روادید چک

روادید چک | انواع – مدارک لازم

۱۵ مهر ۱۳۹۷

روادید چک

کشور چک در مرکز اروپا واقع شده است و جزء محدوده ی شینگن می باشد. برای سفر به این کشور باید نسبت به دریافت روادید چک اقدام کنید. ویزای چک انواع مختلفی دارد که باید با توجه به روادید مورد نیازتان فرم تقاضای ویزای چک را از طریق آژانس های مسافرتی معتبر تکمیل نمایید و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

روادید چک

بدون شک اگر قصد سفر، کار، تحصیل و… به چک را دارید در مرحله ی اول باید نحوه ی دریافت روادید چک را بدانید. شناخت کشور چک نیز می تواند سفر خوبی برایتان رقم بزند. چک کشوری است که لقب عروس اروپا را به خود اختصاص داده است. این کشور کوچک به راحتی می تواند شما را در بین جنگل های وسیع، رشته کوه ها و رودخانه هایش گم کند! کشور چهار فصل چک که در مرکز اروپا واقع شده است، سفر به نقاط غرب و شرق اروپا را آسان و کم هزینه خواهد کرد. پایتخت کشور چک، پراگ و زبان رسمی آن پراگ است. چک جز محدوده ی شینگن می باشد و به همین علت سفر و اقامت در این کشور نیازمند دریافت روادید شینگن چک است. روادید شینگن برای کسانی است که بنا به دلایلی از جمله: تحصیل، کار، تفریح و… قصد دارند به کشورهای این محدوده وارد شوند. روادید شینگن چک که به اختصار روادید چک نامیده می شود، انواع مختلفی دارد که متقاضی با توجه به نیاز و شرایط خود نوع روادید چک را انتخاب و نسبت به دریافت آن اقدام می نماید. در این مقاله انواع مختلف روادید چک آورده شده و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن نیز ارائه شده است. جهت رزرو وقت سفارت چک میتوانید از طریق آژانس های مسافرتی معتبر اقدام نمایید و پس از تعیین روز مصاحبه با مدارک کامل در سفارت حاضر شوید.

روادید چک
روادید چک

انواع روادید چک

روادید چک تاریخ اعتبار و تعداد روزهای مجاز دارد. تعداد روزهای مجاز، تعداد روزهایی است که شما می توانید در چک بگذرانید. در صورتی که تاریخ اعتبار روادید چک شما به پایان رسیده ولی هنوز تعداد روزهای مجاز روادید باقی مانده باشد، شما قادر به ادامه ی اقامت در چک نخواهید بود. علاوه بر تاریخ اعتبار و تعداد روزهای مجاز، تعداد دفعات مجاز ورود به این کشور در روادید چک نوشته می شود. تعداد دفعات مجاز ورود با یک کد مشخص می شود. کد ۱،۲، … نشان دهنده ی تعداد دفعات مجاز ورود به کشور چک هستند. به عنوان مثال کد ۱ نشان می دهد که مجاز هستید تنها یک بار وارد چک شوید. همه کسانی که قصد سفر به چک را دارند از اهمیت یکسانی برای این کشور برخوردار نیستند. به همین دلیل تقسیم بندی هایی برای متقاضیان ویزای چک صورت گرفته استروادید چک ۴ نوع مختلف دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. مسافرین در جهت کاهش هزینه های سفر خود از طریق آژانس های مسافرتی معتبر اقدام به رزرو تور چک مینمایند.

روادید چک
روادید چک

روادید چک نوع A

روادید چک از نوع A صرفا جهت توقف در فرودگاه و تغییر مسیر هوایی است که مسلما این نوع ویزا برای کسانی که قصد تحصیل، تجارت و… در اسلوونی را دارند، مناسب نخواهد بود و تنها با استفاده از این روادید می توان در فرودگاه چک برای چند ساعت توقف نمود و به کشور دیگر سفر کرد.

روادید چک نوع B

روادید چک نوع B برای عبور از کشور چک صادر می شود. دارنده ی این نوع روادید می تواند به مدت حداکثر ۵ روز از این کشور عبور کند. برای کسانی که دوست دارند سفر خود را برای بازدید از چند کشور اروپایی ترتیب دهند این نوع روادید می تواند مناسب باشد اما مطمئنا افرادی که قصد تجارت در چک را دارند و یا می خواهند در دانشگاه های این کشور به ادامه ی تحصیل بپردازند این گزینه مناسب نخواهد بود.

روادید چک نوع C

روادید چک نوع C، روادید کوتاه مدت نیز نامیده می شود. با استفاده از این روادید می توان حداکثر به مدت نود روز به کشور چک وارد و خارج شد. روادید نوع C برای کسانی که قصد تفریح و سیاحت در چک را دارند، مناسب است. هم چنین اگر برای انجام معامله و یا هر کاری که بیش تر از نود روز نیاز به اقامت ندارد، می توانید این نوع روادید را تقاضا کنید. در نتیجه روادید توریستی چک مربوط به این نوع روادید می باشد.

روادید چک
روادید چک

 

روادید چک نوع D

این نوع از روادید چک که روادید بلند مدت نیز نامیده می شود مناسب کسانی است که به اقتضای شغل، تحصیل و… مدت زمان طولانی تری قصد اقامت در کشور اسلوونی را دارند. تعداد دفعات ورود و خروج این افراد نسبت به سایر افراد بیش تر است. در صورتی که موفق به دریافت این نوع روادید شوید نشان دهنده ی آن است که شما برای کشور چک نسبت به سایر افرادی که هدف خاصی برای سفر به این کشور ندارند و صرفا برای سیاحت وارد آن می شوند، مفیدتر هستید اما نه به اندازه ی افرادی که اقامت دائم دارند. بازرگانانی که قصد تجارت در این کشور را دارند باید نسبت به دریافت این نوع روادید اقدام نمایند.

مدارک لازم برای دریافت روادید چک

برای دریافت روادید چک ابتدا باید به آژانس های مسافرتی معتبر مراجعه و وقت سفارت چک را رزرو نمایید. سپس باید منتظر اعلام زمان مصاحبه از سمت سفارت بمانید. از زمانی که درخواست ویزای شما توسط آژانس مربوطه ثبت میگردد تا زمانی که شما را برای مصاحبه دعوت میشوید، ممکن است چند ماه طول بکشد. علت آن می تواند شلوغ بودن سفارت خانه ی چک و تعداد زیاد متقاضیان سفر به این کشور باشد. بعد از گذشت چند ماه از سفارت خانه تماس گرفته و روز و ساعت مصاحبه ی شما را اعلام خواهند کرد. در این مصاحبه از هدف شما برای سفر سوال خواهد شد هم چنین مدارک مورد نیاز اعلام شده برای صدور ویزای چک را باید همراه خود داشته باشید. در صورت پذیرش شما در مصاحبه و کامل بودن مدارک، روادید شما ظرف مدت ۱۵ روز صادر خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای دریافت روادید در زیر آورده شده است:

 • ارائه اصل و کپی از کارت ملی و شناسنامه به همراه ترجمه آن ها
 • فرم درخواست مربوط به صدور روادید چک
 • ارائه گذرنامه ای که حداقل شش ماه اعتبار دارد و دارای حداقل دو برگه سفید است
 • سه قطعه عکس رنگی ۶ در ۴ رنگی با زمینه سفید که اخیرا گرفته شده باشد.
 • ارائه ی روادید شنگن قبلی
 • ارائه گردش حساب شش ماه اخیر به منظور نشان داد تمکن مالی
 • برای صاحبان کسب و کار و کارمندان، ارائه گواهی اشتغال
 • برای تاجران و صاحبان مشاغل ارائه کارت بازرگانی، ارائه ی پروانه کسب و گواهی ثبت شرکت 
 • برای بازنشستگان، ارائه ی گواهی بازنشستگی 
 • برای دانشجویان و دانش آموزان، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل
 • داشتن بیمه مسافرتی الزامی است.
 • دعوت نامه و معرفی نامه
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل
 • ارائه سند مالکیت در صورتی که وجود دارد.
روادید چک
روادید چک

روادید تجاری چک

کشور چک در زمره ی کشورهای توسعه یافته قرار گرفته که آن را مدیون خصوصی سازی بخش های دولتی است. جمهوری چک به دلیل ثبات داخلی، سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود جذب می کند. پس اگر تا به امروز برای تجارت در چک دچار تردید بودید با اطمینان از وضعیت اقتصادی این کشور، همین حالا تصمیم نهایی تان را برای راه اندازی تجارتی پرسود بگیرید. برای عملی کردن این تصمیم و دریافت روادید تجاری چک، می توانید با ارائه ی مدارک گفته شده و همچنین مدارکی که مربوط به تجارت در چک باشد، نسبت به دریافت روادید چک اقدام نمایید. در دریافت این روادید باید تعداد افرادی که می توانید در تجارت خود از اتباع چک به کار گیرید، نیز اعلام نمایید.

روادید کاری چک

برای دریافت روادید کاری چک باید کارفرمای شما در چک آگهی استخدام را به مدت ۳ ماه منتشر کند. در صورتی که فردی از شهروندان چک متقاضی این شغل نباشد، کارفرما باید به اتحادیه ی اروپا مراجعه و مدارک را ارائه دهد. بعد از گذشت چند ماه اگر کسی خواهان این شغل نباشد شما می توانید نسبت به دریافت روادید چک اقدام نمایید. مدارک گفته شده در بخش های قبلی به علاوه مدارک پذیرش شما از طرف اتحادیه ی اروپا را باید در زمان مصاحبه همراه خود داشته باشید.

روادید چک
روادید چک

روادید تحصیلی چک

اگر دوست دارید تحصیلات خود را در چک بگذرانید اولین قدمی که باید بردارید پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های معتبر چک است. برای گرفتن پذیرش باید فرم درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر خود ارائه نمایید. دانشگاه از شما مدارک تحصیلی و مدارک مربوط به آزمون زبان را خواهد خواست. در صورتی که مدارک شما کامل باشد و نمره شما به حد نصاب برای پذیرش دانشگاه چک رسیده باشد شما پذیرفته می شوید و باید برای قدم بعدی یعنی دریافت روادید چک اقدام کنید. برای دریافت روادید تحصیلی چک مدارک مورد نیاز گفته شده در بخش قبلی به علاوه ی مدارک مربوط به پذیرش شما از سوی دانشگاه مربوطه باید به سفارت خانه ارائه شود. برخی از دانشگاه های اروپا برای پذیرش از شما آزمون ورودی خواهند گرفت. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما این آزمون را داشته باشد باید قبل از پذیرش به کشور چک مراجعه کنید و آزمون ورودی دانشگاه را بگذرانید. بعد از گذراندن آزمون منتظر جواب باشید اگر شما در آزمون پذیرفته شوید با ورود شما به دانشگاه و ادامه تحصیل موافقت خواهد شد. 

روادید چک
روادید چک
نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

درباره چک جمهوری چک به دلیل وجود مراکز گردشگری فراوان و همچنین آب و هوای مناسب مورد توجه خیلی عظیمی...

آشنایی با ویزای چک ویزای چک: برای اخذ ویزای چک لازم است تا در ابتدا متقاضیان مراجعه ای داشته باشند...

ویزای نمایشگاهی چک ویزای نمایشگاهی چک یکی از شیوه های سفر به این کشور برای بازید از نمایشگاه های برگزار...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر