ویزای اسپانیا | توضیحات – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای اسپانیا | توضیحات – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای اسپانیا، اخذ ویزای اسپانیا و سفر به این کشور برای افرادی که قصد تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری در اسپانیا را دارند، ضروری است. به همین خاطر آشنایی با شرایط …

فایل صوتی راهنمای کامل ویزای اسپانیا

اخذ ویزای اسپانیا و سفر به این کشور برای افرادی که قصد تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری در اسپانیا را دارند، ضروری است. به همین خاطر آشنایی با شرایط دریافت ویزای اسپانیا و مراحل و مدارک مورد نیاز برای هر یک از ویزاهای اسپانیا کمک می‌کند تا متقاضیان بتوانند سریع‌تر پروسه اخذ ویزا را انجام دهند. به همین خاطر ما در این مقاله از سایت ایران ویزا، تصمیم داریم اطلاعات کلی درباره چگونگی دریافت ویزای اسپانیا را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

توضیحات کلی در خصوص ویزای اسپانیا

اخذ ویزای اسپانیا از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور در ایران انجام می‌شود. با توجه به اینکه شهروندان کشورهای خارجی که عضو پیمان شینگن نیستند برای ورود به اسپانیا حتماً باید ویزا داشته باشند، متقاضیان ایرانی که قصد سفر به اسپانیا را داشته باشند، حتماً باید ویزای این کشور را به عنوان یک برچسب یا مهر درون گذرنامه خود داشته باشند.

ویزای اسپانیا دارای دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت است که برای افراد بزرگ‌سال ۸۰ یورو هزینه در بر دارد. متقاضیان دریافت ویزای اسپانیا حتماً باید تمکن مالی به مبلغ ۹۰ یورو ارائه کنند و ممکن است یک ماه طول بکشد تا جواب ویزای اسپانیا را بگیرند.

البته ممکن است پروسه اخذ ویزا کمی طولانی شود و در صورت ناقص بودن مدارک، درخواست متقاضیان ریجکت شود. بهترین کار برای جلوگیری از ریجکت ویزای اسپانیا و پیگیری پرونده ویزا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، استفاده از نظرات کارشناسان و مشاوران حقوقی سایت ایران ویزا است. به همین خاطر توصیه می‌کنیم اگر قصد دریافت انواع ویزای اسپانیا را دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید.

انواع ویزای اسپانیا

در بخش پیش اشاره کردیم که ویزای اسپانیا دارای دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت است. اما شما با توجه به هدف از سفر و مدت زمان اعتبار هر یک از این ویزاها می‌توانید یک گزینه را انتخاب کنید.

انواع ویزای اسپانیا عبارت‌اند از:

ویزای کوتاه مدت اسپانیا

افرادی که قصد دارند مدت زمان کوتاهی در اسپانیا بمانند، می‌توانند یکی از انواع ویزاهای کوتاه مدت را دریافت کنند. این ویزاها که همان ویزاهای تایپ A، تایپ B و تایپ C شینگن هستند، نهایتاً ۹۰ روز اجازه اقامت در اسپانیا را به متقاضیان می‌دهند.

ویزای تایپ A

این نوع از ویزاها معمولاً اعتباری چند ساعته دارند و به دارندگان ویزا اجازه می‌دهد تا برای چند ساعت در فرودگاه‌های اسپانیا بمانند تا سوار پرواز بعدی شوند. به‌طورکلی ویزای کوتاه مدت نوع A برای عبور از خاک اسپانیا است و اجازه اقامت در این کشور و خروج از فرودگاه یا منطقه ترانزیت را نمی‌دهد.

ویزای تایپ B

اعتبار ویزای تایپ B شینگن اسپانیا، نهایتاً ۵ روز است و متقاضیانی که این ویزا را گرفته باشند، می‌توانند برای تغییر پرواز یا عبور از خاک کشور اسپانیا این ویزا را دریافت کنند.

ویزای تایپ C

یکی از معروف‌ترین ویزاهای شینگن اسپانیا ویزای نوع C یا همان ویزای توریستی است. قوانین ویزای شینگن اسپانیا با سایر ویزاهای کشورهای دیگر یکسان است.

ویزای مولتی شینگن اسپانیا به متقاضیان اجازه می‌دهد تا ۵ سال به کشورهای عضو منطقه شینگن وارد شوند و به مدت ۱۸۰ روز در این کشورها اقامت داشته باشند. به‌طورکلی ویزای مولتی اسپانیا اجازه اقامت ۹۰ روزه در خود کشور اسپانیا و مجموعاً ۱۸۰ روز در تمام کشورهای منطقه شینگن را می‌دهد. ویزاهای نوع C دارای انواع یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود است. ویزای مولتی همان ویزای چند بار ورود است. چنانچه فردی ویزای یک‌بار ورود نوع C اسپانیا را دریافت کند، پس از خارج شدن از منطقه شینگن دیگر نمی‌تواند به هیچ یک از کشورها وارد شود. حتی اگر از اعتبار ویزا باقی مانده باشد.

ویزای بلند مدت اسپانیا

ویزای تایپ D همان ویزای بلند مدت است که دارای انواع مختلفی می‌باشد. افرادی که قصد داشته باشند بیش از یک سال در اسپانیا بمانند و یا تحصیل کنند، می‌توانند ویزای بلند مدت بگیرند. معمولاً دانشجویانی که بخواهند از دانشگاه‌های اسپانیا پذیرش بگیرند نیاز به دریافت ویزا دارند.

ویزاهای بلند مدت اسپانیا عبارت‌اند از:

ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا

افرادی که بخواهند در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترا در اسپانیا تحصیل کنند، پس از اخذ نامه پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر یا دانشگاه‌های اسپانیا می‌توانند ویزای بلند مدت تحصیل بگیرند و تا هر زمان که تحصیلشان ادامه داشته باشد، ویزای خود را تمدید کنند.

ویزای اقامت اسپانیا پس از ازدواج

بعضی از مهاجران خارجی هستند که تصمیم می‌گیرند با یک تبعه اسپانیا ازدواج کنند و از این طریق اقامت بگیرند. این ویزا به صورت اختصاصی پس از ازدواج برای متقاضیان صادر می‌شود و اجازه اقامت بلند مدت در اسپانیا را به این افراد می‌دهد.

ویزای تمکن مالی اسپانیا

افرادی که ویزای تمکن مالی اسپانیا را بگیرند، باید بدون اینکه مشغول به کاری شوند در این کشور زندگی کنند. این افراد اجازه کسب درآمد در کشور اسپانیا را نخواهند داشت و باید تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود و افراد خانواده ارائه نمایند. تمکن مالی مورد نیاز و درآمد ماهانه این افراد باید ۳۰۰۰ یورو برای یک زوج و ۶۰۰ یورو برای هر فرزند باشد.

ویزای کاری بلند مدت اسپانیا

ویزای کاری اسپانیا به دلیل اینکه متقاضیان زیادی دارد، خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در ابتدا باید بگوییم که اگر پیشنهاد کاری از کارفرمای اسپانیا نداشته باشید، نمی‌توانید برای دریافت ویزای کار اقدام کنید. اما با داشتن یک جاب آفر از طرف شرکت‌های معتبر اسپانیایی یا ارائه قرارداد کاری به راحتی می‌توانید این ویزا را دریافت نمایید و تا هر زمان که در اسپانیا کار کنید ویزای خود را تمدید نمایید. انواع ویزای کاری اسپانیا عبارت‌اند از:
• ویزای کارآفرینی
• ویزای خود اشتغالی
• ویزای AU PAIR
• ویزای تعطیلات کاری اسپانیا

ویزای سرمایه‌ گذاری اسپانیا

ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا که با نام ویزای طلایی هم شناخته می‌شود، برای شهروندان کشورهایی است که در اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند. این افراد می‌توانند از طریق ثبت شرکت، خرید ملک یا ایجاد فرصت‌های شغلی در اسپانیا در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند. یکی از ویزاهای محبوب اسپانیا همین ویزای طلایی است که از ۵۰۰ هزار یورو تا ۲ میلیون یورو به سرمایه نیاز دارد. افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی اسپانیا باشند، باید حتماً بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند و قبلاً ویزای شینگن رد شده نداشته باشند.

سایر ویزاهای اسپانیا شامل ویزای درمانی، فرهنگی، ویزای همراه و … می‌شوند که دارای مدارک و شرایط خاص خود هستند. به‌طورکلی قوانین ویزاهای شینگن به صورت یکسان است و متقاضیان دریافت این ویزاها باید مراحل یکسانی را برای اخذ این ویزاها طی کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای اسپانیا

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در اسپانیا (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی میباشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۶ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو یا دلار)
 • سند ملک (درصورت وجود)

توضیحات:

–  ارائه سند ملک جهت اخذ ویزای اسپانیا اجباری نیست ، ولی درصد اخذ ویزای اسپانیا را افزایش می دهد.

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای اسپانیا خواهد شد.
 • توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن اسپانیا توسط سایت ویزا، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای اسپانیا)، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

توجه: مدارک می بایستی به زبان اسپانیایی ترجمه شود.

مراحل دریافت ویزای اسپانیا

اگر هدف خود را از سفر به اسپانیا مشخص کرده‌اید و می‌دانید به کدام یک از انواع ویزای اسپانیا نیاز دارید، می‌توانید برای ثبت درخواست ویزا به وب سایت کارگزاری BLS مراجعه نمایید. ثبت درخواست ویزا باید به صورت آنلاین انجام شود. اگرچه در گذشته دریافت وقت سفارت نیاز به مراجعه حضوری به کنسولگری اسپانیا در تهران داشت، اما در سال‌های اخیر برای سریع‌تر شدن روند پیگیری پرونده‌های ویزا، کشور اسپانیا کارگزاری BLS را معرفی نموده است.

متقاضیان پس از مراجعه به این وب سایت و تائید نمودن وقت ملاقات، بایستی مدارک لازم برای هر یک از ویزاهای اسپانیا را به صورت اختصاصی آماده کنند و در زمان مقرر شده برای تحویل مدارک به دفتر کارگزاری مراجعه نمایند.
در روز مراجعه حضوری ممکن است نیاز به مصاحبه با افسر سفارت داشته باشند و اگر برای اولین بار قصد دریافت ویزای شینگن را داشته باشند، حتماً باید برای ثبت اطلاعات بیومتریک، انگشت نگاری و … آماده باشند.

ارائه درخواست ویزا و تحویل مدارک معمولاً 14 روز کاری طول می‌کشد و پس از بررسی پرونده، جواب ویزای اسپانیا از طریق همین کارگزاری به متقاضیان اعلام می‌شود. اگرچه تمام مراحل درخواست ویزای اسپانیا از طریق این دفتر کارگزاری انجام می‌شود، اما تصمیم نهایی را سفارت اسپانیا و کنسولگری این کشور می‌گیرد. بنابراین اگر با ویزا موافقت شود یا به هر دلیلی ریجکت شود، این تصمیم توسط افسران سفارت اسپانیا گرفته شده است.

مراحل دریافت ویزای اسپانیا | ایران ویزا

هزینه ویزای اسپانیا

هزینه ویزای اسپانیا برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو است. متقاضیانی که به صورت حضوری برای تحویل مدارک به دفتر کارگزاری مراجعه می‌کنند، باید ۸۰ یورو به صورت نقدی و به ارز کشور مقصد بپردازند. البته مبلغ ناچیزی حدود ۱۵ یورو نیز جهت مالیات و خدمات ارائه شده در دفتر کارگزاری از متقاضیان اخذ می‌گردد.

ویزای شینگن اسپانیا

ویزای شینگن اسپانیا شامل ویزای تحصیلی، کاری، ویزای مولتی اسپانیا ویزای سرمایه‌گذاری و … می‌شود. با توجه به اینکه متقاضیان ورود به کشور اسپانیا باید به منطقه شینگن وارد شوند، حتماً باید برای دریافت ویزا یکی از انواع ویزای شینگن را بگیرند.

در بخش انواع ویزای اسپانیا درباره تمام ویزاهای شینگن صحبت کردیم. اما لازم است بدانید که متقاضیان حتماً بایستی مدارک لازم برای ویزای شینگن را به صورت دقیق و کامل آماده کنند. در غیر این صورت موفق به اخذ این ویزا نمی‌شوند.

متقاضیان باید مراحل زیر را به ترتیب برای دریافت ویزای شینگن اسپانیا طی کنند.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن اسپانیا و چاپ پرینت آن برای تحویل به دفتر کارگزاری BLS
 • ارائه پاسپورت معتبر به همراه کپی ویزاهای قبلی
 • ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی
 • خرید بیمه نامه مسافرتی معتبر تا سقف ۳۰ هزار یورو
 • ارائه مدارک مربوط به بلیط رفت و برگشت به اسپانیا
 • ارائه واچر هتل و یا گواهی مدارک محل سکونت در اسپانیا
 • ارائه دعوت‌نامه اسپانیا
 • ارائه کلیه مدارک مالی و ترجمه آن‌ها
 • ارائه سند ازدواج
 • گواهی تمکن مالی برای اقامت در اسپانیا
 • ارائه مدارک شغلی و مدارک تحصیلی
 • ارائه رزومه کاری
 • مدارک مربوط به پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا

ریجکت ویزای اسپانیا و راه‌ های رفع ریجکت ویزای اسپانیا

گاهی اوقات پیش می‌آید که متقاضیان دریافت ویزای اسپانیا با جواب منفی روبرو شوند و نتوانند ویزای این کشور را بگیرند. ریجکتی ویزای اسپانیا ممکن است به دلایلی متعددی اتفاق بیفتد. معمولاً افسران سفارت اسپانیا، هنگام بررسی پرونده‌های ویزا، سخت‌گیری زیادی برای بررسی مدارک انجام می‌دهند و ممکن است دلایل متقاضیان برای قانع کردن افسر سفارت کافی نباشد و ویزای آن‌ها ریجکت شود.

به دلیل اینکه تعداد پناهندگان و مهاجرانی که در سال‌های اخیر وارد کشورهای اروپایی شده‌اند و دیگر به کشور مبدأ خود بازنگشته‌اند زیاد شده است، کشورهای اروپایی به‌خصوص کشورهای عضو منطقه شینگن به‌سختی برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا، ویزا صادر می‌کنند.

از دلایل ریجکتی تقاضاها برای اخذ ویزای اسپانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوء سابقه متقاضی
 • عدم تهیه بیمه نامه معتبر
 • ارائه گذرنامه جعلی
 • تحویل مدارک ناقص یا جعلی
 • سفر انفرادی به اسپانیا
 • نداشتن تمکن مالی کافی
 • عدم ارائه برنامه دقیق و واضح برای سفر به اسپانیا
 • مشخص نکردن محل اقامت در اسپانیا

دلایلی که به آن‌ها اشاره کردیم ممکن است باعث ریجکتی ویزا شوند. اما اگر با چنین مشکلی مواجه شده‌اید، می‌توانید تا ۶ ماه بعد از دریافت جواب، برای اعتراض اقدام کنید و نواقص پرونده خود را برطرف نمایید.

نامه‌ای که برای رفع ریجکتی باید آماده کنید، حتماً باید به زبان اسپانیایی باشد و به سفارت این کشور تحویل دهید. حضور متقاضی برای تحویل نامه اعتراض ضروری است. همچنین اگر پرونده شما نواقصی دارد باید به صورت دقیق آن‌ها را بررسی و کامل نمایید تا مجدداً به درخواست شما رسیدگی شود. معمولاً دو هفته بعد جواب نامه اعتراض صادر می‌شود و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، شما می‌توانید موفق به دریافت ویزای اسپانیا شوید.

نکته: درصورتی‌که برای اولین بار است که قصد دریافت ویزای شینگن اسپانیا را دارید، احتمالاً با ویزای شما موافقت نمی‌شود. چراکه معمولاً داشتن سابقه سفر به کشورهای منطقه شینگن برای کشورهایی چون اسپانیا اهمیت دارد. بهتر است اولین بار به صورت گروهی و از طریق تورهای مسافرتی برای دریافت ویزا اقدام کنید و یا اگر اطلاعات کافی دراین‌باره ندارید از کارشناسان مهاجرتی و افرادی که در این زمینه مهارت و تجربه دارند، کمک بگیرید.

کلام پایانی

اگر متقاضی اخذ ویزای اسپانیا هستید، برای ثبت درخواست باید به وب سایت شرکت BLS کارگزاری و نمایندگی رسمی سفارت اسپانیا در تهران مراجعه نمایید. مراحل اخذ ویزا در این دفتر کارگزاری در ابتدا به صورت آنلاین و پس از تکمیل مدارک به صورت حضوری انجام می‌شود.

اگر دانشجو هستید و می‌خواهید در دانشگاه‌های اسپانیا تحصیل کنید، باید ابتدا یک نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در اسپانیا بگیرید و سپس مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اسپانیا را آماده کنید. پس از تکمیل مدارک باید آن‌ها را به دفتر کارگزاری تحویل داده تا درخواست شما بررسی شود و جواب ویزای اسپانیا پس از دو الی سه هفته کاری برای شما ارسال شود.


سوالات متداول ویزای اسپانیا

چگونه می‌توانیم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری اسپانیا اقدام کنیم؟

یکی از ویزاهای محبوب اسپانیا همین ویزای طلایی است که از ۵۰۰ هزار یورو تا ۲ میلیون یورو به سرمایه نیاز دارد. افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی اسپانیا باشند، باید حتماً بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند و قبلاً ویزای شینگن رد شده نداشته باشند.

چه عواملی می‌تواند باعث ریجکت شدن درخواست ویزای اسپانیا شود؟

سوء سابقه متقاضی، عدم تهیه بیمه نامه معتبر، ارائه گذرنامه جعلی، تحویل مدارک ناقص یا جعلی، سفر انفرادی به اسپانیا، نداشتن تمکن مالی کافی، عدم ارائه برنامه دقیق و واضح برای سفر به اسپانیا، مشخص نکردن محل اقامت در اسپانیا

هزینه ویزای اسپانیا چقدر است؟

هزینه ویزای اسپانیا برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو است. متقاضیانی که به صورت حضوری برای تحویل مدارک به دفتر کارگزاری مراجعه می‌کنند، باید ۸۰ یورو به صورت نقدی و به ارز کشور مقصد بپردازند. البته مبلغ ناچیزی حدود ۱۵ یورو نیز جهت مالیات و خدمات ارائه شده در دفتر کارگزاری از متقاضیان اخذ می‌گردد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر