ویزای ایتالیا | انواع – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای ایتالیا | انواع – مراحل دریافت – هزینه ویزا

ویزای ایتالیا، اخذ ویزای ایتالیا برای ایرانیان راحت‌تر از دریافت ویزای سایر کشورهای منطقه شینگن است. به همین خاطر ویزای ایتالیا در بین ایرانیان محبوبیت …

فایل صوتی راهنمای کامل ویزای ایتالیا

اخذ ویزای ایتالیا برای ایرانیان راحت‌تر از دریافت ویزای سایر کشورهای منطقه شینگن است. به همین خاطر ویزای ایتالیا در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد. زیرا اگر مشکلی بر سر راه اخذ ویزا وجود نداشته باشد، متقاضیان می‌توانند در عرض دو هفته ویزای ایتالیا را دریافت کنند.

توضیحات کلی در خصوص ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا دارای انواع مختلفی است که متقاضیان می‌توانند با توجه به هدف خود از سفر، یکی از آن‌ها را دریافت کنند. هر یک از این ویزاها شرایط خاص خود را دارد و متقاضیان باید مدارک مربوط به همان ویزا را برای دریافت آن آماده کنند.

ارائه درخواست ویزای ایتالیا از طریق سفارت این کشور انجام می‌شود. یکی از مزایای اخذ ویزای ایتالیا این است که شما خیلی سریع می‌توانید وقت سفارت بگیرید و برای سفر آماده شوید. اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای ایتالیا ارائه تمکن مالی و گردش حساب است.

اگر متقاضیان بتوانند با ارائه تراکنش‌های انجام شده نظر افسر سفارت را جلب کنند و گردش حساب آن‌ها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون باشد به راحتی می‌توانند برای ویزای این کشور درخواست دهند. متقاضیان باید مدارک لازم برای هر یک از ویزاهای ایتالیا را آماده کنند و به سفارت این کشور تحویل دهند.

هزینه ویزای ایتالیا نیز مانند سایر ویزاهای شینگن برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو است. درصورتی‌که مدارک شما ناقص نباشد، می‌توانید بعد از دو هفته ویزا بگیرید. در غیر این صورت ویزای شما توسط افسران سفارت ایتالیا ریجکت می‌شود و باید برای رفع ریجکتی اقدام کنید.

انواع ویزای ایتالیا

کشور ایتالیا عضو منطقه شینگن است. به همین خاطر افرادی که بخواهند ویزای این کشور را بگیرند، باید یکی از انواع ویزای شینگن را داشته باشند. کشور ایتالیا برای گردشگران و اتباع کشورهای دیگر دو نوع ویزای بلند مدت و کوتاه مدت صادر می‌کند. ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا خود شامل ۳ دسته می‌شوند.

ویزای نوع A

ویزای ترانزیت ایتالیا یا ویزای نوع A به مسافران اجازه می‌دهد تا برای تعویض پرواز در یکی از فرودگاه‌های ایتالیا بمانند و حتی حق خروج از محوطه فرودگاه را هم ندارند. این افراد تا زمانی که پرواز بعدی آن‌ها آماده شود باید در محوطه ترانزیت فرودگاه بمانند.

ویزای نوع B

ویزای شینگن ایتالیا نوع B دارای اعتبار ۵ روزه است. افرادی که این ویزا را داشته باشند، می‌توانند از فرودگاه خارج شوند و به مدت ۵ روز در یک هتل اقامت داشته باشند. حتی می‌توانند در سطح شهر تردد داشته باشند تا زمانی که پرواز بعدی آن‌ها آماده شود.

ویزای نوع C

ویزای توریستی ایتالیا یا ویزای نوع C یکی دیگر از ویزاهای کوتاه مدت است. البته مدت اقامت این نوع ویزا ۹۰ روز است. افرادی که بخواهند به قصد گردشگری، دیدن افراد خانواده و تفریح به ایتالیا سفر کنند، می‌توانند ویزای توریستی بگیرند. این ویزا تا ۶ ماه اعتبار دارد و متقاضیان می‌توانند تا این شش ماه در تمام کشورهای منطقه شینگن در گشت و گذار باشند. اما فقط ۹۰ روز اجازه اقامت کامل در ایتالیا را دارند.

بسته به اینکه ویزای نوع C یک بار ورود باشد یا چند بار ورود، متقاضیان می‌توانند یک یا چند بار از ایتالیا خارج شوند و مجدداً به این کشور وارد شوند. سایر کشورهای منطقه شینگن هم همین طور هستند و متقاضی می‌تواند با توجه به نوع ویزای خود، هر چند بار که بخواهد بین کشورهای منطقه شینگن سفر کند.

اگر ویزای ایتالیا ویزای مولتی باشد تا ۵ سال اعتبار دارد و متقاضی می‌تواند در طول این ۵ سال، ۹۰ روز را به صورت کامل در ایتالیا مانده و زمان باقیمانده را در کشورهای دیگر منطقه شینگن بگذراند.

ویزای ملی ایتالیا

ویزای نوع D همان ویزای بلند مدت است. افرادی که به قصد تجارت، کار و تحصیل وارد ایتالیا می‌شوند، باید حتماً ویزای بلند مدت نوع D بگیرند. این ویزاها شامل دسته‌بندی‌های زیر می‌شوند.

ویزای کاری ایتالیا

ورود به بازار کار ایتالیا نیازمند دریافت جاب آفر از داخل این کشور است. بنابراین متقاضیانی که قصد دارند ویزای کاری ایتالیا را بگیرند، باید ابتدا یک قرارداد کاری ارائه کنند تا بتوانند ویزا بگیرند. متاسفانه به خاطر افزایش نرخ بیکاری در ایتالیا، استخدام نیروهای کار از کشور دیگر تقریباً غیر ممکن است.

مگر اینکه شما دارای رزومه قوی باشید و جزو نیروهای متخصص و ماهر محسوب شوید. معمولاً افرادی که تحصیلات عالیه دارند و مدارک تحصیلی آن‌ها بالا باشد، خیلی راحت می‌توانند در ایتالیا کار پیدا کنند. اما لازمه ورود به ایتالیا دریافت ویزای کاری این کشور است.

ویزای دانشجویی ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های ایتالیا و موسسه‌های آموزشی معتبر، نامه پذیرش گرفته باشند، می‌توانند با آماده کردن مدارک لازم برای ویزای دانشجویی و تحصیلی به این کشور سفر کنند.

ویزای سرمایه‌ گذاری ایتالیا

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که از نظر تمکن مالی مشکلی ندارید و می‌خواهید برای سرمایه‌گذاری به کشور ایتالیا سفر کنید، می‌توانید یکی از انواع ویزاهای زیر را دریافت نمایید.

ویزای طلایی ایتالیا

دریافت ویزای طلایی ایتالیا، فرصت مناسبی برای افراد ثروتمند است که می‌خواهند در کشورهای اروپایی شرکت تاسیس کنند یا سرمایه‌گذاری کنند. هزینه مورد نیاز برای تاسیس شرکت، بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار یورو است تا متقاضیان بتوانند این ویزا را بگیرند.

ویزای سرمایه‌ گذاری اقامت انتخابی

ویزای اقامت انتخابی ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری یکی دیگر از ویزاهای مناسب برای سرمایه‌گذاران است. این افراد باید ثابت کنند که بدون اشتغال در کشور ایتالیا، می‌توانند هزینه‌های زندگی خود و افراد خانواده را تأمین کنند. این ویزا که اعتبار ۲ ساله دارد، قابل تمدید است و افرادی که این نوع ویزا را داشته باشند، می‌توانند برای افراد خانواده خود نیز ویزای همراه دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا

برای دریافت ویزای ایتالیا شما نیاز دارید که مدارکی را در دست داشته باشید و در زمان مراجعه به سفارت این کشور مدارک را به سفارت تحویل دهید. ما در این بخش قصد داریم برخی از مهم ترین این مدارک را به شما معرفی کنیم:

ویزا های کوتاه مدت ( اقامت کمتر از 90 روز) تایپ C

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در ایتالیا (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو)
 • سند ملک (درصورت وجود)

توضیحات:

–  ارائه سند ملک جهت اخذ ویزای ایتالیا اجباری نیست ، ولی درصد اخذ ویزای ایتالیا را افزایش می دهد.

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای ایتالیا خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن ایتالیا توسط سایت ویزا ، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای ایتالیا )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

مراحل دریافت ویزای ایتالیا

مراحل اخذ ویزای ایتالیا از طریق سفارت این کشور پیگیری می‌شود. اما اگر بخواهید ویزای شینگن ایتالیا را بگیرید باید به کارگزاری و نمایندگی این کشور یعنی شرکت ویزا متریک Visametric مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که ارائه درخواست به صورت آنلاین و حضوری امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند درخواست خود را آنلاین ثبت کنند و باقی مراحل را به صورت حضوری انجام دهند.

در گذشته تمامی ویزاهای شینگن از طریق کارگزاری VFS گلوبال دریافت می‌شدند. اما کشور ایتالیا برای سریع‌تر شدن روند صدور ویزا، از طریق این کارگزاری مراحل دریافت مدارک و ثبت درخواست را پیگیری می‌کند.

با توجه به اینکه خدمات ویزا در شرکت Visametric به سرعت ارائه می‌شود، می‌توانید به صورت حضوری به این شرکت مراجعه کنید و وقت سفارت بگیرید. البته باید مدارک لازم برای هر یک از ویزاهای مورد نظر خود را نیز آماده کنید و در وقت تعیین شده به سفارتخانه یا دفتر کارگزاری مراجعه نمایید.

در روز مصاحبه حضوری از متقاضیان انگشت نگاری می‌شود و مدارک آن‌ها دریافت می‌گردد. نکته جالبی که درباره ویزای ایتالیا وجود دارد، این است که شما در صورت آماده بودن مدارکتان می‌توانید برای یک ساعت بعد وقت سفارت بگیرید.
معمولاً دو هفته طول می‌کشد تا درخواست ویزا بررسی شود و جواب آن صادر شود. البته ممکن است گاهی اوقات این روند بررسی تا 2 ماه طول بکشد. بنابراین اگر قصد دریافت ویزای ایتالیا را دارید، بهتر است 3 ماه قبل از سفر خود برای درخواست اقدام کنید.

هزینه ویزای ایتالیا

هزینه ویزای ایتالیا برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو است. با توجه به اینکه هزینه اخذ ویزای ایتالیا برای کودکان کمتر است، می‌توانید هنگام مراجعه حضوری برای تعیین وقت، اطلاعات دقیق درباره هزینه ویزای ایتالیا را دریافت نمایید. توجه کنید که هزینه ویزا به ارز کشور مقصد و به صورت نقدی دریافت می‌شود.

ویزای شینگن ایتالیا

ویزای شینگن ایتالیا دارای انواع مختلفی است. این نوع از ویزا شامل دو دسته نوع C و نوع D می‌شود. افرادی که بخواهند ویزای توریستی ایتالیا را بگیرند، می‌توانند با دریافت ویزای تایپ C وارد کشور ایتالیا شوند و تنها ۹۰ روز می‌توانند در این کشور بمانند.

انواع ویزاهای شینگن ایتالیا عبارت‌اند از:

ویزای توریستی ایتالیا

افرادی که به قصد گردشگری به کشور ایتالیا وارد می‌شوند، می‌توانند ویزای توریستی ایتالیا بگیرند. معمولاً ویزاهای توریستی بین ۷ تا ۱۴ روز با توجه به برنامه سفر متقاضیان اعتبار دارد. اگرچه اعتبار ویزای توریستی ۹۰ روزه است، اما افرادی که برای اولین بار قصد ورود به حوزه شینگن و ایتالیا را دارند، نمی‌توانند به مدت ۹۰ روز در این کشور بمانند. مگر اینکه سابقه سفر داشته باشند و گواهی تمکن مالی قوی ارائه نمایند.

ویزای تجاری ایتالیا

افرادی که به قصد شرکت در همایش‌ها، نمایشگاه‌های بین‌المللی یا عقد قرارداد با شرکت‌های ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند، می‌توانند ویزای شینگن تجاری ایتالیا را دریافت کنند. اقامت این افراد کوتاه مدت است و حتماً نیاز به یک دعوت‌نامه از طرف شرکت‌های معتبر ایتالیایی دارند.

ویزای بازدید از خانواده

افرادی که بخواهند به دیدار اقوام، دوستان و نزدیکان خود بروند با ارائه دعوت‌نامه رسمی از طرف یک شهروند ایتالیایی که اقامت دائم دارد، می‌توانند ویزای بازدید از خانواده ایتالیا را بگیرند.

به طور کلی ویزاهای ایتالیا که همان ویزای شینگن محسوب می‌شوند، انواع مختلفی دارند که هر کس با توجه به هدف خود از سفر، مانند تحصیل، کار و یا ترانسپورت از طریق جاده‌های این کشور، می‌تواند یک نمونه از آن‌ها را دریافت کند.

ریجکت ویزای ایتالیا و راه‌ های رفع ریجکت ویزای ایتالیا

برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای شینگن ایتالیا، می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان ما در سایت ایران ویزا استفاده کنید. چراکه کارشناسان مهاجرتی و مشاوران حقوقی ما، تجربه‌های زیادی درزمینهٔ اخذ ویزای ایتالیا برای هم‌وطنان عزیز دارند. به همین خاطر می‌توانند نکات مهم را به شما یادآوری کنند تا هنگام ارائه و جمع آوری مدارک، دچار مشکل نشوید.

از دلایلی که می‌توانند باعث ریجکت شدن ویزای ایتالیا شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

• عدم ارائه گواهی تمکن مالی
• ارائه اطلاعات غلط به افسر سفارت
• مشخص نبودن هدف متقاضیان از سفر به ایتالیا
• عدم ارائه مدارک کافی که نشان دهنده بازگشت شما به کشور خودتان باشد.
• عدم تکمیل مدارک به صورت کامل و دقیق
• عدم توانایی در قانع کردن افسر سفارت
• عدم ارائه برنامه سفر و مدارک لازم مانند بلیط هواپیمای یا مدارک مربوط به اسکان در ایتالیا
• بیمه مسافرتی نامعتبر
• عدم اعتبار گذرنامه یا گذرنامه آسیب دیده
• گواهی ازدواج یا گواهی تولد غیر قابل قبول
• نامشخص بودن ویزای شینگن

اگر به مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، دقت کنید قطعاً برای دریافت ویزای ایتالیا به مشکل برنمی‌خورید. افسران سفارت ایتالیا به صداقت متقاضیان اهمیت زیادی می‌دهند. درصورتی‌که متوجه شوند متقاضی اطلاعات اشتباه ارائه داده، اجازه دریافت ویزا را نمی‌دهند و گاهی اوقات متقاضیان را به مدت ۱۰ سال از دریافت ویزای ایتالیا محروم می‌کنند.

به همین خاطر اعتماد به نفس داشته باشید و به صورت کامل و دقیق انگیزه خود را از سفر به ایتالیا در هنگام مصاحبه اعلام کنید. دقت کنید که مدارک مربوط به تمکن مالی، مانند اسناد ملکی، گردش حساب و … باید دقیق و درست باشد.
اگر به هر دلیلی ویزای شما ریجکت شده باشد، شما می‌توانید به رفع ریجکتی اعتراض کنید. برای انجام این کار باید حتماً یک نامه به زبان انگلیسی آماده کنید و دلایل خود را برای سفارت ایتالیا توضیح دهید. به این صورت افسر مربوطه، می‌تواند با بررسی مدارک و دلایل شما، مجدداً پرونده را پیگیری کند و جواب ویزا را صادر کند.

ریجکت ویزای ایتالیا و راه‌ های رفع ریجکت ویزای ایتالیا | ایران ویزا

درصورتی‌که نیاز به آماده کردن مدارک بیشتری دارید، حتماً باید مدارک لازم را ضمیمه نامه کنید. دقت کنید که حتماً باید گواهی عدم سوءپیشینه، رزرو هتل یا محل اقامت و … را ارائه نمایید تا مشکلی برای صدور ویزای ایتالیا وجود نداشته باشد. گاهی اوقات متقاضیان دریافت ویزای ایتالیا به خاطر اینکه نمی‌دانند ویزای آن‌ها به چه دلیلی ریجکت شده، دچار سردرگمی می‌شوند. به همین خاطر ما در سایت ایران ویزا به این افراد کمک می‌کنیم تا قبل از ارائه درخواست مدارک کافی و لازم را آماده کنند.

کلام پایانی

اخذ ویزای ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی برای ایرانیان راحت‌تر است. متقاضیان ایرانی با مراجعه به وب‌سایت CKGS می‌توانند یکی از انواع ویزا را انتخاب نموده و درخواست خود را ثبت کنند. در این وب‌سایت، می‌توانند یک وقت سفارت برای مراجعه حضوری تعیین کنند و پس از آماده کردن مدارک لازم در دفتر کارگزاری حاضر شوند.

درصورتی‌که همه مدارک کامل باشد، امکان دریافت وقت سفارت ایتالیا برای یک ساعت بعد هم وجود دارد و بیشتر اوقات پس از دو هفته کاری جواب ویزا صادر می‌شود. امیدواریم توانسته باشیم در این نوشتار از سایت ایران ویزا، اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ویزای ایتالیا را در اختیار شما قرار دهیم.


سوالات متداول ویزای ایتالیا

هزینه أخذ ویزای ایتالیا چقدر است؟

هزینه ویزای ایتالیا برای بزرگ‌سالان ۸۰ یورو است. با توجه به اینکه هزینه اخذ ویزای ایتالیا برای کودکان کمتر است، می‌توانید هنگام مراجعه حضوری برای تعیین وقت، اطلاعات دقیق درباره هزینه ویزای ایتالیا را دریافت نمایید. توجه کنید که هزینه ویزا به ارز کشور مقصد و به صورت نقدی دریافت می‌شود.

مراحل دریافت ویزای ایتالیا چگونه است؟

مراحل اخذ ویزای ایتالیا از طریق سفارت این کشور پیگیری می‌شود. اما اگر بخواهید ویزای شینگن ایتالیا را بگیرید باید به کارگزاری و نمایندگی این کشور یعنی شرکت ویزا متریک Visametric مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که ارائه درخواست به صورت آنلاین و حضوری امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند درخواست خود را آنلاین ثبت کنند و باقی مراحل را به صورت حضوری انجام دهند.

ویزای تجاری ایتالیا چیست؟

افرادی که به قصد شرکت در همایش‌ها، نمایشگاه‌های بین‌المللی یا عقد قرارداد با شرکت‌های ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند، می‌توانند ویزای شینگن تجاری ایتالیا را دریافت کنند. اقامت این افراد کوتاه مدت است و حتماً نیاز به یک دعوت‌نامه از طرف شرکت‌های معتبر ایتالیایی دارند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر