روادید سوئیس

روادید سوئیس | مراحل دریافت – مدارک لازم – هزینه اخذ

۲۱ مهر ۱۳۹۷

روادید سوئیس

شما برای سفر به سوئیس با هر انگیزه ای که داشته باشید، می بایست روادید سوئیس را تهیه کنید. اگر شما هم تجربه چندانی در این مورد ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را که در مورد نحوه اخذ ویزای سوئیس ارائه شده است، از دست ندهید. شما در این مقاله می توانید به طور دقیق با شرایط و مراحل دریافت روادید سوئیس آشنا شوید.

آشنایی با کشور سوئیس

سوئیس یکی از کشورهای بسیار پیشرفته و ثروتمند در اروپای مرکزی می باشد. البته جالب است بدانید این کشور آنقدرها هم وسعت نداشته و منابع معدنی و طبیعی زیادی نیز ندارد. اما در زمینه اقتصاد حرف های بسیاری برای گفتن دارد. رفاه مردم سوئیس بسیار خوب بوده و میزان بیکاری در این کشور پایین می باشد. دانشگاه های این کشور در سطح بسیار خوبی در جهان هستند و اغلب افراد آرزوی تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند. جاذبه های گردشگری سوئیس نیز شناخته شده و اکثرا جاذبه های طبیعی هستند. همه این ها دلایلی هستند که باعث می شود، افراد زیادی بخواهند به این کشور سفر کنند.

ویزای سوئیس
ویزای سوئیس

روادید سوئیس

اما اگر واقعا تصمیم گرفته اید که به سوئیس سفر کنید، این را خوب می دانید که شما برای سفر به سوئیس و یا هر کشور دیگری، می بایست ویزای آن کشور را تهیه نمایید. ویزا در واقع برگه عبور شما بوده و به شما اجازه داده می شود که به کشوری که تابعیت آن را ندارید برای اهداف خاصی سفر کنید. ویزا دارای یک زمان شروع، پایان و مدت اعتبار می باشد. البته نوع ویزا نیز روی آن درج می شود. شما پس از اخذ روادید سوئیس باید در مدت تعیین شده به این کشور سفر کرده و سپس به کشور خود باز گردید. اگر بنا به دلایلی زمان سفر شما زیاد شد، می توانید برای تمدید ویزای تان اقدام کنید. سوئیس به مانند اکثر کشورهای اروپایی عضو معاهده شینگن بوده و شما برای سفرهای توریستی خود به این کشور باید ویزای شینگن سوئیس را تهیه نمایید. اما برای افرادی که تجربه چندانی از سفرهای خارجی و یا اخذ ویزا ندارند، این کار شاید آن چنان آسان نباشد که البته جای نگرانی وجود ندارد. ما در این مقاله مراحل اخذ ویزای سوئیس را آموزش می دهیم.

ویزای سوئیس
ویزای سوئیس

انواع کلی ویزا

اما همان طور که می دانید روادید سوئیس انواع مختلفی دارد که معمولا در سراسر جهان به یک شکل می باشد. ویزا در واقع ۴ نوع کلی دارد و شما برای سفر به هر کشوری باید برای دریافت یکی از این موارد اقدام کنید. اولین نوع ویزا، ویزای ترانزیت یا نوع A می باشد. این ویزا را باید افرادی اخذ کنند که معمولا از سفرهای غیر مستقیم استفاده می کنند. دومین نوع ویزا، ویزای عبور یا نوع B است که به افراد اجازه می دهد که از فرودگاه مورد نظر خارج شده و به کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنند. نوع سوم ویزا، ویزای شینگن بوده که حتما با آن آشنایی دارید. شما برای سفر به کشورهایی که جزء معاهده شینگن هستند، باید این نوع ویزا را اخذ نمایید. معمولا از این نوع ویزا برای سفرهای کوتاه مدت مانند سفرهای توریستی استفاده می شود. اعتبار آن تنها ۳ ماه بوده و در این مدت باید به کشور مورد نظر سفر کرده و به کشور خود بازگردید. اما آخرین نوع ویزا، ویزای ملی است که زمانی باید آن را دریافت کنید که قصد دارید یک اقامت طولانی مدت در کشور سوئیس داشته باشید. معمولا افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت دائم سوئیس را دارند، از این نوع ویزا استفاده می کنند.

روادید سوئیس
روادید سوئیس

انواع روادید سوئیس با توجه به هدف سفر

اما بیایید کمی دقیق تر شویم و در ارتباط با انواع روادید سوئیس با توجه به انگیزه سفر صحبت کنیم. از جمله متداول ترین ویزاهای سوئیس می توان به ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای ازدواج، ویزای سرمایه گذاری و … اشاره کرد. برای مثال اگر شما می خواهید برای ادامه تحصیلات به کشور سوئیس سفر کنید، باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید. همچنین اگر قصد دارید تنها برای سفر چند روزه توریستی و گردشگری به سوئیس سفر کنید، می بایست ویزای توریستی یا ویزای شینگن این کشور را دریافت کنید. به همین منوال برای هدفی که از سفر به سوئیس دارید، باید ویزای مخصوص به خود را تهیه نمایید و طبق شرایط آن ویزا عمل کنید.

مراحل دریافت روادید سوئیس

شما برای دریافت روادید سوئیس باید مراحل مختلفی را سپری کنید و اقدامات خاصی را انجام دهید. البته این کارها چندان سخت نیستند؛ اما برای افرادی که در این زمینه تجربه چندانی ندارند توصیه می کنیم که از مراکز مهاجرت معتبر که در این زمینه فعالیت می کنند، کمک بگیرند. اما در ادامه فهرست این مراحل را مشاهده می کنید:

– درخواست وقت سفارت سوئیس به صورت غیر حضوری

– تکمیل مدارک مربوطه

– پرکردن فرم درخواست ویزای سوئیس

– مراجعه به سفارت در وقت سفارت تعیین شده

– اخذ ویزای سوئیس

این ها مراحل کلی اخذ روادید سوئیس می باشند که البته در جزئیات کار ممکن است کمی متفاوت باشند.

مدارک لازم برای اخذ روادید سوئیس

طبیعتا برای درخواست روادید سوئیس به مانند هر کار اداری دیگری نیازمند جمع آوری مدارکی هستید. این مدارک در حالت کلی شامل موارد خاصی می شود. اما مدارک دیگر بستگی به هدف سفر شما دارد. برای مثال اگر می خواهید برای ادامه کار به سوئیس سفر کنید، باید دعوت نامه و مدارک شغلی یا استخدام آن شرکت خاص را تهیه فرمایید یا اگر می خواهید برای شرکت در یک نمایشگاه به سوئیس سفر کنید باید فرم ثبت نام در نمایشگاه را نیز به همراه داشته باشید. اما به هر حال علاوه بر این مدارک خاص شما هم چنین می بایست مدارک زیر را نیز تهیه کنید: اصل شناسنامه و کارت ملی، گذرنامه ایرانی با اعتبار و حداقل دو صفحه خالی، فیش حقوقی، مدارک سند زمین یا ملک، مدارک شغلی، رزرو هتل، دعوت نامه، بلیط رفت و برگشت هواپیما، بیمه مسافرتی، دو قطعه عکس رنگی. این ها مدارکی هستند که حداقل برای یک سفر توریستی به آن ها نیاز دارید.

روادید سوئیس
روادید سوئیس

تعیین وقت سفارت سوئیس

همان طور که در بخش های قبلی نیز ذکر کردیم، یکی از مراحل اخذ روادید سوئیس تعیین وقت سفارت سوئیس می باشد. شما به هیچ وجه بدون وقت قبلی نمی توانید برای انجام کارهای مربوط به دریافت ویزا به آژانس های مسافرتی معتبر مراجعه کنید و جهت رزرو وقت سفارت این کشور اقدام کنید. اگر از طریق ایمیل مربوط به سفارت این کار را انجام می دهید می بایست اطلاعات شناسایی خود شامل نام و نام خانوادگی، آدرس و شماره تماس خود را نیز قید نمایید. پس از این که با درخواست اولیه شما برای وقت سفارت این کشور موافقت شد. شما در وقت سفارت می بایست به سفارت این کشور در تهران مراجعه کرده و اقدامات بعدی را انجام دهید.

روادید سوئیس
روادید سوئیس

هزینه اخذ روادید سوئیس

قطعا برای اخذ روادید سوئیس و بررسی درخواست تان باید هزینه ای را پرداخت نمایید. این هزینه در اصل برای صدور ویزا اخذ می شود و معمولا هم قابل برگشت و عودت نمی باشد. پس در هنگام تعیین وقت سفارت و تصمیم گیری برای سفر به سوئیس به این موضوع توجه ویژه داشته باشید. اما در مورد مقدار هزینه لازم این نکته را باید عرض کنیم که هزینه صدور ویزا برای افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و معمولا این مقدار هزینه به سن افراد بستگی دارد. هزینه صدور ویزای سوئیس برای بزرگسالان، برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال کاملا متفاوت بوده و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد. با این که هزینه صدور ویزا برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است، اما حتما باید ویزا برای این افراد اخذ شود.

ویزای سوئیس
ویزای سوئیس

سفارت سوئیس در ایران

سوئیس در تهران دارای سفارت می باشد و شما می توانید کارهای مربوط به اخذ روادید سوئیس را از طریق سفارت این کشور در ایران انجام دهید.

آدرس سفارت: تهران- الهیه- خیابان شریفی منش- کوچه یاسمن- پلاک ۲

ساعات کاری: روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰

باز هم تاکید می کنیم که برای مراجعه به سفارت سوئیس می بایست قبل از مراجعه حتما وقت بگیرید و اگر بدون وقت قبلی به سفارت این کشور بروید، به هیچ وجه کارتان انجام نخواهد شد.

نکات مهم در هنگام اخذ روادید سوئیس

در هنگام اخذ روادید سوئیس بهتر است به این چند نکته توجه ویژه داشته باشید:

– فرد متقاضی باید خود در وقت سفارت سوئیس به سفارت این کشور مراجعه کند.

– هزینه لازم جهت صدور ویزای سوئیس باید به یورو پرداخت شود، هزینه معادل پذیرفته نمی شود.

– تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده و مورد تایید باشد.

– از اعتماد کورکورانه به آژانسهای نامعتبر جدا خودداری کنید.

– حداقل ۴۵ روز قبل از سفر به سوئیس برای اخذ ویزای سوئیس اقدام کنید.

اگر به این نکات در هنگام اخذ ویزای سوئیس توجه کنید، با مشکلات کم تری مواجه خواهید شد.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

ویزای تحصیلی سوئیس مهاجرت به سوئیس دشوار است زیرا این کشور شرایط رفاهی فوق العاده ای دارد و عده زیادی...

شهر ژنو یکی از زیباترین و پربازدیدترین شهرهای سوئیس می باشد که در حاشیه دریاچه ی ژنو نیز واقع شده...

تور سوئیس سوئیس یکی از زیباترین کشورهای اروپایی و شهرهای آن از جمله مرفه ترین شهرهای جهان است. تور سوئیس...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر