شهر های مهم ایتالیا، رم، میلان، فلورانس، ونیز، پیزا، تورین، ناپل و بولونیاست. پایتخت این کشور رم است. واضع است که این شهر پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این ...

با برخی از شهر های مهم ایتالیا بیشتر آشنا شویم

۱۱ دی ۱۴۰۲

شهر های مهم ایتالیا، رم، میلان، فلورانس، ونیز، پیزا، تورین، ناپل و بولونیاست. پایتخت این کشور رم است. واضع است که این شهر پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این …

شهر های مهم ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای قدیمی جهان در قاره سبز اهمیت ویژه‌ای دارد و هرساله حدود 20 میلیون نفر به این کشور سفر می‌کنند.

ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است. ایتالیا کشوری توسعه یافته و جزو گروه هشت کشور صنعتی جهان است. این کشور 60 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد و 90 درصد مردم مسیحی هستند. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپاست.

ایتالیا جزء کشورهایی است که آب و هوای معتدل فصلی دارد. شمال ایتالیا به دلیل وجود کوه‌های آلپ سرد، جنوب کشور نیز خشک است. ایتالیا با کشورهای اتریش، واتیکان، فرانسه، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. بیشتر مردم ایتالیا رومی‌تبار هستند و زبان رایج در این کشور ایتالیایی است که از زبان رومی مشتق می‌شود. آیین حاکم در ایتالیا مسیحیت است و کاتولیک‌ها در اکثریت قرار دارند. البته در این کشور پروتستان‌ها، مسلمانان و یهودیان نیز حضور دارند.

با برخی از شهر های مهم ایتالیا بیشتر آشنا شویم - مهمترین شهرهای ایتالیا رم، میلان، فلورانس، ونیز، پیزا، تورین، ناپل و بولونیاست - سایت ویزا

همانطور که گفته شد ایتالیا یک کشور توسعه یافته صنعتی است و مهمترین صنایع این کشور خودروسازی، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، اتمی، جنگی، انرژی، فلزکاری، مواد غذایی و مشروبات است. محصولات استراتژیک کشاورزی در ایتالیا گندم، برنج، ذرت، گوجه‌فرنگی، سبزی است. همچنین ماهی، گاو و خوک از مهمترین محصولات دامپروری در این کشور به شمار می‌رود.

آمارها نشان می‌دهد به صورت میانگین 20 میلیون نفر به صورت سالانه ایتالیا را برای سفر انتخاب می‌کنند البته وجود زیرساخت‌های مناسب از جمله 35 هزار واحد اقامتی با دو میلیون تخت در این کشور سبب شده که ایتالیا مقصد بسیاری از گردشگران باشد. از طرفی ایتالیا ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد که جنبه گردشگری آن را تقویت کرده است.

این کشور با ثبت 47 اثر در میراث جهانی یونسکو در رتبه اول قرار دارد. این آثار شامل بخش‌های تاریخی شهر رم، شهر آبی ونیز، برج پیزا، کلوسئوم، دریاچه کومو، شهر ورونا، شهر هرلاکولانیوم، البا، پارک ملی گرن پارادایز، قصر داسال، آبنمای تروی، سانتا ماریا دل گرازی میلان و غیره است. این آثار مهمترین جاذبه‌های گردشگردی ایتالیا نیز هستند.

رم یکی از شهر های مهم ایتالیا و پایتخت این کشور

شهر های مهم ایتالیا (رم): مهمترین شهرهای ایتالیا رم، میلان، فلورانس، ونیز، پیزا، تورین، ناپل و بولونیاست. پایتخت این کشور رم است. واضح است که این شهر پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این کشور است. براساس آخرین سرشماری جعمیت این شهر 2 میلیون نفر گزارش شده است. رم آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد که در بهار و پاییز خنک و آفتابی است و در تابستان‌ها گرم و خشک است. میانگین دمای هوای این شهر در فصل تابستان 37 درجه گزارش شده است.

البته در ماه آگوست یا همان مرداد کمی هوا گرم‌تر می‌شود. این ویژگی شهر رم باعث نشده جمعیت سفرکنندگان به این شهر کاهش یابد. برگزاری فستیوال‌ها و فعالیت‌های فرهنگی در فصل تابستان بسیار است. توصیه می‌شود که در هنگام سفر در فصل گرم به این شهر لباس خنک مناسب است.

در زمستان میانگین دما 10 تا 15 درجه است. براساس گزارش‌ها حداکثر دما در ماه ژانویه یا بهمن به 13 درجه سانتیگراد می‌رسد. البته در 40 سال گذشته در رم برف زیادی در زمستان نباریده و اگر هم ببارد بسیار ناچیز است. واضح است که برای مسافرت در این فصل به رم باید لباس گرم پوشید.

با این حال نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بهترین زمان سفر به رم مارس تا اکتبر (فروردین تا مهر) است چرا که هوا خنک و مطبوع است. در این بازه زمانی افراد زیادی به رم سفر می‌کنند البته برای سفر در این زمان باید همه نوع لباس به همراه داشت چراکه ممکن است روزی بسیار گرم یا تقریباً سرد شود.

پایتخت کشور ایتالیا رم است. واضح است که این شهر پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این کشور است - سایت ویزا

قدمت شهر رم بر اهمیت گردشگری شهر رم افزوده است، براساس افسانه‌ای قدیمی گفته می‌شود که شهر رم در قرن 8 بنا شده است. برخی هم معتقدند که شهر رم 6 هزار سال قدمت دارد به همین دلیل بناهای تاریخی در این شهر بسیار است.

کولوسِئوم، میدان سِنت پیتِر، باسیلیکای سِنت پیتِر، پانتِئون، آب‌نمای ترِوی، پله‌های اسپانیایی، انجمن رمی، کلیسای سیستین، مجموعه موزه‌های واتیکان، میدان ناوونا، قلعهٔ سِنت آنجِلو، تپهٔ پالاتین، گالری بورگِزه، کلیسای دی سانتا ماریا مَگیوره، باغ‌های ویلای بورگِزه، محلهٔ قدیمی تراتستِوِر، محراب وطن، پل سِنت آنجِلو، کاخ کوئیرینال، میدان وِنِتزیا، ویلای فارنِسینا، آب‌نمای دِی کواترو فیومی از اماکن دیدنی شهر رم است.

کولوسِئوم بنایی عظیم با قدمت بیش از 70 سال از دیدنی‌های مهم شهر رم است که در جنوب غربی پایانه ایستگاه قطار این شهر قرار دارد. این بنا به عنوان محل برگزاری مسابقات گلادیاتورها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

میدان سنت پیتر از دیگر جاذبه‌های شهر رم است. این مکان از امکان مذهبی ایتالیاست، این بنا شاهد وقایع تاریخی زیادی بوده است. در مراسم‌های آیینی این مکان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. دورتادور این میدان با ستون‌های بزرگ گرفته شده است که مجسمه شخصیت‌های مذهبی در بالای آنها نصب شده است.

کلیسای باسیلیکای سِنت پیتِر نیز از دیگر مکان‌های دیدنی رم که وجهه مذهبی دارد است. این بنا روبه‌روی میدان سنت پیتر واقع شده است و در نمای خارجی آن مجسمه‌هایی از مسیح و حواریون قرار دارد. معماری داخلی این کلیسا بسیار چشم‌نواز است و ظرافت‌های بسیاری دارد. زمان‌هایی که نور خورشید در این کلیسا بازتاب داشته باشد رنگ‌های مختلف دیده می‌شود.

معبد پانتِئون نیز در سال 118 پس از میلاد در شهر رم به دستور امپراتور هادریان بنا شده است. گنبد معبد با مجموعه‌ای از سنگ‌های تزئینی طراحی شده است. این معبد در مرکز شهر رم قرار دارد. آب‌نمای ترِوی از دیگر مکان‌های دیدنی شهر رم و بسیار چشم‌نواز است. این آب‌نما با ظرافت زیاد توسط نیکولا سالوی در سال 1762 ساخته شده است. در نمای این آب‌نما خدای اقیانوس‌ها سوار بر ارابه مشاهده می‌شود. این آب‌نما در نزدیکی معبد پانتئون قرار دارد.

فلورانس یکی از شهر های مهم ایتالیا

شهر های مهم ایتالیا (فلورانس): فلورانس یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایتالیاست که در سال 80 میلادی توسط ژنرال لوسیوس کورنلیوس سولا ساخته شده است. این شهر برای اسکان سربازان بازنشسته ایجاد شده و از آنجائیکه این شهر دو رودخانه دارد فلوئنتیا به معنی جریان آب نامگذاری شده است. فلورانس تبدیل‌شده فلوئنتیا به زبان فارسی است. این شهر بیش از 380 هزار نفر جمعیت دارد.

شهر فلورانس در گذشته پایتخت پادشاهی ایتالیا بود. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر از شهرهای شمالی ایتالیا به شمار می‌رود و آب و هوایی استوایی و شرجی دارد. فلورانس در بهار دمایی تا 14 درجه سانتیگراد دارد، در ماه آپریل بارندگی‌ها بیشتر می‌شود. دمای هوا در تابستان فلورانس به 31 درجه می‌رسد و گرم و شرجی است. تابستان فلورانس در ماه‌های جون و سپتامبر به مراتب بهتر است و دمای هوا به 27 و 28 درجه سانتیگراد می‌رسد. در مجموع فلورانس به دلیل موقعیت جغرافیاییش خیلی گرم نیست.

فلورانس یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایتالیاست که در سال 80 میلادی توسط ژنرال لوسیوس کورنلیوس سولا ساخته شده است - سایت ویزا

پاییز فلورانس هم شبیه بهار آن است. دمای هوا همچنان گرم است ولی هر چه روزهای پاییز سپری می‌شود هوا خنک‌تر خواهد شد و دمای هوا در روزها به 15 درجه و شب‌ها به 6 درجه می‌رسد. هوای فلورانس در زمستان مانند بسیاری از شهرهای جهان سرد همراه با رطوبت است. بارش برف در شهرهای ایتالیا از جمله فلورانس به ندرت است.

کلیسای جامع سانتا ماریا، میدان‌های Piazza del Duomo و Piazza della Signoria، گالری آکادمیا، گالری Uffizi، پل Ponte Vecchio از اماکن دیدنی شهر فلورانس است که به زیبایی آن می‌افزاید.

ونیز یکی از شهر های مهم ایتالیا

شهر های مهم ایتالیا (ونیز): شهر معروف ونیز یکی دیگر از شهر های مهم ایتالیا است که جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری دارد. این شهر بر روی آب و تالاب ونیز 800 سال بعد از میلاد با پیشینه ماقبل تاریخ بنا شده است. در این شهر ماشین وجود ندارد و مردم با قایق رفت و آمد می‌کنند. این شهر تنها شهر بدون ماشین جهان محسوب می‌شود.

ونیز مرکز استان ونتو و در شمال ایتالیا قرار دارد. ونیز هم سطح با دریا است و 118 جزیره دارد که با پل به هم وصل می‌شوند. هرکدام از جزایر به خاطر داشتن ویژگی‌های خاص معروف هستند مثلاً جزیره‌های مورانو به خاطر شیشه‌سازی و بورانو به خاطر توری بافی و خانه‌های رنگارنگ از جزایر مهم ونیز به شمار می‌روند.

در شهر ونیز علاوه بر وجود کانال‌های آبی جالب کلیسای سنت مارکز نیز بسیار چشم نواز است. این کلیسا در قرن 11 با 500 ستون و چندین گنبد ساخته شده است. یکی از ویژگی‌های جالب این کلیسا استفاده از طلا در ساخت آن است.
میدان سن مارکو نیز از دیگر جاذبه‌های شهر ونیز است که در آن مارکو پولو جهانگرد معروف دفن شده است. در این میدان مردم ساعت‌ها قدم می‌زنند و می‌نشینند و با یکدیگر گپ می‌زنند. پل ریالتو با قدمتی 400 ساله از دیگر بخش‌های دیدنی ونیز است. در قدیم این مکان برای انجام معاملات تجاری بسیار پرتردد بود.

شهر معروف ونیز یکی دیگر از شهر های مهم ایتالیا است که جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری دارد. این شهر بر روی آب و تالاب ونیز 800 سال بعد از میلاد با پیشینه ماقبل تاریخ بنا شده است - سایت ویزا

ونیز آب و هوایی نیمه مرطوب گرمسیری دارد. آب و هواری بهار و پاییز این شهر متناوب است و در فصل بهار روزها گرمای دلپذیر و شبها خنکی مناسبی دارد. میانگین دما در روزها 21 درجه و در شب‌ها 12 درجه است. تنها تفاوت فصل پاییز با فصل بهار تعداد روزهای آفتابی و ابری است وگرنه دمای هوای این دو فصل ونیز مشابه یکدیگر است.

تابستان ونیز گرم و مرطوب است. البته گرمترین روزها به طور میانگین دمای 25 درجه را تجربه می‌کنند و سردترین روزها به 16 درجه می‌رسد. بناشدن شهر در روی کانال‌های آبی باعث شده رطوبت در فصل تابستان کمی آزاردهنده باشد ولی این موضوع باعث نمی‌شود که از زیبایی این شهر کاسته شود. فصل زمستان هم در این شهر سرد است که باز به خاطر کانال‌های آبی شناور است. دمای هوا در فصل زمستان حدود منفی یک تا 12 درجه است. سرما گاهی باعث می‌شود که سطح آب در شهر بالا بیاید و معابر با آب‌گرفتگی مواجه شوند.

شهر پیزا یکی از شهر های مهم ایتالیا

شهر های مهم ایتالیا (پیزا): پیزا نیز یکی از شهرهای مهم گردشگری در ایتالیاست چراکه برج کج پیزا که در این شهر واقع شده شهرت جهانی دارد. این شهر کوچک حدود 90 هزار نفر جمعیت دارد. اما کوچک بودن این شهر چیزی از جاذبه‌های آن نکاسته و همواره برای گردشگران یکی از مقاصد مهم است.

شاید جالب باشد که کمی درباره برج منحصر به فرد پیزا گفته شود. ساخت این برج از قرن 12 آغاز شد. در آن سالها ثروتمندان ایتالیا معروفترین هنرمندان و معماران برای ساخت این برج به کار گرفتند. این برج برای استقرار کلیسا در نظر گرفته شده بود. اولین فردی که سنگ بنای این برج را برجای گذاشت دیوتیسالوی بود بعد از سه طبقه پایینی آن به اتمام رسید اولین خمیدگی در جنوب شرقی نمایان شد و همین امر سبب شد که ساخت این برج برای 100 سال به تعویق بیفتد.

پیزا نیز یکی از شهرهای مهم گردشگری در ایتالیاست چراکه برج کج پیزا که در این شهر واقع شده شهرت جهانی دارد. این شهر کوچک حدود 90 هزار نفر جمعیت دارد - سایت ویزا

بعدها ساخت این برج از قرن 13 از سرگرفته شد و معماری به نام جووانی پیزانو آن را به اتمام رساند. از آن زمان تا 750 سال بعد انحراف این برج بیشتر شد و 2.4 متر رسید. 30 سانتیمتر از این کجی در 100 سال اخیر اتفاق افتاده است و پیش بینی می‌شود تا سال 2080 کلاً سقوط کند. علت اصلی انحراف این برج بناشدن آن در ماسه اعلام شده است.

واما آب و هوای شهر پیزا گرم و معتدل نیمه‌استوایی و مدیترانه‌ای است، بیشترین دمایی که از این شهر گزارش شده 23 درجه است. سردترین دمای اعلام شده از این شهر نیز 7 درجه سانتیگراد است. زمستان‌های پیزا ملایم ولی تابستان‌ها گرم است. گردشگران در هر چهار فصل این شهر را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند.

از دیگر دیدنی‌های شهر پیزا غیر از برج کج پیزا، «کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا» است. ساخت این کلیسا از سال 1063 شروع شد و بعد از 55 سال به پایان رسید. موزه کاخ آبی نیز از بخش‌های دیدنی شهر پیزاست که مجموعه‌های باارزشی از نقاشان معروف چون سالوادور دالی، آمادئو مودیلیانی، وتولوز لوترک جهان دارد. همچنین گورستان برجسته کامپو سانتو، گالری مرمر تزیین شده با سنگ قبرها، موزه سینوپی، محله سانتا ماریا از دیگر جاذبه‌های گردشگری پیزاست.


سوالات متداول شهر های مهم ایتالیا

علت شهرت شهر پیزای ایتالیا چیست؟

ویژگی منحصر به فرد شهر ونیز چیست؟

چرا بناهای تاریخی رم پایتخت ایتالیا زیاد است؟

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

راهنمای کامل تور رم امروزه به دلیل دغدغه های متفاوت در سفر عده زیادی به استفاده از تورهای مختلف مثل...

هتل های رم برای سفر به رم می توانید به آژانس های مسافرتی معتبر مراجعه نمایید تا با هتل های...

راهنمای کامل بلیط میلان همانطور که می دانید میلان یکی از شهرهای پرجمعیت و زیبای کشور ایتالیا است. امروزه افراد...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر