شرایط تحصیل در استرالیا، با توجه به اینکه شرایط تحصیل در استرالیا به خاطر وجود دانشگاه‌های برتر بین‌المللی، ایده‌آل است، تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیزمان به ...

شرایط تحصیل در استرالیا چگونه است؟

۲۵ آذر ۱۴۰۲

شرایط تحصیل در استرالیا، با توجه به اینکه شرایط تحصیل در استرالیا به خاطر وجود دانشگاه‌های برتر بین‌المللی، ایده‌آل است، تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیزمان به …

راهنمای کامل شرایط تحصیل در استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا، یکی از راهکارهای مطمئن و آینده‌دار برای دانشجویان بین‌المللی است. با توجه به اینکه شرایط تحصیل در استرالیا به خاطر وجود دانشگاه‌های برتر بین‌المللی، ایده‌آل است، تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیزمان به دنبال مهاجرت و تحصیل در استرالیا هستند.

در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بتوانند بورسیه تحصیلی بگیرند، می‌توانند در استرالیا رایگان تحصیل کنند. در غیر این صورت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور از ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار استرالیا متغیر است.

شرایط تحصیل در استرالیا چگونه است؟ | سایت ویزا

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌ های استرالیا

علاوه بر دانشجویان بین‌المللی، دانش‌آموزان و افرادی که سن آن‌ها زیر ۱۸ سال باشد نیز امکان تحصیل در استرالیا را دارند. یعنی افرادی که با خانواده به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌توانند یک دبستان، دبیرستان یا کالج مناسب برای تحصیل فرزندان خود انتخاب کنند.

مسلماً دارا بودن مدارک شناسایی و مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع تحصیلی دبستان و بالاتر از آن وجود دارد. اما به دلیل اینکه اکثر هم‌وطنان عزیز بعد از دریافت دیپلم دوره متوسطه، برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند، ما در این مقاله از ایران ویزا، درباره مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور صحبت می‌کنیم.

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع کاردانی

سیستم آموزشی در کشور استرالیا از استانداردهای جهانی تبعیت می‌کند. بنابراین دانشجویان خارجی که قصد دارند در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند با توجه به نوع رشته خود، باید آزمون‌های لازم برای ورود به دانشگاه را گذرانده باشند. مدت تحصیل در مقطع کاردانی در رشته‌های مختلف بین 1.5 تا 2 سال طول می‌کشد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، یک مدرک کاردانی دریافت می‌کنند.

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

بعد از مقطع کاردانی، دانشجویان بین‌المللی باید ۳ الی ۴ سال در مقطع کارشناسی تحصیل کنند. با توجه به نوع رشته این مدت ممکن است کمتر از ۴ سال باشد. افرادی که در این مقطع تحصیل کنند، آمادگی ورود به بازار کار را پیدا می‌کنند.

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع کارآموزی کارشناسی

این دوره که برای کارآموزی دانشجویان فارغ التحصیل در نظر گرفته شده، بین ۶ ماه تا یک سال است و فرصت مناسبی برای دانشجویان است تا خود را برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد آماده کنند.

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد استرالیا ۱ تا ۲ سال است. البته ممکن است در بعضی از رشته‌ها مدت تحصیل بیشتر از دو سال باشد. رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، دارای سه دسته علمی تحقیقاتی و حرفه‌ای هستند.

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور استرالیا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. البته ممکن است تحصیل در این مقطع تا ۵ سال هم ادامه پیدا کند. افرادی که می‌خواهند در این مقطع به تحصیل بپردازند، باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و حداقل معدل آن‌ها بین 5.5 تا 7 باشد.

اخذ ویزای استرالیا

با توجه به اینکه استرالیا یکی از کشورهای محبوب و پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی است، ورود به دانشگاه‌های این کشور علاوه بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها، نیاز به ویزای تحصیلی استرالیا دارد.

دانشجویان بین‌المللی باید تمکن مالی کافی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند تا مقامات استرالیا مطمئن شوند که دانشجو هزینه لازم برای زندگی و تحصیل در این کشور را پرداخت می‌کند. هر دانشجو باید 20290 دلار استرالیا برای یک سال خود در حساب بانکی داشته باشد تا بتواند ویزا بگیرد.

البته دانشجویانی که از سمت والدین یا افراد نزدیک چون همسر خود حمایت می‌شوند، باید مدارکی ارائه کنند که نشان می‌دهد این افراد قادر به پرداخت ۶۰ هزار دلار استرالیا برای هزینه زندگی سالانه دانشجو می‌باشند.

دانشجویان باید مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را نیز آماده کنند. این مدارک که معمولاً مربوط به مدارک تحصیلی گذشته می‌شوند به دانشجویان کمک می‌کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند.

مدارک ویزای تحصیلی استرالیا

دانشجویانی که موفق شوند پذیرش تحصیلی بگیرند، برای ورود به کشور استرالیا و اقامت در این کشور باید مدارک زیر را آماده کنند تا از طریق آن‌ها ویزای استرالیا را دریافت کنند.

• مدارک شناسایی به همراه ترجمه
• نامه پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا
• مدرک زبان
• مدارک مربوط به سوابق کاری به همراه ترجمه
• گواهی ثبت نام الکترونیکی
• انگیزه نامه
• تکمیل فرم‌های مورد نیاز برای ویزای استرالیا
• سند ازدواج یا ترجمه آن

مراحل دریافت پذیرش و ثبت نام در دانشگاه‌ های استرالیا

کشور استرالیا یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویان خارجی است. بنابراین افرادی که بخواهند وارد این کشور شوند و به تحصیل خود ادامه بدهند، باید بتوانند با متقاضیان بسیاری رقابت کنند.

جهت پیروزی در این رقابت نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند و مراحل اخذ پذیرش و ثبت نام در دانشگاه‌های این کشور را با دقت کامل طی کنند. مراحل دریافت پذیرش و ثبت نام به شرح زیر است.

گرفتن مدرک زبان

اول از همه برای ورود به دانشگاه‌های کشور استرالیا دانشجویان باید یک مدرک زبان انگلیسی معتبر داشته باشند و دانش زبانی آن‌ها به حد کافی باشد تا بتوانند از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

ارائه مدارک تحصیلی

دانش‌آموزانی که تحصیل آن‌ها در کشورشان به پایان رسیده، حتماً باید مدارک تحصیلی و ریز نمرات خود را ارائه دهند.

انتخاب رشته برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا

بعد از اخذ پذیرش، انتخاب رشته‌ای که برای دانشجو مناسب باشد و بازار کار خوبی داشته باشد، ضروری است. در سایت‌هایی چون CRICOS رشته‌هایی که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دانشگاه‌های استرالیا انتخاب کنند، به تفکیک آورده شده است. اما هر کس با توجه به استعداد و علاقه خود و میزان درآمد این رشته‌ها، می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

گزینش یکی از دانشگاه‌ های استرالیا

بعد از اینکه دانشجویان رشته تحصیلی خود را انتخاب کردند، باید یک دانشگاه مناسب در استرالیا پیدا کنند که اعتبار علمی بالایی داشته باشد و امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، مناسب باشد. انتخاب دانشگاه‌هایی که بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کنند، یک انتخاب هوشمندانه است. بررسی رتبه‌های علمی دانشگاه‌ها نیز از طریق سایت‌های معتبر امکان‌پذیر است.

ارسال درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌ های استرالیا

دانشجویان پس از انتخاب دانشگاه می‌توانند مدارکی که دانشگاه مورد نظر از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند، آماده نمایند و درخواست خود را ارسال نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

پس از گرفتن نامه پذیرش، نوبت به اخذ ویزای استرالیا می‌شود که در بخش‌های قبلی درباره مدارک و شرایط آن صحبت کردیم.

آزمون ورودی

بعضی از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌هایی را انتخاب می‌کنند که نیاز به آزمون ورودی دارند. اما نیازی به نگرانی نیست. چرا که این آزمون‌ها معمولاً آزمون زبان هستند و بیشتر برای رشته‌های پزشکی یا رشته‌های دیگر برگزار می‌شوند.

مدرک زبان برای تحصیل در استرالیا

یکی از شرایط تحصیل در استرالیا دارا بودن مدرک زبان انگلیسی است. متقاضیان باید در کشور خود مدرک زبان معتبر دریافت کرده باشند و مدارک زبان معتبری چون تافل یا آیلتس را داشته باشند. البته مدارک PTE، CAE و OET نیز در دانشگاه‌های استرالیا مورد تائید قرار می‌گیرند.

حداقل نمره مدرک زبان آیلتس برای دانشجویان ایرانی باید 6.5 باشد. در صورتی که نمره آن‌ها کمتر از شش و نیم باشد، باید در کلاس‌های آموزش زبان در استرالیا شرکت کنند.

شرایط سنی برای تحصیل در استرالیا

در بسیاری از کشورها شرایط سنی اهمیت زیادی دارد. یکی از شرایط تحصیل در استرالیا نیز داشتن شرایط سنی مورد نیاز است. افرادی که بخواهند از دانشگاه‌های این کشور اپلای بگیرند، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.

حداکثر سن نیز برای تحصیل در مقاطعی چون کارشناسی، ۳۰ سال است. البته دانشجویان بین‌المللی باید به وقفه‌های تحصیلی خود نیز توجه کنند. زیرا هر دانشگاه شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان با گپ تحصیلی دارد.

یعنی فاصله بین تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی نباید از یک حدی بیشتر باشد. هرچه سن دانشجویان پایین‌تر باشد، دریافت پذیرش برای آن‌ها راحت‌تر است. زیرا دانشگاه‌ها سختگیری‌های زیادی برای پذیرش دانشجویان سن بالا دارند.

شرایط سنی برای تحصیل در استرالیا | سایت ویزا

معرفی بهترین رشته‌ های تحصیلی در استرالیا

انتخاب رشته تأثیر مهمی روی آینده شغلی دانشجویان بین‌المللی دارد. بنابراین بهتر است هنگام بررسی شرایط تحصیل در استرالیا، رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد را برای تحصیل انتخاب کنند. زیرا در آینده می‌توانند شغلی متناسب با رشته خود پیدا کنند. از جمله بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا می‌توان موارد زیر را برشمرد.

• پرستاری و پزشکی
• رشته میکروبیولوژی
• رشته تربیت بدنی
• رشته مهندسی و علوم کامپیوتر
• رشته امنیت سایبری
• رشته روانشناسی
• رشته معماری

هزینه تحصیل در استرالیا

اولین سوالی که به ذهن دانشجویان بین‌المللی می‌رسد، درباره هزینه و شرایط تحصیل در استرالیا می‌باشد. به همین خاطر در این قسمت از مقاله درباره هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا صحبت می‌کنیم. سیستم آموزشی استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نیست. مگر اینکه بتوانند بورسیه تحصیلی بگیرند. اما افرادی که جزو شهروندان استرالیا باشند یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند، می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید سالانه ۱۰ هزار الی ۲۵ هزار دلار استرالیا بپردازند.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد استرالیا
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۱۵ هزار تا ۳۰ هزار دلار استرالیا است.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری

دانشجویان رشته دکتری سالانه باید ۱۴ هزار تا ۳۵ هزار دلار استرالیا به عنوان شهریه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازند.

هزینه زندگی هنگام تحصیل در استرالیا

بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی برای یک سال زندگی در این کشور باید حدود ۲۰ هزار دلار هزینه پرداخت کنند. البته با توجه به سبک زندگی افراد، این هزینه‌ها ممکن است متفاوت باشد. دانشجویانی که بتوانند در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت کنند، می‌توانند در هزینه‌های زندگی خود صرفه‌جویی نمایند.

بورسیه تحصیلی در استرالیا

اگر تصور می‌کنید که هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است و می‌خواهید بدانید شرایط تحصیل در استرالیا با دریافت بورسیه به چه صورت است، باید بدانید که نظام تحصیلی این کشور به صورت خصوصی است و دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل هزینه‌های متناسب با رشته خود را پرداخت کنند. اما افرادی که تبعه استرالیا باشند به صورت رایگان تحصیل می‌کنند.

امکان استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی نیز برای دانشجویان وجود دارد. اما این بورسیه‌های تحصیلی به هر کسی اعطا نمی‌شود. بیشتر بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود. در صورتی که دانشجویان مدارک لازم برای دریافت بورسیه را داشته باشند و شرایط آن‌ها مناسب باشد، می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا عبارتند از:

• دریافت نمره هفت در آزمون آیلتس یا نمرات بالاتر
• ارائه یک بیانیه یا sop که هدف شخص را از دریافت بورسیه تحصیلی نشان می‌دهد.
• ارائه توصیه نامه قوی از اساتید دانشگاه‌های قبلی (2 توصیه نامه)
• ارائه cv

کار حین تحصیل در استرالیا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا، تصمیم می‌گیرند برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود مشغول به کار شوند. افرادی که ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند، می‌توانند به صورت پاره وقت در کشور استرالیا کار کنند. دانشجویان بین‌المللی اجازه دارند در هفته ۲۰ ساعت به صورت قانونی کار کنند. آخر هفته‌ها و تعطیلات نیز می‌توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

اشتغال به یک حرفه در زمان تحصیل، علاوه بر اینکه باعث می‌شود سابقه کاری افراد افزایش پیدا کند، فرصت کافی برای آشنایی با زبان و فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور نیز پیدا می‌کنند. مهم‌ترین مزیت آن نیز تأمین هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در کشور استرالیا است.

معرفی دانشگاه‌ های برتر استرالیا

حال که با شرایط تحصیل در استرالیا آشنا شدید، بد نیست نام برترین دانشگاه‌های این کشور را بدانید که از نظر رتبه‌های تحصیلی بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه‌های برتر استرالیا عبارتند از:

• دانشگاه ملی
• دانشگاه کانبرا
• دانشگاه کاتولیک
• دانشگاه وولونگونگ
• دانشگاه سیدنی
• دانشگاه چارلز استوری
• دانشگاه جنوب شرقی
• دانشگاه تکنولوژی سیدنی
• دانشگاه گریفیت
• دانشگاه مککری

کلام پایانی

در این نوشتار از سایت ایران ویزا، تلاش کردیم درباره شرایط تحصیل در استرالیا صحبت کنیم. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

دانشجویان خارجی می‌توانند در این کشور از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند و در حین تحصیل مشغول به کار شوند. پس از فارغ التحصیلی نیز می‌توانند ۱۸ ماه در استرالیا بمانند و به دنبال یک شغل مناسب بگردند. سپس می‌توانند برای دریافت اقامت و تابعیت استرالیا اقدام نمایند.

ما در این مطلب سایت ویزا سعی کردیم اطلاعات کافی درباره شرایط تحصیل در استرالیا در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم اگر در ذهن شما ابهاماتی راجب شرایط تحصیل در استرالیا وجود داشت، موفق به رفع کردن آنها شده باشیم.


سوالات متداول شرایط تحصیل در استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی چگونه است؟

آیا دانشجویان استرالیا در حین تحصیل در این کشور اجازه کار کردن هم دارند؟

شرایط تحصیل در استرالیا با دریافت بورسیه به چه صورت است؟

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

ویزای دانشجویی استرالیا یا همان ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که جزو اتباع کشورهای دیگر باشند و بخواهند در...

استحضار جذابیت‌های قاره کهن، اروپا، همواره برای بسیاری از مردم جهان، چه از منظر فرصت‌های شغلی و تحصیلی و چه...

ایالات متحده آمریکا سرزمینی شگفت انگیز و رویایی است که فرصت رشد و شکوفایی را برای تمام افرادی که شهروند...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر