال خود اقدام کنید. البته به کلیه درخواست‌ها مبنی بر تمدید ویزا پاسخ مثبت داده نشده و بایستی از شرایط خاصی برخوردار باشید. داشتن بیماری و یا عوامل غیر طبیعی از جمله جنگ در کشور مبدا جزو شرایط خاص به شمار می‌آیند. برای ارائه درخواست تمدید ویزا ابتدا بایستی با دفتر اداره مهاجرت پرتغال تحت عنوان SEF تماس بگیرید.

مراحل تمدید ویزا در این کشور به شکل اینترنتی قابل انجام است. اما چنانچه با استفاده از ویزای کاری یا تحصیلی در کشور پرتغال اقامت دارید بایستی جهت تمدید مجوز اقامت در این کشور اقدام کرده که در این صورت نیازی به تمدید اعتبار ویزا نخواهید داشت.

ویزای شینگن پرتغال

با توجه به اینکه کشور پرتغال از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن است کلیه افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند بایستی اقدامات لازم را نسبت به اخذ ویزای شینگن پرتغال انجام دهند. ویزای فوق بر اساس هدف متقاضیان و ماهیت ورود آنها به کشور پرتغال صادر شده و مدت اعتبار آن نیز بر همین اساس تعیین می‌گردد. با توجه به درخواست خود بایستی مدارک مورد نیاز را به سفارت ارسال کنید تا بعد از تایید آنها ویزای پرتغال شما صادر گردد.

ویزای شینگن پرتغال | ایران ویزا

ریجکت ویزای پرتغال و راه‌ های رفع ریجکت ویزای پرتغال

سفارت پرتغال در کشورمان برای صدور ویزا بسیار سختگیر بوده و اغلب متقاضیان با ریجکت درخواست خود مواجه می‌شوند.

از مهم‌ترین علل ریجکت ویزا پرتغال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● متقاضی توانایی لازم در جلب اعتماد افسر ویزا در خصوص بازگشت به کشور مبدا را نداشته باشد.
● متقاضی توانایی مالی لازم در تامین هزینه‌های معشیتی در طول مدت اقامت خود را نداشته باشد.
● مبهم بودن دلایل سفر متقاضی به کشور پرتغال و عدم قانع شدن افسران ویزا
● دعوتنامه ارائه شده دارای اعتبار نباشد.
● عدم اعتبار بیمه‌های مسافرتی ارائه شده

چنانچه با ریجکت درخواست ویزای کشور پرتغال روبرو شوید متاسفانه تا ۶ ماه اجازه درخواست دوباره برای صدور آن را نخواهید داشت. اما امکان اعتراض به درخواست را از طریق ایمیل دارید که دریافت پاسخ آن در حدود ۴۵ روز کاری طول خواهد کشید.

سخن پایانی

پرتغال یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی است که سالانه متقاضیان بسیاری اقدام به درخواست ویزا برای این کشور می‌نمایند. در این مقاله سعی شد توضیحات کاملی در خصوص ویزای پرتغال، انواع آن، مدارک مورد نیاز و مراحل آن به شما عزیزان ارائه شود. در صورت نیاز به کسب مشاوره‌‌های لازم می‌توانید با کارشناسان ما در سایت تماس بگیرید.


سوالات متداول ویزای پرتغال

اعتبار ویزای پرتغال چقدر است؟

مدت زمان اعتبار ویزای کشور پرتغال با توجه به نوع ویزا متفاوت است. در صورت داشتن ویزای شینگن در حدود ۹۰ روز امکان اقامت در این کشور را دارید. علاوه بر این با توجه به تصمیم سفارت ویزا در انواع یک بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود.

جهت اخذ ویزای پرتغال چه مدارکی باید داشته باشیم؟

گذرنامه، تکمیل فرم درخواست ویزای پرتغال، بیمه درمانی، هزینه مربوط به ویزا، برنامه سفر، مدارک محل اقامت، تمکن مالی، گواهی اشتغال، گواهی ثبت نام در دانشگاه، مدارک افراد زیر سن قانونی، دعوتنامه

با توجه به مدت زمان اقامت در پرتغال چند نوع ویزا برای پرتغال صادر می‌شود؟

ویزای تایپ A: اعتبار این ویزا در محدوده فرودگاه بوده و در همان مکان نیز صادر می‌شود. ویزای تایپ A برای مسافرانی که هدفشان صرفا قصد عبور از پرتغال است صادر می‌گردد. ویزای تایپ B: اعتبار این ویزا تنها ۵ روز بوده و جهت موارد اضطراری و انجام کارهای مهم صادر می‌شود. ویزای تایپ C: این ویزا دارای اعتبار ۹۰ روزه بوده و جزو ویزای کوتاه مدت محسوب می‌شود. متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز اعتبار آن را تا یک سال تمدید نمایند. ویزای تایپ D: این ویزا در شمار ویزای بلند مدت قرار گرفته و برای اقامت بیشتر از یک سال در کشور پرتغال کاربرد دارد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر