روادید لتونی

روادید لتونی | شرایط اخذ – نحوه اخذ – مدارک لازم

۴ مهر ۱۳۹۷

روادید لتونی

کشور لتونی با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری و همچنین شرایط آسان برای سرمایه‌گذاری، تبدیل به یکی از مقاصد مهم مسافرین در اروپا شده است. برای مسافرت به این کشور نیاز به اخذ روادید لتونی دارید. در ادامه به معرفی این کشور و شرایط و نحوه گرفتن روادید لتونی می‌پردازیم.

معرفی کشور لتونی

کشور لتونی از کشورهای کوچک در شمال اروپا و در حوزه دریای بالتیک واقع شده است. لتونی در گذشته بخشی از خاک کشور شوروی بوده است. جهت سفر با تور لتونی میتوانید از متخصصین آژانس های مسافرتی معتبر کمک بگیرید. همسایگان این کشور، کشورهای روسیه، استونی و بلاروس می‌باشد. لتونی جمعیتی در حدود دو میلیون و دویست هزار نفر دارد و از کشورهای کم‌جمعیت و کوچک قاره اروپا محسوب می‌شود. کشور لتونی در کنار دریای بالتیک قرار گرفته و بنادر زیادی برای تجارت دریایی دارد. آب و هوای این کشور معتدل و زمستان‌های بسیار سردی دارد. جهت سفر به کشور لتونی باید در ابتدا بفکر اخذ روادید لتونی باشید که باید در ابتدا وقت سفارت لتونی رزرو گردد و وقت مصاحبه برای شما تعیین گردد.

روادید لتونی
روادید لتونی

جاذبه های کشور لتونی

کشور لتونی به لحاظ مکان‌های تفریحی و تاریخی، یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است و جاذبه‌های توریستی و گردشگری فراوانی دارد . جنگل‌ها و جاذبه‌های طبیعی ، سواحل دریایی، موزه ها ، پارک‌های آبی و جنگلی و آثار تاریخی از مقاصد گردشگری در این کشور هستند. شهر ریگا پایتخت لتونی یکی از زیباترین شهرهای اروپاست و در سال ۲۰۱۴  به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شده است. همچنین کشورهای کوچک اروپایی نظیر لتونی برای فرار از بحران‌های اقتصادی و بهبود رشد و شرایط اقتصادی خود برنامه‌های خوبی برای جذب سرمایه خارجی دارند و زمینه مناسب و آسانی را برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم کرده‌اند. لذا کشور لتونی هم از منظر گردشگری و هم از لحاظ سرمایه‌گذاری یکی از مقاصد مهم در اروپاست و موجب شده که درخواست برای اخذ روادید لتونی روند فزاینده‌ای داشته باشد.

روادید لتونی
روادید لتونی

شرایط اخذ روادید لتونی

ویزا یا روادید به مدرکی گفته می‌شود که امکان اجازه مسافرت به کشور دیگری را به فرد می‌دهد و نشان‌دهنده آن است که فرد شرایط لازم برای مسافرت به آن کشور را داراست. بررسی این شرایط توسط سفارت‌خانه یا کنسولگری کشور مورد نظر صورت می‌پذیرد و شما بایستی درخواست و مدارک خود را به سفارت این کشور تحویل دهید. کشور لتونی جزو کشورهای عضو منطقه شنگن می‌باشد و برای سفر و اخذ روادید لتونی بایستی ویزای شنگن را دریافت نمایید.

منطقه شنگن منطقه ای شامل بیست و شش کشور اروپایی است که بر اساس توافق‌نامه‌ای شهروندان می‌توانند آزادانه در  کشورهای عضو این منطقه مسافرت کنند. قوانین و مقررات مربوط به گردشگری این کشورها بر اساس این توافق‌نامه صورت می‌پذیرد.

روادید لتونی
روادید لتونی

نحوه اخذ روادید لتونی

برای انجام مراحل اخذ ویزای لتونی ابتدا بایستی به یکی از سفارت‌خانه‌ های این کشور مراجعه نمود. کشور لتونی در ایران سفارت‌خانه ندارد و این مساله موجب شده که اخذ روادید لتونی کمی دردسر و هزینه بیشتری داشته باشد. ایرانیان می‌توانند از طریق سفارت‌خانه‌ های موجود در کشورهای همسایه جهت اخذ روادید لتونی و اقامت اقدام نمایند. نزدیک‌ترین سفارت‌خانه‌ های لتونی به ایران در کشور ترکیه در شهر آنکارا و در کشور امارات در شهر دبی قرار دارند.

زمان مناسب برای اخذ روادید لتونی

توجه داشته باشید که روند دریافت روادید لتونی ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد. لذا زمان مناسب برای اقدام جهت اخذ ویزای لتونی، چند هفته یا حتی چند ماه قبل از مسافرت می‌باشد. با توجه به این مساله و این که درخواست برای گرفتن ویزای لتونی افزایش داشته است، زمان‌بندی لازم را انجام دهید تا در هنگام مسافرت به مشکل برنخورید.

روادید لتونی
روادید لتونی

مدارک لازم برای اخذ روادید لتونی

پس از مراجعه به سفارت‌خانه و ثبت درخواست خود، سفارت زمانی را به عنوان وقت سفارت به شما می‌دهد. شما بایستی در مدت زمانی که سفارت‌خانه تعیین می کند یک سری مدارک را آماده و در موعد مقرر به سفارت‌خانه تحویل دهید و برای انجام مصاحبه آماده شوید. مدارک مورد نیاز بسته به این که قصد گرفتن چه نوع روادید لتونی را دارید، اندکی متفاوت است، اما می‌توان موارد زیر را به طور کلی نام برد. فرم‌های درخواست ویزای لتونی که بایستی از طریق آژانس های مسافرتی خبره و معتبر برایتان تکمیل گردد. مواردی همچون اطلاعات شخصی، اطلاعات کاری، اهداف سفر و… در این فرم‌ها بایستی وجود داشته باشد. همچنین باید هزینه‌ای بابت بررسی مدارک و انجام امور مربوط به کارهای اخذ روادید لتونی پرداخت نمایید.

اصل و کپی از تمامی صفحات پاسپورت که حداقل تا سه ماه بیشتر از تاریخ ویزای درخواستی اعتبار داشته و دو صفحه آن نیز خالی باشد.

دو قطعه عکس رنگی ۶ در ۴ با پس زمینه سفید که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد.

گواهی موجودی و گردش حساب بانکی و نامه‌ای که نشان دهنده اثبات تمکن مالی شما باشد.

گواهی اشتغال به کار برای کارکنان

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

اصل سند ملکی

اصل و کپی بیمه مسافرتی

مدارک مربوط به رزرو هتل و بلیط هواپیما و پرداخت هزینه آن‌ها

توجه داشته باشید که بسیاری از این مدارک علاوه بر اصل آنها بایستی ترجمه رسمی شده باشد و به تایید نهادهای مربوطه همچون وزارت امور خارجه و قوه قضاییه برسد. سپس این مدارک جهت اخذ روادید لتونی به سفارت تحویل داده شود. همچنین در صورت داشتن دعوت‌نامه از طرف اقوام و آشنایان، اصل و ترجمه دعوت‌نامه هم باید ارائه شود. هر چند دعوت‌نامه تضمینی برای صدور ویزای لتونی نیست، ولیکن می‌تواند تاثیر مثبت در روند اعطای روادید لتونی داشته باشد. میتوانید درصورت بروز هرگونه ابهام با مشاورین آژانس های مسافرتی معتبر در ارتباط باشید.

روادید لتونی
روادید لتونی

انواع روادید لتونی از لحاظ قوانین عبور و مرور

روادید لتونی و همچنین منطقه شنگن در چهار نوع صادر می‌شود. در نوع اول که ویزای ترانزیت خوانده می‌شود، مسافر حق خروج از  فرودگاه را ندارد و باید با تعویض پرواز به کشور دیگری مسافرت کند.

نوع دوم ویزای عبور است که  مسافر این حق را دارد که از طریق حمل‌ و‌ نقل زمینی از این منطقه عبور و خود را به کشور دیگری برساند.

نوع سوم ویزای توریستی است که برای اهداف مسافرتی و گردشگری استفاده می‌شود و بیشترین نوع ویزایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع چهارم ویزای بلند مدت است که مورداستفاده تجار و و دانشجویان است.

انواع روادید لتونی از لحاظ اهداف مسافرت

بر اساس این که فرد با چه اهدافی قصد مسافرت به لتونی را داشته باشد، انواع مختلفی از روادید لتونی وجود دارد. از انواع این ویزاها یا روادید می‌توان به ویزای توریستی، ویزای پزشکی، ویزای تجاری، ویزای ورزشی، ویزای هنری و ویزای تحصیلی اشاره نمود. در ادامه به معرفی مختصر انواع روادید لتونی  می‌پردازیم.

روادید توریستی لتونی

کشور لتونی با جاذبه‌های فراوان یک کشور توریستی است و اغلب درخواست‌ها برای گرفتن روادید لتونی، توریستی می‌باشد. اگر هدفتان از مسافرت به لتونی گردش و تفریح باشد، باید این نوع روادید لتونی را درخواست دهید. در این نوع ویزا بایستی گواهی‌نامه آژانس مسافرتی که تایید کننده سفر متقاضی و پرداخت هزینه‌های مربوط به هتل و بلیط هواپیماست، در کنار مدارک دیگر به سفارت تحویل داده شود.

روادید دانشجویی و تحصیلی لتونی

این نوع روادید لتونی از ویزاهای بلند مدت است. ویزاهای بلندمدت، مدت اعتبار طولانی‌تری نسبت به ویزاهای توریستی دارند. چنانچه قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور را داشته باشید یا برای تحقیق و مطالعه به لتونی مسافرت می‌کنید،  بایستی درخواست ویزای تحصیلی یا دانشجویی بدهید. در این نوع روادید لتونی، گواهی ورود یا ثبت نام در دانشگاه مربوطه بایستی ارائه گردد.

روادید تجاری لتونی

برای اخذ روادید لتونی مدارکی همچون دعوت‌نامه شرکت دعوت کننده، گواهی ثبت شرکت کارفرما ،اسناد مربوط به فعالیت آن شرکت ، هدف از سفر  و… را در کنار مدارک اصلی تحویل سفارت‌خانه دهید.

روادید لتونی
روادید لتونی

روادید  پزشکی لتونی

ویزای پزشکی یکی دیگر از انواع روادید لتونی است و چنانچه قصد دارید برای درمان بیماری به لتونی سفر کنید، بایستی درخواست ویزای پزشکی دهید. مدارک لازم برای این روادید لتونی، گواهی پزشکی است که نشان دهد شما به درمان در لتونی احتیاج دارید. همچنین پرینت حساب برای اثبات توانایی شما در پرداخت هزینه‌های پزشکی و درمان نیاز است.

روادید  کاری لتونی

برای دریافت ویزای کاری لتونی نیاز به یک سری مجوزها دارید که از طریق وزارت کار و امور اجتماعی لتونی باید صادر شود.

روادید  ورزشی و هنری و کنفرانس

همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، برای شرکت در مسابقات ورزشی، جشنواره‌های فرهنگی و هنری  و کنفرانس‌های مختلف باید درخواست این نوع روادید لتونی را داد.

نکات مهم در تحویل مدارک روادید لتونی

حتما در روز مصاحبه مدارک روادید لتونی خود را تحویل دهید. عدم حضور به موقع به معنای انصراف شما تلقی می شود. سعی کنید مدارک کامل و هیچ گونه نقصی نداشته باشند. مدارکی که احتیاج به تاییدیه و ترجمه دارند کامل باشند. پاسپورت اعتبار لازم است و حداقل دو برگه خالی داشته باشد. اطلاعات صادقانه و به طور کامل تکمیل شده باشد، چرا که ناقص بودن یکی از مدارک موجب برگشت خوردن تمامی مدارک و رد شدن درخواست شما می‌باشد و تا شش ماه آینده امکان درخواست مجدد برای روادید لتونی را نخواهید داشت.

روادید لتونی
روادید لتونی

نکات مهم در وقت سفارت روادید لتونی

 علاوه بر تحویل مدارک، برای اخذ روادید لتونی بایستی یک مصاحبه با مامور سفارت انجام داده و اهداف سفر خود را بیان نمایید. نظر مامور سفارت در مورد مصاحبه نقش بسزایی در صدور ویزای لتونی دارد، لذا سعی کنید که به پرسش‌های او بادقت گوش داده و پاسخ‌های مناسب به آن‌ها دهید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

بلیط لتونی لتونی یکی از کشورهای واقع در شمال اروپا است و قبل از سفر به این کشور باید بلیط...

ویزای تحصیلی لتونی کشور لتونی یکی از کشورهای مستقل می باشد که در زمینه تجارت و فرهنگ بسیار پیشرفت کرده...

تور لاتویا اگر به دنبال منطقه ای بکر و دست نخورده در دل کوه ها، در کنار رودخانه ها و...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر