روادید آلمان، در واقع مجوزی است که توسط سفارت آلمان بعد از طی کردن مراحل قانونی و تأیید مدارک و شرایط شما، برای ورود به کشور آلمان، برای شما صادر می شود.

روادید آلمان | انواع – مدارک لازم – هزینه

۱۰ مهر ۱۳۹۷

روادید آلمان، در واقع مجوزی است که توسط سفارت آلمان بعد از طی کردن مراحل قانونی و تأیید مدارک و شرایط شما، برای ورود به کشور آلمان، برای شما صادر می شود.

آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که مقصد سفر افراد زیادی برای اهداف توریستی، تحصیلی، کار، درمانی و … می باشد. ورود به این کشور، نیاز به دریافت روادید آلمان است. برای آشنایی با مراحل و نحوه ی دریافت ویزای آلمان، با ما همراه شوید.با ما در سایت ویزا همراه بمانید.

روادید آلمان | انواع - مدارک لازم - هزینه | سایت ویزا

آشنایی با روادید آلمان

روادید آلمان، در واقع مجوزی است که توسط سفارت آلمان بعد از طی کردن مراحل قانونی و تأیید مدارک و شرایط شما، برای ورود به کشور آلمان، برای شما صادر می شود. آلمان جزء کشورهای پیمان شنگن می باشد بنابراین ویزای آلمان شامل شرایط و قوانین روادید شنگن بوده و می بایست برای سفر به آلمان، این ویزا را دریافت نمایید.

انواع روادید آلمان

روادید آلمان، برای اهداف مختلف سفری، متفاوت می باشد. بنابراین قبل از اقدام به درخواست صدور آن، باید بدانید که کدام نوع را انتخاب کنید.

انواع روادید آلمان عبارتند از:

 • روادید آلمان برای دیدار بستگان
 • روادید نمایشگاهی آلمان
 • روادید توریستی آلمان که بیش ترین متقاضی را دارد.
 • روادید تجاری آلمان برای انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی در این کشور
 • روادید کاری آلمان
 • روادید تزاتزیت
 • روادید کنگره و سمینار
 • روادید درمانی
 • روادید همراهی بیمار در سفر
 • روادید مسابقات ورزشی
 • روادید تحصیلی
انواع روادید آلمان | سایت ویزا

مدارک لازم برای دریافت روادید آلمان

ارائه مدارک لازم به صورت کامل لازمه اخذ روادید آلمان می باشد. مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان بدین شرح می باشند:

 • اصل شناسنامه به همراه کپی از صفحات اول و دوم آن
 • گذرنامه با اعتبار بیش از ۶ ماه به همراه کپی از صفحات اول و دوم و صفحاتی که مهر ویزا خورده اند.
 • ۳ قطعه عکس ۶×۴ با زمینه ی سفید و ساده. توجه داشته باشید عکسی که برای دریافت روادید آلمان ارائه می کنید، نباید مربوط به زمان قبل باشد و در واقع مدت زمان زیادی از گرفتن این عکس نگذشته باشد که با ظاهر فعلی شما کاملاً هم خوانی داشته باشد. این عکس، طبق قوانین شینگن، روی برچسب ویزا، چاپ می شود.

سایر مدارک روادید آلمان

 • مدارک شغلی که بیان گر وضعیت اشتغال فرد باشد: به عنوان مثال کارمندان شاغل در بخش دولتی می بایست آخرین حکم کارگزینی خود را ترجمه و به سفارت ارائه کنند. افراد شاغل در بخش خصوصی نیز گواهی اشتغال به کار خود را باید تحویل دهند. صاحبان شرکت های خصوصی باید روزنامه ی رسمی شرکت و هم چنین رزومه ی شرکت را به زبان انگلیسی ترجمه کنند و به همراه کپی از اصل مدارک فارسی شرکت، به عنوان اسناد وضعیت شغلی خود ارائه کنند. در مورد مشاغل آزاد نیز ترجمه ی جواز کسب یا کارت بازرگانی کفایت می کند. دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها باید کارت بین المللی دانشجویی یا عضویت در هیئت علمی را برای این منظور تحویل دهند.
 • گواهی حساب بانکی که نشان دهنده ی گردش مالی حساب شما در آخرین ماه باشد. این گواهی باید با مهر بانک، تأیید شده باشد.
 • سند مالکیت به همراه دو سری کپی فارسی و ترجمه ی آن
 • بیمه ی مسافرتی: متقاضیان دریافت روادید آلمان باید ببمه ی مسافرتی نیز تهیه کنند. این بیمه می تواند هم فردی و هم به صورت جمعی باشد. این بیمه باید تا انتهای سفر شما اعتبار داشته باشد و هزینه های احتمالی را پوشش دهد. مبلغ حداقلی پوشش این بیمه برای هر فرد حدود سی هزار یورو می باشد.
 • بلیط هواپیما: ارائه ی بلیط هواپیما از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ روادید آلمان است.
 • مدارک مبنی بر رزرو هتل در آلمان نیز از ضروریات دریافت روادید آلمان است.

گقتنی است که ارائه کلیه مدارک فوق ضروری است و نقص در آن موجب تأخیر در دریافت روادید آلمان می گردد.

مراحل اخذ روادید آلمان

متقاضیان دریافت روادید آلمان باید مراحل مختلفی را برای این کار طی کنند. در واقع آن‌ها پس از تحویل مدارک لازم، که در بالا به آن‌ها اشاره شد، باید برای رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایند. وقت سفارت آلمان را می‌توان از طریق آژانس های مسافرتی معتبر رزرو کرد. بدین ترتیب، نیاز به مراجعه‌ی حضوری نمی‌باشد. گفتنی است که گرفتن وقت سفارت آلمان، نیاز به پرداخت هزینه ندارد.

حضور در تاریخ و زمان مقرر که از سوی سفارت برای متقاضیان دریافت روادید آلمان، تعیین شده است ضروری می‌باشد و عدم حضور در تاریخ مورد نظر، موجب ابطال این وقت می‌شود. توجه داشته باشید که تنها خود فرد باید برای مصاحبه و انگشت نگاری به سفارت مراجعه نماید و جایگزینی فرد دیگری به جای او منجر به مختل شدن فرآیند صدور روادید آلمان خواهد شد.

مدت زمان لازم برای صدور و هزینه ی روادید آلمان

مدت زمان لازم برای بررسی و رسیدگی به مدارک ارائه شده توسط متقاضیان دریافت روادید آلمان، عموماً دو هفته طول می کشد. در صورت تأیید مدارک، وقت سفارت به آن ها داده می شود.

البته لازم است بدانید که با توجه به زیاد بودن تعداد متقاضیان دریافت روادید آلمان و محدودیتی که سفارت آلمان در ارائه ی روادید این کشور دارد، بسته به نوع روادید، ممکن است این زمان متغیر باشد و مدت زیادی برای صدور آن نیاز باشد.

در مورد هزینه دریافت روادید آلمان نیز باید گفته شود که این هزینه بر حسب یورو می باشد که باید به صورت نقدی در سفارت پرداخت کنید. سفارت از پذیرفتن سکه و پرداخت از طریق کارت خودداری می کند. هزینه ی اخذ روادید آلمان، برای افراد بالاتر از ۱۲ سال، 250 یورو و برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال 125 یورو است.

صدور روادید آلمان برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشد. در صورتی که به هر دلیلی مدارک شما از طرف سفارت آلمان مورد تأیید قرار نگیرد و روادید آلمان برای شما صادر نشود، این هزینه تحت هیچ شرایطی به شما بازگردانده نمی شود.

مدت زمان لازم برای صدور و هزینه ی روادید آلمان | سایت ویزا

سفارت آلمان در تهران

سفارت آلمان در تهران، در خیابان فردوسی مستقر است که از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه، مشغول به فعالیت می باشد. روزهای شنبه و جمعه، این سفارت خانه تعطیل است. برای انجام مراحل اخذ ویزای آلمان، به این سفارت خانه مراجعه نمایید.

سفارت آلمان در تهران | سایت ویزا

چند تذکر مهم به مراجعه کنندگان به سفارت آلمان

اگر برای دریافت روادید آلمان، به سفارت مراجعه می کنید و آشنایی چندانی با روال کار ندارید، حتماً به این نکات توجه کنید تا با مشکلات احتمالی مواجه نشوید:

 • اشخاص مختلفی در اطراف سفارت وجود دارند و ادعاهای کذبی مبنی بر ارتباط با سفارت را دارند. توصیه می شود به هیچ عنوان به این افراد اعتماد نکنید و کل فرآیند صدور روادید آلمان را تنها از طریق خود سفارت پیگیری نمایید.
 • فرمی که برای دریافت وقت سفارت آلمان و هم چنین ویزای آلمان لازم است، کاملاً رایگان است.
 • کنسل کردن وقت سفارت، امکان پذیر نیست. بنابراین به کلیه ی شرایط خود توجه داشته باشید و با در نظر گرفتن آن ها، درخواست وقت بدهید.
 • از ارائه مدارک جعلی به سفارت خودداری نمایید، زیرا در این صورت، پروسه ی صدور روادید آلمان برای شما به راحتی لغو خواهد شد.

اقامت دائم در کشور آلمان

برخی از افراد با هدف اقامت دائم در کشور آلمان، به این کشور سفر می کنند. البته اقامت دائم نیازمند دریافت کارت آبی می باشد. بدین ترتیب که فرد پس از دریافت روادید آلمان و پیدا کردن شغل مناسب، باید یک سال، مشغول به کار شود و در صورت مطلوب بودن شرایط مالی و حقوقی می تواند کارت آبی با اعتبار سه ساله را دریافت کند.

با استمرار وضعیت مالی مناسب، امکان تمدید این کارت وجود دارد. در صورت عدم بروز مشکلات خاص، بعد از دو بار تمدید کارت آبی، می توان اقدام به درخواست تابعیت آلمان را داد و به شرط موافقت، به عنوان تبعه ی آلمانی، به زندگی خود بپردازید.

اقامت دائم در کشور آلمان | سایت ویزا

یک نکته برای متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید، باید برای دریافت روادید تحصیلی این کشور اقدام نمایید. دریافت این نوع از روادید آلمان، تسلط به زبان آلمانی را نیاز دارد. هر چند که در چند دانشگاه آلمان به زبان انگلیسی، تدریس می شود اما اولویت با زبان آلمانی می باشد.

مدارک تحصیلی شما نیز از دیگر ملزومات صدور روادید تحصیلی آلمان است. در نظر داشته باشید که اخذ ویزای تحصیلی آلمان، تقریباً یک سال طول می کشد، بنابراین باید در زمان مناسب درخواست صدور ویزای آلمان را ارائه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

یک نکته برای متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان | سایت ویزا

سخن آخر با متقاضیان دریافت روادید آلمان

قبل از دریافت روادید آلمان، بهتر است کلیاتی راجع به شرایط آب و هوایی، فرهنگ مردم، هزینه ها، فرصت های شغلی، وضعیت رفاه در شهرهای مختلف و … را بدانید. به ویژه اگر قصد دارید برای یک بازه ی طولانی مدت تر در این کشور بمانید. به عنوان مثال هزینه ی حمل و نقل در این کشور نسبت به کشور ما بالاتر می باشد. هزینه ی بالای تاکسی در این کشور، مردم را به استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی تشویق می کند.

بنابراین به عنوان یک متقاضی دریافت روادید آلمان به این مسئله دقت کنید. هم چنین اگر به دنبال یافتن فرصت های شغلی مناسب در آلمان هستید بهتر است به شهر مونیخ سفر کنید. اطلاعات جزئی تر را می توان از طریق آژانس های مسافرتی معتبر و تورهای مختلف نیز جویا شوید.


سوالات متداول روادید آلمان

روادید آلمان چند نوع دارد؟

صدور روادید آلمان چقدر طول می‌کشد؟

آیا برای حضور در وقت سفارت آلمان برای دریافت روادید می‌توان فرد دیگری را جایگزین کرد؟

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

فرودگاه اشتوتگارت یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور آلمان است که در شهر اشتوتگارت واقع شده است، این فرودگاه یکی...

سفر به دورتموند امروزه مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران واقع شده است که شما می توانید در سال...

برای تهیه بلیط کلن دانستن نکاتی ضروری است. عوامل مؤثر بر قیمت، بهترین زمان برای سفر و همچنین آشنایی با...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر