ویزای دانشجویی استرالیا، یا همان ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که جزو اتباع کشورهای دیگر باشند و بخواهند در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور تحصیل ...

ویزای دانشجویی استرالیا – شرایط اخذ + شرایط سنی + مدت زمان اعتبار

۹ دی ۱۴۰۲

ویزای دانشجویی استرالیا، یا همان ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که جزو اتباع کشورهای دیگر باشند و بخواهند در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور تحصیل …

ویزای دانشجویی استرالیا یا همان ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که جزو اتباع کشورهای دیگر باشند و بخواهند در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور تحصیل کنند. دانشجویانی که به استرالیا مهاجرت کنند، می‌توانند به همراه افراد خانواده خود به این کشور سفر کنند و به صورت تمام وقت در دانشگاه‌های استرالیا به تحصیل بپردازند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا تا پایان دوره تحصیل است و هزینه دریافت آن ۶۵۰ دلار استرالیا می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

دانشجویانی که بخواهند در یکی از دانشگاه‌های کشور استرالیا تحصیل کنند، باید مدارک قانع کننده‌ای به سفارت این کشور ارائه دهند تا بتوانند ثابت کنند که به جز تحصیل قصد دیگری ندارند. به خاطر اینکه تعداد پناهجویان روز به روز در کشور استرالیا افزایش پیدا می‌کند، ارائه مدارک کافی برای قانع کردن افسر پرونده ضروری است.

از دیگر شرایط دریافت ویزای تحصیلی یا همان ویزای دانشجویی استرالیا، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • باید در یک دوره تحصیلی ثبت نام کنید و نامه پذیرش دریافت کنید.
 • شما به عنوان یک دانشجوی خارجی باید بیمه سلامت OSHC تهیه کنید و در مدت زمانی که در استرالیا اقامت دارید برای درمان از این بیمه استفاده کنید.
 • تمکن مالی مناسب داشته باشید.
 • مدارک تحصیلی سال‌های قبل خود را ارائه کنید.
 • مدرک زبان انگلیسی داشته باشید.
 • شرایط سنی دریافت ویزا و تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا را داشته باشید.
 • ارائه تأییدیه CoE برای دانشجویان خارجی که خارج از استرالیا زندگی می‌کنند و برای دریافت ویزا اقدام کرده‌اند.
 • نامه پذیرش برای تحصیل در استرالیا کافی نیست و باید حتماً تائید ثبت نام نیز ارائه گردد.

تأییدیه CoE: برای اینکه بیشتر با مفهوم این تأییدیه آشنا شوید، بهتر است یک توضیح کوتاه ارائه شود. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند به صورت هم‌زمان در چند دوره ثبت نام کنند. اما فقط یک ویزای تحصیلی برای ورود به این کشور نیاز دارند.

به این دوره‌های هم‌زمان دوره‌های پکیج شده گفته می‌شود. اما در نهایت تحصیلی یا دوره‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند و در آن مشغول به تحصیل می‌شود همان رشته تحصیلی است. دانشجویان برای هر یک از این دوره‌هایی که می‌گذرانند باید دوره تأییدیه CoE دریافت کنند.

شرایط سنی ویزای دانشجویی استرالیا

 • افرادی که قصد دارند پس از پایان ۱۸ سالگی در دانشگاه‌های استرالیا تحصیل کنند، برای مقطع کارشناسی سن آن‌ها اهمیت زیادی دارد. چراکه دانشجویان خارجی اگر بالای ۲۲ سال سن داشته باشند، نمی‌توانند تحصیل خود را در دانشگاه‌های استرالیا آغاز کنند.
 • محدودیت سنی برای مقطع کارشناسی ارشد هم وجود دارد. تنها افرادی که ۳۵ سال سن داشته باشند، می‌توانند برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند.
 • تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا نیز تا ۴۰ سالگی امکان‌پذیر است.

بنابراین توجه داشته باشید که قبل از صرف هزینه‌های بالا و اقدام به دریافت پذیرش، محدودیت سنی برای شما مشکل ساز نشود. درباره شرایط سنی بهتر است توضیح کوتاهی درباره دانشجویان زیر ۱۸ سال بدهیم.

افرادی که می‌خواهند قبل از پایان ۱۸ سالگی وارد کشور استرالیا شوند، باید حتماً یکی از والدین آن‌ها همراهشان باشد و مدارکی را ارائه کند که از نظر مالی و اقامت هزینه‌های زندگی فرزندش را ضمانت می‌کند.

مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی استرالیا

اعتبار ویزای دانشجویی استرالیا با توجه به دوره تحصیلی مشخص می‌شود. این ویزا معمولاً ۵ سال اعتبار دارد و تحت شرایط خاصی ممکن است بیشتر از ۵ سال نیز قابل تمدید باشد.

به عنوان مثال دانشجویانی که در رشته معماری یا پزشکی تحصیل می‌کنند، ۶ سال باید در کشور استرالیا بمانند. به همین خاطر ویزای آن‌ها مجدداً تمدید می‌شود. اما با توجه به اینکه طول دوره‌های تحصیلی در استرالیا معمولاً از نوامبر تا دسامبر است و بیش از ۱۰ ماه طول می‌کشد، این ویزا تا مارچ سال دیگر هم ادامه پیدا می‌کند.

اگر دوره تحصیلی در ماه ژانویه یا اکتبر به پایان برسد، ویزای تحصیلی دو ماه دیگر هم تمدید می‌شود. در صورتی که دوره تحصیلی از ۱۰ ماه کمتر باشد، ویزای تحصیلی نهایتاً یک ماه بعد از پایان دوره تحصیلی دارای اعتبار خواهد بود.

هزینه ویزای دانشجویی استرالیا

افرادی که قصد دارند جهت اخذ ویزای دانشجویی استرالیا اقدام کنند، باید پس از آماده کردن مدارک و تحویل آن‌ها به سفارت استرالیا، هزینه ویزا را هم بپردازند. هزینه ویزای تحصیلی استرالیا چیزی به غیر از گواهی تمکن مالی و هزینه‌های مربوط به شهریه تحصیلی است.

متقاضی اصلی یا همان دانشجو که قصد دارد پس از دریافت نامه پذیرش، وارد دانشگاه‌های استرالیا شود، باید ۶۵۰ دلار استرالیا برای ویزا بپردازد.

همان‌طور که اشاره کردیم دانشجویان زیر ۱۸ سال نیاز به یک همراه دارند. البته افرادی که سن آن‌ها بالای ۱۸ سال باشد نیز می‌توانند با دریافت ویزای همراه دانشجویی، اعضای درجه یک خانواده خود را هنگام تحصیل در کنارشان داشته باشند.

هزینه دریافت ویزا برای همراهان بالای ۱۸ سال، ۴۱۰ دلار و برای افرادی که سن آن‌ها زیر ۱۸ سال است، ۱۳۵ دلار می‌باشد.

مدرک زبان برای ویزای دانشجویی استرالیا

در بخش‌های پیش نیز اشاره کردیم که یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا دریافت مدرک زبان است. در صورتی که مدرک زبان هنگام ارائه مدارک ارسال نشود، قطعاً افسر پرونده درخواست ویزا را رد می‌کند. مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل جزو مدارک مورد تائید سفارت این کشور است. اما دارا بودن مدرک زبان با نمرات پایین کافی نیست.

برخی از مدارک زبان دیگر نیز برای شرکت در دانشگاه‌های استرالیا مورد تائید هستند که در انتهای این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما افرادی که مدرک زبان آیلتس را داشته باشند، حداقل باید نمره پنج و نیم تا ۶ را برای دریافت ویزای این کشور داشته باشند. حداقل نمره مدرک زبان Tofel Paper Based، ۵۲۷ و حداقل نمره زبان Tofel iBT باید ۴۶ باشد.

توجه داشته باشید که اگر قصد دریافت مدرک زبان را دارید، باید حداکثر دو سال قبل از ارسال درخواست ویزا و دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا در آزمون زبان شرکت کنید. زیر آزمون‌های زبانی که اعتبار آن‌ها مربوط به بیش از دو سال قبل باشد، مورد تائید نیست.

• Cambridge English
• Person Test of English Academic
• Occupational English Test

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی استرالیا

در کشور استرالیا هر رشته و دانشگاه دارای شرایط پذیرش مخصوص به خود هستند و دانشجویان باید مدارک مورد نیاز بر اساس قوانین دانشگاه محل تحصیل خود را آماده کنند. اما یک سری مدارک عمومی هستند که همه دانشجویان برای دریافت ویزای استرالیا باید تهیه کنند.

به عنوان مثال داشتن مدرک ۱۲ساله دیپلم و ارائه ریز نمرات در دوران تحصیل برای همه دانشجویان که می‌خواهند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، ضروری است. مدرک زبان آیلتس با نمره پنج و نیم تا ۶ نیز جزو الزامات ورود به دانشگاه‌های کشور استرالیا است.

در صورتی که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا بتوانند معدل بالایی داشته باشند، شرایط بهتری برای تحصیل خواهند داشت. پس بهتر است اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا را دارید معدل شما ۱۵ باشد. افرادی که نتوانند معدل بالای ۱۵ ارائه کنند، باید در دوره فاندیشن در کشور استرالیا شرکت کنند. البته شرکت در این دوره نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد.

مدارکی که برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا لازم هستند در ادامه مشاهده می‌فرمایید.

 • پاسپورت معتبر متقاضی
 • عکس متقاضی
 • مدارک هویتی متقاضی به همراه ترجمه
 • مدرک دیپلم ۱۲ساله به همراه ترجمه
 • ریز نمرات تحصیلی در مقاطع قبلی
 • ارائه اصل دانشنامه و ترجمه آن
 • مدرک زبان آیلتس یا سایر مدارک مورد تائید
 • مدارک تحقیقاتی، شغلی و پژوهشی
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه رزومه اکادمیک
 • ارائه تأییدیه اساتید
 • بیمه دانشجویی
 • فرم درخواست ویزا
 • در صورت تاهل، ارائه سند ازدواج
 • گواهی‌عدم سوء پیشینه
 • مدارک تمکن مالی و نامه حمایت مالی در صورت نیاز
 • تأییدیه ثبت نام CoE
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی استرالیا - در کشور استرالیا هر رشته و دانشگاه دارای شرایط پذیرش مخصوص به خود هستند - سایت ویزا

مراحل دریافت ویزای دانشجویی استرالیا

افرادی که موفق شوند از مؤسسات آموزشی معتبر و دانشگاه‌های استرالیا نامه پذیرش بگیرند، می‌توانند درخواست ویزای دانشجویی استرالیا را به اداره مهاجرت این کشور ببرند و پروسه اخذ ویزا را آغاز کنند. توجه داشته باشید که ممکن است پروسه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا طول بکشد. بنابراین بهتر است ۶ تا ۸ ماه پیش از شروع ترم تحصیلی، برای دریافت ویزای خود اقدام شود.

در صورتی که مدارک بدون نقص و کامل ارائه شوند، ویزای دانشجویی استرالیا کمتر از ۶ ماه صادر می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی استرالیا به دو روش آنلاین و روش کاغذی یا حضوری انجام می‌شود.

 • متقاضیان برای اخذ ویزای استرالیا باید از طریق شرکت vfs global اقدام کنند.
 • در زمانی که برای آن‌ها تعیین شده به دفتر کارگزاری مراجعه کنند تا بتوانند مدارک لازم خود را ارائه کنند. در همان روز انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک هم انجام می‌شود.
 • پس از ارائه درخواست به صورت آنلاین یا حضوری از طریق دفتر کارگزاری وی اف اس گلوبال و سفارت استرالیا، پروسه بررسی ویزا شروع می‌شود.
 • معمولاً ۴ ماه طول می‌کشد تا جواب ویزای دانشجویی برای متقاضیان صادر شود. اما اگر متقاضیان هیچ گونه مشکلی نداشته باشند و مدارک آن‌ها به صورت کامل و دقیق ارائه شده باشد، ممکن است بتوانند کمتر از یک ماه هم ویزای خود را دریافت کنند. نوع ویزا هم بر پروسه رسیدگی و فرایند جوابدهی ویزا تأثیر دارد.

معمولاً ویزاهای دانشجویی مشکلی برای صدور ندارند و زودتر از ویزاهای دیگر استرالیا صادر می‌شوند.

گواهی تمکن مالی برای ویزای دانشجویی استرالیا

متقاضیانی که قصد ثبت نام در دانشگاه‌های استرالیا را دارند، باید حتماً به سفارت این کشور ثابت کنند که توانایی مالی برای زندگی و پرداخت شهریه تحصیل خود را دارند. به این مدارک، گواهی تمکن مالی گفته می‌شود و اگر ارائه نشوند، ویزای دانشجویی ریجکت خواهد شد.

این مدارک مالی عبارت‌اند از:

 • مدارک مالی که نشان می‌دهد حداقل درآمد سالانه فرد یا پدر و مادرش برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا، کافی است. اگر متقاضی بتواند ثابت کند که خودش یا والدینش سالانه ۶۰ هزار دلار استرالیا درآمد دارند، می‌تواند ویزای دانشجویی بگیرد.
 • در صورتی که متقاضی بخواهد به همراه شخص دیگری به استرالیا برود، فرمت نامه‌های تمکن مالی تغییر می‌کند و این مبلغ به ۷۰ هزار دلار استرالیا افزایش پیدا می‌کند.
 • ارائه مدارکی که نشان می‌دهد، دانشجو می‌تواند، هزینه‌های مربوط به زندگی و شهریه دانشگاه‌های استرالیا را به مدت ۱۲ ماه پرداخت کند، گواهی تمکن مالی است.

هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا برای یک فرد دانشجو ۲۰ هزار دلار، برای والدین یا همسر دانشجو که در طول مدت تحصیل او را همراهی می‌کند، ۱۰ هزار دلار استرالیا و برای فرزندان آن‌ها ۳ هزار دلار استرالیا خواهد بود. در صورتی که دانشجو فرزندی داشته باشد که در استرالیا تحصیل کند، باید مدارکی ارائه کند که ۸ هزار دلار نیز در سال می‌تواند برای تحصیل فرزند خود بپردازد.

آزمایش‌ های پزشکی برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

دانشجویان خارجی که قصد ورود به دانشگاه‌های کشور استرالیا را داشته باشند، علاوه بر اخذ ویزای دانشجویی و بیمه نامه مسافرتی، قبل از ورود به کشور حتماً باید یک سری آزمایشات پزشکی انجام دهند تا ثابت شود از سلامت کامل برخوردار هستند.

نتیجه آزمایشات مخصوص ویزای دانشجویی یک سال اعتبار دارد. بنابراین بهتر است قبل از ارسال درخواست ویزا، برای انجام آزمایشات پزشکی اقدام شود. زیرا ممکن است چند هفته طول بکشد تا جواب آزمایش برای آن‌ها ارسال شود. علاوه بر انجام آزمایشات پزشکی دریافت گواهی‌عدم سوء پیشینه نیز برای متقاضیان ضروری است.

اخذ ویزای دانشجویی استرالیا با ایران ویزا

زندگی در استرالیا و تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا فرصتی است که می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی استرالیا آن را به دست بیاورید. بنابراین بهتر است با آگاهی کامل برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید تا سابقه ریجکتی ویزا در پرونده شما ثبت نشود.

از آنجا که دریافت ویزا یک پروسه تخصصی و پیچیده است و می‌تواند تحت تأثیر عوامل سیاسی و اقتصادی قرار بگیرد، بهتر است حتماً با کارشناسان ایران ویزا در این زمینه مشورت کنید تا برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا به مشکل بر نخورید.

سالانه بسیاری از افراد به خاطر اینکه با مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا آشنا نیستند، با ریجکتی ویزا مواجه می‌شوند. زیرا اطلاعات کافی در این باره ندارند و همین باعث می‌شود تا فرصت تحصیل در دانشگاه‌هایی که از آن‌ها نامه پذیرش دریافت کرده‌اند را از دست بدهند.

کلام پایانی

جهت دریافت مشاوره کارشناسی برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا با وکلای مهاجرتی ما در سایت ایران ویزا تماس بگیرید. اگر تمایل داشته باشید کلیه مراحل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا از ابتدا تا انت‌ها توسط کارشناسان ما برای شما انجام می‌شود و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید بدون مشکل ویزای تحصیلی این کشور را بگیرید و راهی استرالیا شوید.


سوالات متداول ویزای دانشجویی استرالیا

برخی از شرایط ویزای دانشجویی استرالیا چیست؟

برای أخذ ویزای دانشجویی چه مدارکی باید ارائه دهیم؟

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی استرالیا چگونه است؟

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

مدیکال تست استرالیا: با توجه به اینکه استرالیا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است، سالانه افراد زیادی به روش‌های مختلفی به...

راهنمای کامل اقلام ممنوعه در ورود به استرالیا استرالیا که به خاطر مناظر متنوع، شهرهای پر جنب و جوش و...

معرفی گران ترین شهر های اروپا برای زندگی در این دنیای پر از تغییر و تحول، جایی برای زندگی انتخاب...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر