ویزای فنلاند | انواع – مراحل دریافت – مدارک لازم

ویزای فنلاند | انواع – مراحل دریافت – مدارک لازم

ویزای فنلاند، افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا، قصد سفر و یا مهاجرت به این کشور را دارند، باید ویزای شینگن دریافت کنند. با گرفتن این نوع ویزا، شما …

راهنمای کامل ویزای فنلاند

فنلاند یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا است که به دلایل گوناگون همواره میزبان مهاجران از دیگر کشورها بوده است. این کشور سردسیر اروپای شمالی، یکی از بهترین کشورها برای کسانی است که به دنبال رفاه و سطح زندگی بالا هستند. این کشور با داشتن یکی از بهترین رده‌های اقتصادی و بالاترین درآمد سالانه برای شهروندانش، آمارهایی درخشان در این مورد دارد. بسیاری از ایرانیان نیز برای مهاجرت به این کشور فکر می‌کنند و به دنبال دریافت ویزای فنلاند به روش‌های گوناگون هستند.

اما دریافت ویزای این کشور برای ما ایرانیان چگونه و با چه روش‌هایی ممکن است؟ هزینه ویزای فنلاند در چه حد است و چگونه می‌توان برای دریافت آن اقدام کرد؟ در ادامه به صورت کامل این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

فنلاند چگونه کشوری است؟

فنلاند یک کشور زیبا و سردسیر در شمال اروپا با 5.5 میلیون نفر جمعیت است. پایتخت این کشور شهر هلسینکی است که در کنار خلیج فنلاند در جنوب این کشور واقع شده است. فنلاند با سه کشور مرز مشترک دارد. روسیه در شرق، سوئد در غرب و نروژ در شمال همسایگان این کشور هستند. فنلاند 338440 کیلومتر مربع مساحت دارد. فاصله بین شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه در این کشور، 1157 کیلومتر است.

فنلاند تنها 100 سال پیش استقلال خود را به دست آورد. نظام سیاسی در این کشور جمهوری و یک دموکراسی پارلمانی است. فنلاند در سال 1995 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و واحد پول فنلاند یورو است. جالب این جا است که دو زبان رسمی در این کشور وجود دارد و مردم هم به زیان فنلاندی و هم سوئدی صحبت می‌کنند. این کشور اقتصادی قوی و سیستم تامین اجتماعی بسیار پیشرفته‌ای دارد. علاوه بر این، سیستم آموزش و پروش نیز در این کشور یکی از بهترین‌های دنیا است. در ادامه بیشتر با مزایای مهاجرت به این کشور و دریافت ویزای فنلاند آشنا خواهیم شد.

چرا مهاجرت به فنلاند این قدر جذاب است؟

فنلاند چندین سال متوالی به عنوان شادترین کشور جهان و بالاترین درآمد سالانه انتخاب شده است. این امر فنلاند را به کشوری هیجان‌انگیز برای مهاجرت تبدیل کرده است.

خدمات بهداشتی و آموزشی رایگان برای همه

خدمات بهداشتی و آموزشی تقریباً رایگان تنها دو از خدمات شهروندی در این کشور است. فنلاند دارای یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های رفاهی در جهان است. این سیستم از جامعه فنلاند حمایت کرده و شرایط زندگی مناسب را برای همه شهروندانش تضمین می‌کند. هزینه این طرح‌ها از مالیات شهروندان تأمین می‌شود. نرخ مالیات در این کشور بالا است اما همه آن صرف زندگی شهروندان می‌شود.

فنلاند از دوران نوزادی تا پیری انواع خدمات حمایتی از جمله مراقبت‌های بهداشتی، کمک هزینه در بیماری، کمک‌هایی به والدین و خانواده و همچنین مزایای بازنشستگی و بیکاری را ارائه می‌دهد. این سیستم مراقبت‌های بهداشتی همگانی باکیفیت بالا، آموزش ابتدایی و متوسطه رایگان و حمل‌ونقل عمومی کارآمد و شبکه‌های جاده‌ای را به صورت رایگان برای همه فراهم می‌کند.

طبیعت بی‌ نظیر

تراکم جمعیت در فنلاند کم است و بیش از 70 درصد کشور با جنگل پوشینده شده است. همچنین بیش از 100000 دریاچه در این کشور وجود دارد. پارک‌های طبیعی برای لذت بردن از طبیعت و آبگرم نیز در این کشور کاملا در دسترس است. در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی دیگر، زندگی در فنلاند و سایر کشورهای شمال اروپا آرام است. یکی از جاذبه‌های گردشگری خاص در این کشور، شفق قطبی است. فنلاند همچنین مکانی ایده‌آل برای فعالیت‌های زمستانی و ورزش‌های مرتبط است.

آزادی و برابری

در معیارهای مختلف، فنلاند یکی از بهترین‌ها در جهان است. وقتی صحبت از عملکرد اجتماعی، برابری، آموزش، سرمایه انسانی و رفاه کودکان به میان می‌آید، کشور کوچکی با این جمعیت در بسیاری از شاخص‌های توسعه، در رتبه اول قرار دارد.

درآمد سرانه بالا و قدرت خرید بی‌ نظیر

شاید مهم‌ترین مزیت زندگی در این کشور، حقوق و مزایای بالا برای کارکنان باشد. شاید هزینه‌های زندگی در این کشور بالا باشد اما قدرت خرید بسیار بالا و حتی بیشتر از اتحادیه اروپا، مهاجران را شگفت‌زده می‌کند.

توضیحات کلی در خصوص ویزای فنلاند

یکی از علایق ایرانیان متقاضی مهاجرت در سال‌های اخیر، دریافت ویزای فنلاند، بوده است. افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا، قصد سفر و یا مهاجرت به این کشور را دارند، باید ویزای شینگن دریافت کنند. با گرفتن این نوع ویزا، شما می‌توانید به سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز رفت و آمد داشته باشید. شما ممکن است برای اهداف گوناگون از سفر و گردشگری گرفته تا تحصیل و کار، به دنبال گرفتن ویزای این کشور باشید. هر کدام از این اهداف، ممکن است روش‌ها و نوع ویزا متفاوت باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

انواع ویزای فنلاند

انواع ویزاهایی که کشور فنلاند برای افراد متقاضی ورود به این کشور صادر می‌کند، متفاوت است.

در ادامه با مهم‌ترین انواع ویزاهای این کشور، آشنا می‌شویم:

 • ویزای توریستی فنلاند
  اگر تنها قصد گشت و گذار در این کشور را دارید، باید درخواست ویزای گردشگری بدهید که اعتبار آن 90 روز است.
 • ویزای مهمان
  این ویزا برای افرادی که قصد دیدن خانواده و اقوام خود را در این کشور دارند، صادر می‌شود و نیاز به دعوت‌نامه دارد. مدت اعتبار این مدل ویزا هم 180 روز است.
 • ویزای تحصیلی فنلاند
  این ویزا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در فنلاند را داشته باشند صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته باشید.
 • ویزای کاری فنلاند
  این مدل ویزای نیز به افرادی که در این کشور قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی داشته باشند، داده می‌شود.
 • ویزای پارتنرشیپ
  این مدل ویزا به افرادی که همسر و یا پارنترشان شهروند این کشور باشد تعلق می‌گیرد.
 • ویزای فنلاند برای شرکت در دوره آموزش زبان
  این مدل ویزا به افرادی که قصد دارند تا در دوره‌های زبان فنلاندی در این کشور شرکت کنند، داده می‌شود. مدت این ویزا بین 3 تا 12 ماه است و برای اخذ آن باید فرم تأییدیه ثبت‌نام در دوره و نیز دیگر مدارک لازم را به سفارت این کشور، ارائه نمایید.

مراحل دریافت ویزای فنلاند

برای دریافت ویزای این کشور باید قدم‌های زیر را به ترتیب طی کنید:

 • اولین قدم برای دریافت ویزا این است که به سفارت فنلاند در تهران مراجعه کنید و درخواست ویزا دهید. در سال‌های اخیر شما می‌توانید برخی از مراحل را به صورت آنلاین هم طی کنید.
 • فرم درخواست ویزا را با مشخصات کامل و به‌درستی پر کرده و در اختیار کارکنان سفارت قرار دهید.
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای فنلاند را که در سایت دولتی این کشور اعلام شده آماده کنید و به کارکنان سفارت ارائه دهید. در این هنگام شما می‌توانید درخواست وقت مصاحبه را نیز در سفارت فنلاند ثبت کنید.
 • دریافت وقت مصاحبه از سفارت و مراجعه حضوری در زمان اعلام شده
 • • مصاحبه، انجام انگشت‌نگاری، تحویل مدارک خواسته شده و پرداخت هزینه کارگزاری و سفارت برای انجام مراحل مربوط به دریافت ویزا
 • در این مرحله، سفارت باتوجه‌به مشخصات شما و نوع و کیفیت مدارک و دلایل، برای بررسی پرونده ویزای فنلاند اقدام خواهد کرد.
مراحل دریافت ویزای فنلاند | ایران ویزا

هزینه ویزای فنلاند

اگر متقاضی دریافت این ویزا هستید، باید هزینه‌های مربوط به مراحل گوناگون از مراحل بررسی مشخصات تا هزینه ویزا را پرداخت نمایید. اولین هزینه‌ها، هزینه‌هایی هستند که برای انجام مراحل بررسی پرونده باید در سفارت پرداخت کنید.

این پول شامل هزینه‌های سفارت و همچنین هزینه‌های کارگزاری‌های مربوطه می‌شود. علاوه بر این مبلغ، شما باید کارمزدی را برای آژانس‌های مسافرتی که پروسه‌های مربوط به پر کردن فرم‌های ویزا و بیمه و… را انجام می‌دهند نیز پرداخت کنید. هزینه‌های بعدی شامل هزینه‌های سفر مانند هزینه بلیط و فعالیت‌های فرودگاهی و هزینه‌های اسکان در فنلاند است که به صورت جداگانه پرداخت خواهید کرد.

در حال حاضر برای دریافت ویزای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی فنلاند باید در حدود 80 یورو و برای خدمات کارگزاری VFS هم در حدود 40 دلار پرداخت کنید. برای ویزاهای بلند مدت هم هزینه‌های اقامت در فنلاند بر این مبالغ، اضافه می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای فنلاند چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای این کشور را باید قبل از تعیین وقت سفارت فنلاند آماده کنید. بسته به نوع ویزای درخواستی، این مدارک ممکن است تفاوت‌های زیادی داشته باشند.

این مدارک شامل موارد زیر است:

 • اصل شناسنامه به همراه اصل پاسپورت جدید که حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد.
 • اصل و فتوکپی پاسپورت‌های قدیمی که وضعیت ویزاهای گذشته به خصوص ویزاهای شینگن در آن مشخص شده باشد.
 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید و بدون روتوش که در آن چهره فرد به خوبی و کامل مشخص باشد با زمینه سفید
 • اطلاعات گردش حساب و پرینت گردش حساب سه ماهه اخیر برای بررسی واریزها و پرداخت‌های مالی
 • پرینت از سپرده بانکی
 • برای ویزای تحصیلی فنلاند، نیاز است تا گواهی اشتغال به تحصیل و توصیه‌نامه از طرف یکی از اساتید فعلی ارائه شود.
 • برای ویزاهای تحصیلی همچنین ارائه مدارکی مانند گواهی پذیرش از دانشگاه مقصد، مدرک زبان انگلیسی معتبر، ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی، مدارک ترجمه شده مقطع قبلی و دیگر مدارک به درخواست سفارت باید ارائه شود.
 • برای اخذ ویزای کاری فنلاند همچنین افراد باید قراردادی را در کشور فنلاند که برای اشتغال به آن قصد مهاجرت دارید را ارائه نمایید.
 • مدارک شغلی برای اثبات اشتغال به حرفه و رشته مورد نظر

ویزای شینگن فنلاند

همان طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، کشور فنلاند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است. افراد برای ورود به این کشور، ویزای فنلاند را که ویزای شینگن است دریافت خواهند کرد. ویزای فنلاند عموماً به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شود. ویزای نوع A که نوعی ویزای ترانزیت است و در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا، اعتبار دارد. ویزای B که افراد می‌توانند با استفاده از این ویزا امکان رفت‌وآمد زمینی به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را نیز داشته باشند. این مدل ویزا تا 5 روز اعتبار دارد.

نوع دیگری از ویزاهای فنلاند، ویزای نوع C است که نوعی ویزای کوتاه‌مدت مانند ویزای گردشگری و تجاری است که تا 90 روز اعتبار دارد. ویزای فنلاند از نوع d نیز یک نوع ویزای بلند مدت است. افرادی که اقامت و مهاجرت تحصیلی و یا کاری به فنلاند را دارند، می‌توانند از طریق این مدل از ویزا وارد این کشور شوند. این مدل ویزا به صورت چند ورودی نیز قابل درخواست است.

ویزای شینگن فنلاند | ایران ویزا

ریجکت ویزای فنلاند و راه‌ های رفع ریجکت ویزای فنلاند

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای متقاضیان ویزای این کشور پیش بیاید، رد شدن درخواست ویزا یا در اصطلاح، ریجکت شدن درخواست ویزای برای فنلاند است.

برخی از دلایل این اتفاق، می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • نامعتبر بودن مدارک ارائه شده توسط شخص متقاضی ویزا
 • نامعتبر بودن دعوت‌نامه دریافت شده
 • وجود تضاد یا تناقض در مدارک ارائه شده
 • عدم توانایی فرد متقاضی برای متقاعد کردن افسر اداره مهاجرت یا سفارت درباره هدف سفر به فنلاند
 • بالا بودن هزینه‌های سفر و یا عدم تمکن مالی فرد برای خرید بلیط و پرداخت هزینه‌های اقامت در این کشور
 • پاسپورت نامعتبر یا دارای اعتبار کمتر از درخواست
 • سوءپیشینه فرد متقاضی
 • بیمه‌نامه مسافرتی نامعتبر
 • مدارک نادرست و یا ناکافی در مورد مکانی که شخص قرار است در این مدت در آن اسکان داشته باشد.
 • متقاعدنشدن افسر مربوطه در مورد بازگشت شما پیش از اتمام کار به کشور مقصد

برای رفع ریجکت ویزای فنلاند چه اقداماتی میتوان انجام داد؟

برای رفع این مشکل شما می‌توانید یک نامه به زبان انگلیسی در مورد اعتراض خود به این مورد و دلایل نادرست بودن ریجکتی، نوشته و به همان آدرس ایمیلی که در نامه ذکر شده ارسال نمایید. در این نامه باید با دلیل و مدرک، اثبات کنید که ریجکتی شما به دلایل اشتباهی انجام‌گرفته. معمولاً باید تا 45 روز کاری نیز صبر کنید تا پاسخ از جانب سفارت برای شما اسال شود. برای بررسی این پرونده نیز باید هزینه آن را بپردازید. شما در صورت ریجکت شدن ویزای این کشور، می‌توانید تا 6 ماه آینده دوباره برای ویزای این کشور اقدام نمایید.

کلام پایانی

فنلاند یکی از کشورهای پیشرفته با اقتصاد قوی در اتحادیه اروپا است. این کشور شادترین مردم جهان را دارد و درآمد سرانه این کشور نیز همیشه در رده‌های بسیار بالای جهانی بوده است. ویزای فنلاند از نوع ویزای شینگن است و با آن می‌توانید به کشورهای اتحادیه اروپا نیز سفر داشته باشید. برای دریافت ویزای این کشور و مهاجرت به فنلاند، بهتر است با متخصصان و کارشناسان مهاجرت به این کشور، در ارتباط باشید.


سوالات متداول ویزای فنلاند

هزینه ویزای فنلاند چقدر است؟

در حال حاضر برای دریافت ویزای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی فنلاند باید در حدود 80 یورو و برای خدمات کارگزاری VFS هم در حدود 40 دلار پرداخت کنید. برای ویزاهای بلند مدت هم هزینه‌های اقامت در فنلاند بر این مبالغ، اضافه می‌شود.

ویزای نوع C فنلاند چیست؟

نوع دیگری از ویزاهای فنلاند، ویزای نوع C است که نوعی ویزای کوتاه‌مدت مانند ویزای گردشگری و تجاری است که تا 90 روز اعتبار دارد.

چگونه می‌توان ویزای تحصیلی فنلاند را اخذ نمود؟

این ویزا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در فنلاند را داشته باشند صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته باشید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر