ویزای چک | انواع – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای چک | انواع – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای چک، یکی از کشورهای محبوب اروپایی برای کاریابی و تحصیل جمهوری چک است. به همین خاطر افراد زیادی هستند که می‌خواهند پس از دریافت ویزای چک به این کشور …

فایل صوتی راهنمای کامل ویزای چک

یکی از کشورهای محبوب اروپایی برای کاریابی و تحصیل جمهوری چک است. به همین خاطر افراد زیادی هستند که می‌خواهند پس از دریافت ویزای چک به این کشور مهاجرت کنند. در این مقاله از سایت ایران ویزا، تصمیم داریم به شرایط، مراحل و هزینه دریافت ویزای چک بپردازیم. اگر علاقه‌مند به تحصیل در جمهوری چک هستید و یا می‌خواهید برای پیدا کردن یک شغل مناسب به این کشور مهاجرت کنید، با ما همراه باشید.

توضیحات کلی در خصوص ویزای چک

دریافت ویزای چک برای ایرانیان کار چندان دشواری نیست. افرادی که بخواهند به این کشور مهاجرت کنند، می‌توانند یکی از انواع ویزای جمهوری چک را دریافت کنند. تمام امور مربوط به رسیدگی به درخواست‌ها و صدور ویزای چک در دفتر کارگزاری VFS Global در شهر تهران انجام می‌شود.

ویزاهای جمهوری چک به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند. ویزاهای کوتاه مدت که بیشتر جنبه گردشگری دارند، اما ویزاهای تحصیلی جزو ویزاهای بلند مدت شینگن هستند و هر یک دارای شرایط و مدارک مخصوص به خود می‌باشند.

توضیحات کلی در خصوص ویزای چک | ایران ویزا

اولین کاری که متقاضیان برای دریافت ویزای چک باید انجام دهند، تعیین وقت سفارت چک است. در مراحل بعدی باید مدارک مربوط به نوع ویزا را آماده کنند و به دفتر کارگزاری تحویل دهند. نهایتاً سه هفته طول می‌کشد تا جواب ویزا برای متقاضیان صادر شود. بنابراین کشور چک جزو کشورهایی است که بدون معطلی برای متقاضیان ویزا صادر می‌کند.

نکته: شرایط ویزای چک چندان سخت نیست. همین که متقاضیان تمکن مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر نفر را ارائه کنند و گردش حساب مناسبی داشته باشند، کافی است. حتی ارائه دعوتنامه هم ضروری نیست. اما دارا بودن دعوتنامه می‌تواند برای دریافت سریع ویزای چک مفید باشد.

انواع ویزای چک

انواع ویزای چک با توجه به اهداف مهاجران متفاوت است. این کشور به دلیل اینکه عضو پیمان شینگن است، برای اتباع کشورهای غیر اروپایی، ۴ نوع ویزا صادر می‌کند.

ویزای نوع A

این دسته از ویزاها که اعتباری چند ساعته دارند، برای افرادی صادر می‌شوند که قصد دارند برای تعویض پرواز، مدت کوتاهی در کشور چک بمانند. این افراد حق خروج از محوطه ترانزیت فرودگاهی را ندارند. فقط می‌توانند در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این کشور بمانند.

ویزای نوع B

ویزای نوع B هم یک نمونه دیگر از ویزای ترانزیت است. اما تفاوت آن با نوع اول این است که مهاجران خارجی می‌توانند به مدت ۵ روز در کشور چک بمانند و حق خروج از فرودگاه را دارند.

ویزای نوع C

یکی از پرطرفدارترین ویزاهای جمهوری چک، همین ویزای نوع C است. با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران برای رفتن به کشورهای حوزه شینگن نیاز به ویزا دارند، ترجیحاً از طریق کشورهایی اقدام می‌کنند که سخت‌گیری زیادی برای صدور ویزا در نظر نمی‌گیرند. از آنجا که دارندگان ویزای شینگن می‌توانند به تمام کشورهای این منطقه سفر کنند، ممکن است برخی از افراد با هدف سفر به کشورهای دیگر منطقه شینگن ابتدا ویزای چک را بگیرند و در این کشور اقامت کنند. ویزای نوع C دارای سه نوع است.

• ویزای یک بار ورود
• ویزای دو بار ورود
• ویزای چند بار ورود

معمولاً افرادی که اولین بار برای دریافت ویزای شینگن اقدام می‌کنند، ویزای یکبار ورود می‌گیرند. اما افرادی که سابقه سفری مناسبی داشته باشند، می‌توانند ویزای چند بار ورود بگیرند. اعتبار این ویزاها ۵ ساله است. ولی به طور کلی اعتبار ویزای نوع C ۹۰ روز است. یعنی اتباع کشورهای غیر اروپایی، می‌توانند ۹۰ روز کامل در کشور چک بمانند و همچنین به طور کلی ۱۸۰ روز در کل منطقه شینگن اقامت داشته باشند.

حالا اگر ویزای آن‌ها یک بار ورود باشد، پس از خروج از منطقه شینگن دیگر اجازه ورود به کشورهای منطقه را نخواهند داشت. اما اگر ویزای آن‌ها دو بار ورود و چند بار ورود باشد، می‌توانند در طول این مدت ۱۸۰ روزه، در کشورهای شینگن رفت و آمد داشته باشند.

ویزای نوع D

ویزای نوع D که به عنوان ویزای بلند مدت شینگن شناخته می‌شود، به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا بیش از یک سال در کشور چک بمانند و در صورت لزوم ویزای خود را برای اقامت طولانی‌تر تمدید نمایند. این ویزا خود شامل انواع زیر می‌شود.

ویزای تحصیلی چک

در کشور چک دانشگاه‌های معتبری مانند پالاتسکی و چارلز وجود دارند که بسیاری از دانشجویان خارجی رویای تحصیل در این دانشگاه‌ها را دارند. به همین خاطر این افراد می‌توانند با دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های معتبر این کشور، برای درخواست ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنند. دانشجویان بایستی صورتحساب بانکی ۶ ماهه داشته باشند و مدارک عمومی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چک را تحویل دهند. این ویزا تا پایان تحصیلات قابل تمدید است و جزو ویزاهای بلند مدت شینگن محسوب می‌شود.

ویزای اشتغال چک

ویزای اشتغال یا ویزای کاری چک برای افرادی صادر می‌شود که یک قرارداد استخدام یا پیشنهاد کاری از داخل کشور چک دریافت کرده‌اند. پس از صدور ویزای کاری چک، امکان تمدید آن تا دو سال نیز وجود دارد. اگرچه پیدا کردن شغل در کشورهای منطقه شینگن مانند جمهوری چک کمی دشوار است، اما اگر جزو نیروهای کار ماهر هستید و تخصص کافی دارید، می‌توانید برای ویزای کاری چک درخواست دهید.

ویزای سرمایه‌ گذاری چک

ویزای تجاری یا سرمایه‌گذاری جمهوری چک برای افرادی صادر می‌شود که قصد راه‌اندازی کسب و کار و تجارتی جدید در کشور چک هستند. این افراد باید سرمایه کافی برای فعالیت تجاری داشته باشند و دعوتنامه‌ای از شرکت‌های معتبر جمهوری چک ارائه دهند.

ویزای پزشکی چک

ویزای پزشکی چک به بیمارانی تعلق می‌گیرد که نمی‌توانند در کشور خود درمانشان را ادامه دهند و نیاز دارند برای معالجه به کشور چک سفر کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا شامل گواهی پزشکی محلی، تایید بیمارستان‌ها و پزشکان متخصص در کشور چک است.

ویزای بازنشستگی چک

به دلیل اینکه جمهوری چک در منطقه خوش آب و هوایی از اروپا قرار گرفته و جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد، بازنشستگان و افرادی که قادر به کار کردن نیستند، می‌توانند با ارائه مدارک لازم مبنی بر عدم اشتغال در جمهوری چک، ویزای بازنشستگی بگیرند. این افراد باید در جمهوری چک ملک خریداری کنند یا یک خانه اجاره کنند. همچنین باید مدارکی ارائه کنند که بدون شغل و درآمد، می‌توانند هزینه زندگی خود و افراد خانواده را تأمین کنند.

ویزای همراه چک

در صورتی که فردی قصد اقامت طولانی مدت در کشور چک را داشته باشد، به عنوان مثال در این کشور تحصیل کند، می‌تواند برای نزدیکان خود مانند خانواده یا فرزندان درخواست ویزای همراه دهد. جمهوری چک فقط برای اعضای خانواده درجه یک و افرادی که تحت تکفل شخص اصلی هستند، ویزای همراه صادر می‌کند. اثبات مدارکی که نشان دهنده روابط خانوادگی بین فرد اصلی و درخواست‌کننده ویزا است، ضروری می‌باشد.

مراحل دریافت ویزای چک

مراحل دریافت ویزای چک برای ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت تقریباً یکسان است. از آنجا که جمهوری چک امور مربوط به صدور ویزا را از طریق دفتر کارگزاری VFS GLOBAL پیگیری می‌کند، متقاضیان باید ابتدا به صورت آنلاین درخواست خود را در وب سایت این کارگزاری ثبت کنند و پس از انتخاب نوع ویزا، یک وقت سفارت تعیین کند.
دفتر کارگزاری VFS همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر به امور متقاضیان رسیدگی می‌کند. اما باید دقت کنید که در تاریخ مشخص شده و سر ساعت مقرر برای مصاحبه حضوری به دفتر کارگزاری مراجعه کنید.

مراحل دریافت ویزای چک عبارتند از:

تکمیل فرم درخواست ویزا

تکمیل فرم درخواست ویزا باید ابتدا به صورت آنلاین و از طریق وب سایت کارگزاری VFS انجام شود. اگر درخواست شما مورد تایید باشد، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود و وقت سفارت شما تعیین می‌گردد.

مراحل دریافت ویزای چک | ایران ویزا

مراجعه حضوری

برای مراجعه حضوری باید به خیابان موسوی، میدان هروی بروید. توجه داشته باشید که قبل از مراجعه حضوری باید مدارک لازم برای ویزای چک را آماده کنید. همچنین باید پرینت فرم تکمیل شده درخواست ویزای چک را همراه داشته باشید. از آنجا که یکی از دلایل ریجکتی ویزای چک می‌تواند نقص مدارک باشد، بهتر است با دقت کافی تمام مدارک را تهیه کنید. شرایط و مدارک هر یک از انواع ویزاها در وب سایت VFS موجود است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این سایت، لیست مدارک را به دقت بررسی کنند و هنگام مراجعه حضوری تمام مدارک را به صورت کامل به افسر سفارت تحویل دهند.

مصاحبه و ثبت اطلاعات بیومتریک

هنگام حضور متقاضیان، در صورت لزوم افسر سفارت با آن‌ها مصاحبه می‌کند تا دلایل سفر آن‌ها را بررسی کند و درباره اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست ویزا و سایر مدارک ارائه شده توسط متقاضی، راستی آزمایی نماید. بهتر است که اطلاعات درست و دقیق را در اختیار افسر سفارت قرار دهید. اعتماد به نفس داشته باشید و به هیچ وجه اطلاعات دروغ به ماموران سفارت ندهید. چرا که هرگونه تناقض در صحبت‌های شما و مدارک ارائه شده، می‌تواند باعث ریجکت شدن ویزا شود.

بررسی پرونده و صدور جواب ویزا

پس از بررسی پرونده توسط کنسولگری جمهوری چک و سفارت این کشور، جواب ویزا نهایتاً پس از ۲۱ روز کاری برای متقاضی ارسال می‌شود. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، جواب ویزا مثبت است. اما در صورتی که به هر دلیلی سفارت ویزای مورد نظر را رد کند، ویزا ریجکت می‌شود. همچنین کلیه مدارک لازم برای ویزای چک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. پس بهتر است به این نکات توجه کنید و یا اگر اطلاعات کافی ندارید از کارشناسان و متخصصان سایت ایران ویزا کمک بگیرید.

هزینه ویزای چک

هزینه ویزای چک با توجه به سن افراد متفاوت است. زمانی که برای ارائه مدارک به سفارت یا دفتر کارگزاری مراجعه می‌کنید، باید مبلغ مورد نیاز برای اخذ ویزای چک را به ارز کشور مقصد یعنی یورو بپردازید. دقت کنید که این هزینه به صورت نقدی دریافت می‌شود. هزینه ویزای چک برای متقاضیان به شرح زیر است.

• متقاضیان بالای ۱۲ سال، ۱۱۰ یورو
• متقاضیان ۶ تا ۱۲ سال، ۷۰ یورو
• کودکان زیر ۶ سال، ۳۰ یورو

ویزای شینگن چک

ویزای شینگن چک به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ محدودیتی به تمام ۲۶ کشور منطقه شینگن سفر کنید. برای اخذ ویزای شینگن چک باید اسناد و مدارک عمومی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را آماده کنید و به دفتر کارگزاری VFS تحویل دهید.

• فرم درخواست ویزا
• مدارک مربوط به اقامت در جمهوری چک
• خرید بیمه مسافرتی با پوشش ۳۰۰۰۰ یورو
• عکس متقاضی با شرایط گذرنامه
• ویزاها و گذرنامه‌های قبلی به همراه کپی آن ها
• گذرنامه معتبر (حداقل سه ماه دارای اعتبار باشد.)
• مدارک هویتی مانند شناسنامه، سند ازدواج و …
• ارائه تمکن مالی برای زندگی در جمهوری چک
• نامه‌ای برای توضیح هدف از سفر به جمهوری چک
• قرارداد استخدام
• نامه پذیرش از دانشگاه‌های جمهوری چک
• دعوتنامه چک در صورت وجود

در بخش انواع ویزای چک درباره ویزای شینگن هم صحبت کردیم. تمام ویزاهای صادر شده از طرف سفارت جمهوری چک، ویزای شینگن محسوب می‌شوند.

ویزای شینگن چک | ایران ویزا

ریجکت ویزای چک و راه‌ های رفع ریجکت ویزای چک

دلایل متعددی هستند که باعث ریجکتی ویزای چک می‌شوند. چنانچه متقاضی اخذ ویزای چک هستید برای جلوگیری از ریجکتی، بهتر است مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و دقیق آماده کنید و از مشاوره کارشناسان ایران ویزا کمک بگیرید. دلایلی که در ادامه مشاهده می‌کنید، می‌توانند باعث ریجکتی پرونده ویزای شما شوند.

• عدم ارائه سابقه سفر مناسب
• نداشتن تمکن مالی
• عدم رزرو هتل
• ارائه مدارک جعلی
• نداشتن بلیط هواپیما
• پاسپورت نامعتبر و جعلی
• عدم ارائه برنامه دقیق برای سفر به جمهوری چک
• ناتوانی در جلب نظر افسران و اثبات بازگشت به کشور مبدا

در صورتی که ویزای شما به هر دلیلی ریجکت شده باشد، می‌توانید پس از دریافت جواب ویزا که نهایتاً ۲۱ روز طول می‌کشد، یک نامه استاندارد و رسمی برای اعتراض تنظیم کنید. در این نامه که به زبان انگلیسی نوشته می‌شود، باید دلایل خود را به صورت واضح توضیح دهید و اگر مدارکی ناقص بوده آن را تکمیل نموده و به همراه نامه ضمیمه کنید.

افسر سفارت پس از بررسی علت ریجکتی ویزا و تلاش برای برطرف کردن آن، مجدداً پرونده را بررسی نموده و جواب ویزا را صادر می‌کند. دقت کنید که اگر مجدداً با درخواست شما موافقت نشد، باید ۶ ماه صبر کنید و پس از تکمیل پرونده مجدداً درخواست ویزا دهید.

کلام پایانی

در این نوشتار از سایت ایران ویزا، شرایط ویزای چک، مدارک مورد نیاز و انواع ویزای چک را مورد بررسی قرار دادیم. مجموعه ایران ویزا با ارائه مشاوره رایگان و انجام خدمات ویزای کشورهای حوزه شینگن در خدمت هموطنان عزیز است. در صورتی که هرگونه مشکلی برای دریافت ویزای چک دارید یا ویزای شما ریجکت شده است، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.


سوالات متداول ویزای چک

شرایط أخذ ویزای جمهوری چک چیست؟

شرایط ویزای چک چندان سخت نیست. همین که متقاضیان تمکن مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر نفر را ارائه کنند و گردش حساب مناسبی داشته باشند، کافی است. حتی ارائه دعوتنامه هم ضروری نیست. اما دارا بودن دعوتنامه می‌تواند برای دریافت سریع ویزای چک مفید باشد.

چه دلایلی می‌توانند باعث ریجکت شدن درخواست ویزای چک شوند؟

عدم ارائه سابقه سفر مناسب، نداشتن تمکن مالی، عدم رزرو هتل، ارائه مدارک جعلی، نداشتن بلیط هواپیما، پاسپورت نامعتبر و جعلی، عدم ارائه برنامه دقیق برای سفر به جمهوری چک، ناتوانی در جلب نظر افسران و اثبات بازگشت به کشور مبدا و …

هزینه ویزای چک چقدر است؟

متقاضیان بالای ۱۲ سال، ۱۱۰ یورو
• متقاضیان ۶ تا ۱۲ سال، ۷۰ یورو
• کودکان زیر ۶ سال، ۳۰ یورو

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر