ویزای فرانسه | انواع – مراحل دریافت – مدارک لازم

ویزای فرانسه | انواع – مراحل دریافت – مدارک لازم

ویزای فرانسه، متقاضیان و مهاجران خارجی که قصد سفر به فرانسه را دارند، باید ابتدا ویزای شینگن فرانسه را دریافت کنند. مراحل ثبت درخواست برای دریافت ویزای …

فایل صوتی راهنمای کامل ویزای فرانسه

یکی از محبوب‌ترین و بهترین کشورها در قاره اروپا، فرانسه است که عضو پیمان شینگن می‌باشد. متقاضیان و مهاجران خارجی که قصد سفر به فرانسه را دارند، باید ابتدا ویزای شینگن فرانسه را دریافت کنند. مراحل ثبت درخواست برای دریافت ویزای فرانسه و مدارک مورد نیاز برای آن، با توجه به انواع ویزای فرانسه، متفاوت هستند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در این بلاگ از سایت ایران ویزا، درباره تمام این موارد صحبت کنیم.

توضیحات کلی در خصوص ویزای فرانسه

جهت ثبت درخواست ویزای فرانسه و به دست آوردن اطلاعات دقیق جهت آماده‌سازی و پیگیری پرونده، بایستی از طریق سایت رسمی www.france-visas اقدام نمایید. در این سایت تمام اطلاعات مورد نیاز متقاضیان قرار دارد. این سایت به شما کمک می‌کند تا با توجه به نوع ویزا مدارک مورد نیاز برای ویزای فرانسه را آماده کنید و هزینه‌های مربوط به آن را نیز در نظر بگیرید.

متقاضیان می‌توانند از طریق همین سایت درخواست ویزای خود را تکمیل کنند و یک حساب کاربری برای خودشان ایجاد نمایند. سایر مراحل نیز از طریق همین وب‌سایت و دفاتر VFS گلوبال پیگیری می‌شود. لازم به ذکر است که سفارت فرانسه نسبت به کلاهبرداری‌هایی که توسط سایت‌های غیر معتبر انجام می‌شود، هیچ‌گونه مسئولیتی را به عهده نمی‌گیرد. تمام متقاضیان باید از طریق دفاتر VFS اقدام به پیگیری و ثبت درخواست ویزای خود نمایند.

انواع ویزای فرانسه

کشور فرانسه که هر ساله متقاضیان زیادی از کشورهای خارجی را به‌عنوان مهاجر می‌پذیرد، دارای سه نوع ویزا است.

ویزای کوتاه مدت

ویزاهای کوتاه مدت فرانسه سه دسته هستند که دارای انواع یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود می‌باشند.

ویزای نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاهی یا ویزای نوع A فرانسه، برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به کشورهای غیر شینگن را دارند و در طول سفر خود ناچار هستند به خاطر طولانی بودن پرواز، در فرودگاه‌های بین‌المللی فرانسه پرواز خود را تعویض کنند. این افراد مجاز به خروج از فرودگاه نیستند و فقط باید در منطقه ترانزیت فرودگاه‌های بین‌المللی فرانسه بمانند. این نوع ویزا خود شامل سه ویزای یک طرفه، ویزای رفت و برگشت و ویزای چند بار ورود می‌شود.

ویزای نوع B

ویزای نوع B نیز یک نمونه ویزای ترانزیت است که دارای اعتبار ۵ روزه می‌باشد. افرادی که بخواهند برای سفر بین دو کشور که عضو منطقه شینگن نیستند از کشوری عبور کنند که در منطقه شینگن قرار دارد، می‌توانند در فرودگاه‌های این

کشور پرواز خود را تعویض کنند. این افراد می‌توانند به مدت ۵ روز نیز در کشور فرانسه یا هر کشوری که قصد تعویض پرواز را دارند، اقامت داشته باشند.

ویزای نوع C

یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین ویزاهای فرانسه همین ویزای نوع C است که به ویزای توریستی فرانسه هم شهرت دارد. افرادی که ویزای تایپ C فرانسه را بگیرند، می‌توانند به مدت ۹۰ روز در فرانسه و یک بازه زمانی ۶ ماهه در منطقه شینگن بمانند. ویزای نوع C دارای انواع زیر است.

• یکبار ورود

این ویزا به متقاضیان اجازه یک بار ورود به منطقه شینگن را می‌دهد و اگر کسی حتی قبل از تمام شدن مدت اعتبار ویزا از منطقه شینگن خارج شود، دیگر نمی‌تواند به یکی از کشورهای این منطقه وارد شود.

• ویزای دو بار ورود

این ویزا به متقاضیان اجازه می‌دهد تا زمانی که ویزای آن‌ها اعتبار دارد یک بار وارد منطقه شینگن شوند و پس از خروج، مجدداً یک بار دیگر به این کشورها سفر کنند.

• ویزای چند بار ورود یا ویزای مولتی فرانسه

این ویزا دارای شرایط بهتری است. چراکه به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا به مدت ۹۰ روز و به‌صورت کلی ۶ ماه علاوه بر فرانسه در محدوده شینگن رفت و آمد داشته باشند و هیچ محدودیتی برای ورود و خروج به کشورهای منطقه شینگن نخواهند داشت.

ویزای طولانی مدت موقت

ویزای طولانی مدت موقت فرانسه یک ویزای غیر قابل تمدید است که تنها یک سال اعتبار دارد. افرادی که این ویزا را دریافت کرده باشند در واقع اجازه موقت برای اقامت در فرانسه را دارند. افرادی که قصد دارند به‌صورت موقت در فرانسه تحصیل یا کار کنند، این نوع ویزا را دریافت می‌کنند.

• ویزای کاری موقت فرانسه نیازمند یک پیشنهاد کاری از داخل فرانسه است.

افرادی که بخواهند در این کشور با ویزای موقت تحصیلی اقامت بگیرند، باید حتماً از دانشگاه‌ها یا موسسه‌های آموزشی فرانسه نامه پذیرش داشته باشند.

• ویزا با هدف خاص

این ویزا هم جزو ویزاهای بلند مدت موقت فرانسه است. افرادی که تمکن مالی کافی داشته باشند و بخواهند به‌صورت داوطلبانه برای گذراندن تعطیلات در فرانسه بمانند، می‌توانند، مدارک لازم برای اخذ این ویزا را ارائه نموده و این ویزا را دریافت کنند.

ویزای طولانی مدت

ویزای طولانی مدت فرانسه معمولاً به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند بیشتر از یک سال در کشور فرانسه بمانند. البته این نوع از ویزاها هم اعتبار یک ساله دارند. اما درصورتی‌که قرارداد کاری یا مدت تحصیل متقاضیان بیشتر شود، می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند. ویزای بلند مدت فرانسه، همان ویزای نوع D است که برای انجام فعالیت‌های تجاری، تحصیل طولانی مدت و یا کار طولانی مدت در فرانسه صادر می‌شود.

به‌طورکلی ویزاهای طولانی مدت فرانسه عبارت‌اند از:

 • ویزای کاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای خانوادگی
 • ویزای اقامت خصوصی

مراحل دریافت ویزای فرانسه

مراحل دریافت ویزای فرانسه در ابتدا به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند و پس از تکمیل مدارک متقاضیان باید باقی مراحل را به‌صورت حضوری پیگیری کنند. این مراحل عبارت‌اند از:

 • مرحله اول مراجعه به سایت VFS Global
  در مرحله اول باید درخواست خود را به‌صورت آنلاین در این وب‌سایت ثبت کنید.
 • مرحله دوم شامل آماده‌سازی مدارک می‌شود.
  در این مرحله باید اطلاعات و مدارکی که برای درخواست ویزای فرانسه نیاز دارید، آماده کنید. دقت کنید که پاسپورت شما باید معتبر باشد و کلیه مدارکی که از شما خواسته شده به‌صورت کامل آماده نمایید.
 • مرحله سوم تحویل مدارک
  بعدازاینکه پرونده درخواست ویزا را به‌صورت آنلاین تکمیل نمودید، باید مدارکی که از شما خواسته شده برحسب نوع ویزا، آماده نموده و آن را به مراکز تحویل مدارک ویزای فرانسه در ایران تحویل دهید. در سایت فرانس ویزا اطلاعات کافی درباره آدرس و محل قرارگیری مرکز تحویل مدارک (VFS) در اختیار شما قرار داده می‌شود. به این صورت می‌توانید برای انجام مصاحبه حضوری، ثبت انگشت‌نگاری و تکمیل تحویل پرونده به مرکز موردنظر در تاریخ و ساعت مشخص شده مراجعه نمایید.
 • رسیدگی به درخواست ویزا
  پس از تحویل پرونده، نوبت به رسیدگی به درخواست ویزا می‌رسد. در مدتی که درخواست ویزای شما برای فرانسه، مورد بررسی قرار می‌گیرد، می‌توانید مراحل آن را پیگیری نمایید.
 • پرداخت هزینه ویزای فرانسه
  هنگام مراجعه حضوری پرداخت هزینه ویزا ضروری است. توجه داشته باشید که فقط شرکت vfs صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های ویزای فرانسه را دارد. نکته دیگری که باید برای دریافت ویزای فرانسه به آن توجه کنید این است که فرم درخواست ویزا به‌صورت آنلاین تکمیل می‌شود و باید به زبان انگلیسی باشد.
 • دریافت جواب ویزا
  درنهایت جواب ویزای فرانسه بعد از دو هفته الی یک ماه اعلام می‌شود. در صورت نیاز به پیگیری جواب ویزای فرانسه، می‌توانید با استفاده از کد رهگیری و مراجعه به سایت، مراحل رسیدگی به پرونده را پیگیری نمایید.

هزینه ویزای فرانسه

هزینه ویزای فرانسه باید در روز مصاحبه حضوری و هنگام ثبت انگشت‌نگاری و اطلاعات بیومتریک در دفتر کارگزاری وی اف اس گلوبال یا کنسولگری و سفارت فرانسه، پرداخت شود. هزینه ویزای توریستی برای بزرگسالان ۴۰ یورو است. افرادی که بخواهند ویزای فرانسه را دریافت کنند، باید هزینه ویزا را به یورو و ارز کشور مقصد بپردازند.

در سایت وی‌اف اس گلوبال کلیه هزینه‌های مربوط به ویزای فرانسه مشخص شده است و افرادی که قصد دریافت ویزای این کشور را دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت، اطلاعات دقیقی را درباره هزینه‌های ویزا برای بزرگ‌سالان و کودکان دریافت نمایند.

هزینه ویزای فرانسه

ویزای شینگن فرانسه

کشور فرانسه به دلیل اینکه سیاست‌های واحدی با دیگر کشورهای عضو منطقه شینگن دارد، یکی از اعضای اصلی آن محسوب می‌شود. به همین خاطر افرادی که قصد داشته باشند به خاک کشور فرانسه وارد شوند و با هدف تحصیل، کار یا گردشگری در این کشور مدتی اقامت داشته باشند، باید حتماً ویزای شینگن فرانسه را بگیرند.

در سال‌های اخیر کشور فرانسه سخت‌گیری‌های زیادی را برای صدور ویزای شینگن و اعطای آن به ایرانیان در نظر گرفته است. با توجه به هدف متقاضیان و تابعیت آن‌ها، قوانین صدور ویزا متفاوت است. متاسفانه دریافت ویزای شینگن برای ما ایرانی‌ها در سال‌های اخیر کمی دشوار شده است. اما همچنان امکان پیگیری و ثبت درخواست ویزای شینگن فرانسه از طریق راه‌های قانونی وجود دارد.

متقاضیانی که بخواهند این نوع ویزا را دریافت کنند، باید حتماً مدارک لازم برای ویزای شینگن را آماده کنند و اگر نامه پذیرش یا قرارداد کاری دارند به همراه سایر مدارک اصلی، ارائه دهند. به این صورت می‌توانند موفق به اخذ ویزای شینگن فرانسه شوند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای فرانسه

با توجه به اینکه ویزای فرانسه همان ویزای شینگن است، متقاضیان باید مدارک عمومی برای دریافت این ویزا را ارائه کنند و با توجه به وضعیت اشتغال و هدفشان از سفر به فرانسه، مدارک اختصاصی را نیز ارائه دهند.

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در فرانسه (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴، رنگی، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو)
 • درخواست ویزای فرانسه نیازی به ارائه سند ملکی ندارد.

توضیحات:

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای فرانسه خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن فرانسه توسط سایت ویزا، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای فرانسه )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

تمام مدارکی که به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانند به‌صورت اختصاصی شامل جزئیات بیشتری هم باشند. بنابراین مدارک ارائه شده توسط افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی و کوتاه مدت فرانسه را دارند با مدارک افرادی که قصد دارند برای تحصیل طولانی مدت و یا کار در کشور فرانسه بمانند، تفاوت دارد. اما این مدارک می‌توانند جزو مدارک عمومی محسوب شوند.

ریجکت ویزای فرانسه و راه‌ های رفع ریجکت ویزای فرانسه

ریجکتی ویزای فرانسه در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و دلیل آن هم سخت‌گیری‌هایی است که این کشور برای صدور ویزا اعمال نموده است. متاسفانه یکی از دلایل ریجکتی ویزای ایرانیان، تابعیت آن‌ها است. چراکه کشور فرانسه در بسیاری از مواقع ویزاهای ایرانیان را به دلایل واهی رد کرده است.

بهتر است اگر قصد دریافت ویزای شینگن فرانسه را دارید، حتماً از وکلای مهاجرتی و کارشناسان ایران ویزا در این زمینه راهنمایی بگیرید تا بتوانید به‌صورت دقیق خواسته‌های افسر ویزا را برآورده کنید و مدارک لازم را آماده نمایید.

ازجمله دلایل ریجکتی ویزای فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ارائه مدارک جعلی
 • استفاده از گذرنامه جعلی
 • عدم ارائه دلیل و مدرک کافی برای سفر به فرانسه
 • عدم توانایی برای اثبات بازگشت به کشور مبدأ
 • پایان مجوز اقامت ۹۰ روزه در بازه زمانی ۶ ماهه
 • عدم تائید سیستم اطلاعاتی فرانسه
 • عدم تائید متقاضی توسط سیستم اطلاعاتی شینگن (SIS)
 • عدم خرید بیمه معتبر

هر یک از دلایلی که ارائه کردیم، می‌تواند دلیل ریجکتی ویزای فرانسه باشد. درصورتی‌که دلیل ریجکتی ویزا عدم خرید بیمه معتبر باشد، می‌توانید برای رفع آن از یک شرکت بیمه معتبر بیمه نامه خود را تهیه کنید. همچنین می‌توانید مدارک و دلایل کافی تهیه کنید تا دلیلی برای ریجکتی ویزا وجود نداشته باشد.

درصورتی‌که مدارک شما تکمیل بوده، اما به هر دلیلی ویزای شما را ریجکت کرده‌اند، می‌توانید برای رفع ریجکتی فرانسه تا یک ماه اعتراض کنید. اگر بعد از یک ماه برای اعتراض اقدام کنید به پرونده شما رسیدگی نمی‌شود.

برای این کار کافی است یک نامه اعتراض به زبان فرانسوی آماده کنید و دلایل خود را ارائه کنید تا به افسر سفارت ثابت کنید که ریجکتی ویزای شما به اشتباه صورت گرفته است. پرونده شما توسط افسر جدیدی در سفارت فرانسه مورد بررسی قرار می‌گیرد و جواب ویزای شما مجدداً ارسال می‌شود.

ارائه اسناد و مدارک تکمیلی برای رفع ریجکتی هم ضروری است. مدت زمان پاسخ‌دهی به نامه‌های رفع ریجکتی معمولاً سه ماه است. اگر پس از سه ماه به نامه اعتراض شما جوابی داده نشود، به معنی این است که مجدداً درخواست شما رد شده است.

ریجکت ویزای فرانسه و راه‌ های رفع ریجکت ویزای فرانسه

کلام پایانی

یکی از ویزاهای محبوب منطقه شینگن ویزای فرانسه است. اما به دلیل مشکلاتی که بر سر راه دریافت این ویزا وجود دارد، بهتر است از ابتدا با مراحل ثبت درخواست ویزای فرانسه، هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز آن آشنا شوید. ما در این نوشتار سعی کردیم اطلاعات مورد نیاز شما را آماده کنیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


سوالات متداول ویزای فرانسه

پرداخت هزینه ویزای توریستی فرانسه به چه صورت است؟

هزینه ویزای توریستی برای بزرگسالان ۴۰ یورو است. افرادی که بخواهند ویزای فرانسه را دریافت کنند، باید هزینه ویزا را به یورو و ارز کشور مقصد بپردازند.

برای اینکه درخواست ویزای فرانسه تا حدالامکان ریجکت نشود، چه راهکاری پیشنهاد می‌دهید؟

بهتر است اگر قصد دریافت ویزای شینگن فرانسه را دارید، حتماً از وکلای مهاجرتی و کارشناسان ایران ویزا در این زمینه راهنمایی بگیرید تا بتوانید به‌صورت دقیق خواسته‌های افسر ویزا را برآورده کنید و مدارک لازم را آماده نمایید.

ویزای طولانی مدت فرانسه چند نوع است؟

ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای خانوادگی، ویزای اقامت خصوصی

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر