گرانادا و دانستنی های این شهر

گرانادا و دانستنی های این شهر

گرانادا واقع در کشور اسپانیا یکی از توریستی‌ترین شهرهای این کشور است که با فرهنگ و تاریخ غنی، معماری شگفت‌انگیز و جاذبه‌های متفاوت خود هر سال مسافران زیادی را جذب می‌کند. اگر اطلاعات کمی در مورد شهرگرانادا کشور اسپانیا دارید، این مطلب به بیشتر سؤالات اساسی شما پاسخ می‌دهد.

گرانادا

درباره شهر گرانادا

گرانادا در کنار کوه‌های سیرا نوادا در اندلس در جنوب اسپانیا واقع شده است. این شهر حدود 70 کیلومتر از ساحل فاصله دارد. قرار گرفتن در این موقعیت به این معنا است که در یک روز هم امکان رفتن به اسکی و هم گرفتن حمام آفتاب در ساحل وجود دارد.

گرانادا

درباره شهر گرانادا و جمعیت این شهر

917,445 نفر ساکن این شهر هستند. گرانادا یک شهر دانشجویی است و تعداد زیادی از مردم برای تحصیل عازم این شهر می‌شوند.

گرانادا

درباره شهر گرانادا و آب و هوای آن

گرانادا، آب‌وهوای مدیترانه ای دارد و علیرغم قرار گرفتن در یکی از گرم‌ترین مناطق در اروپا، دارای زمستان‌های سردی است که دمای آن در شب در حدود نقطه انجماد و در روز معمولاً بالاتر از 10 درجه سانتی‌گراد (50 درجه فارنهایت) است. این بدان معنی است که اگر فردی در زمستان در شهر سفر کند، کاپشن و پالتو لازم است. گرانادا همچنین تنها شهر بزرگ اندلس است که هر سال با میانگین 2 روز بارش برف و باران را ثبت می‌کند.

کوه‌های سیرا نوادا در سردترین ماه‌ها همچنان پوشیده از برف هستند. گرانادا در ماه مارس شروع به گرم شدن می‌کند اما شب‌ها هنوز در ماه آوریل به خوبی سرد است. با این حال روزها بسیار گرم باقی می‌مانند. بهترین زمان برای بازدید از گرانادا در بهار و پاییز است که روزهای آفتابی گرمی دارد. در ماه ژوئیه و اوت هوا بسیار گرم است و بعضی از روزها دمای هوا به 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

گرانادا

مردم شهر گرانادا

اسپانیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دیگر به طور کلی بسیار تک فرهنگی است؛ و مهاجرت بسیار کمی در آن صورت گرفته است. 95٪ از جمعیت آن کاتولیک‌های سفیدپوست هستند. اسپانیا قرن‌ها میزبان فرهنگ عربی بود و این موضوع اثرات ژنتیکی و فرهنگی را به جای گذاشته است.

درباره شهر گرانادا و جغرافیای این شهر

گرانادا دقیقاً در نقطه‌ای قرار دارد که کوه‌های سیرا نوادا دشت حاصلخیز وگا را ملاقات می‌کنند. در پشت آن کوه‌های شیب‌دار و در جلوی آن یک زمین کشاورزی مسطح قرار دارد. و اگرچه در تابستان خشک است اما همیشه آب مورد نیاز خود را از ذوب برف کوهستان‌ها تامین می کند. خاک غنی دشت وگا نیز تامین کننده غذای کافی است. ارتفاع شهر از سطح دریا 689 متر است.

گرانادا

زندگی شبانه در شهر گرانادا

گرانادا برعکس بیشتر شهرها در تعطیلات بسیار ساکت‌تر از زمان‌های دیگر است. دلیل این امر این است که دانشجویان و دانش آموزان به خانه‌های خود می‌روند و همچنین در تابستان افراد زیادی در ساحل وقت می‌گذرانند. تمام شهرهای اسپانیا دارای یک زندگی شبانه پر جنب‌وجوش و پرتحرک هستند گرانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

درباره شهر گرانادا و زبان مردم این شهر

ساکنان گرانادا به انواع مختلف زبان اندلس اسپانیایی صحبت می‌کنند، این گویش برای  افراد خارجی مشکل است ، حتی مردم سایر مناطق اسپانیا ،نیز در درک آن مشکل دارند. تعداد کمی از افراد در گرانادا به انگلیسی صحبت می‌کنند، مگر در برخی از هتل‌ها و یا کارمندان الحمرا.

تاریخ شهر گرانادا

شهر گرانادا و روم باستان

درگرانادا حداقل 2500 سال است که به‌طور مداوم انسان سکونت دارد. در زمان روم باستان، گرانادا به عنوان مرکز اقتصادی روم، با ساخت قنات‌ها، جاده‌ها و سایر زیرساخت‌ها توسعه یافت. با سقوط امپراتوری روم، این شهر قبل از تسخیر امپراتوری بیزانس توسط ویزیگوت ها (Visigoths) اداره می‌شد و همواره به عنوان یک قطب نظامی و اقتصادی استراتژیک برای منطقه نگهداری می‌شد.

حکومت مسلمانان در گرانادا

در سال 711 فاتحان موریایی حکومت اسلامی را به شبه‌جزیره ایبری آورند و گرانادا به سرعت به عنوان یکی از شهرهای اصلی آل اندلس، به نام مسلمانان منطقه تأسیس شد. استفاده از زیرساخت‌های قدیمی رومی برای آبیاری و شیوه‌های جدید کشاورزی موجب رشد شهر از دره رودخانه تا تپه‌هایی که اکنون الحمرا و البیازین در آن قرارگرفته‌اند، شد. و با ساخت کاخ سلطنتی، الحمرا، برای مدت 250 سال، گرانادا تبدیل به قلب یک پادشاهی قدرتمند و خودکفا شد.

گرانادا

گرانادا و حکومت مسیحیان کاتولیک

در اواخر قرن 15 مسیحیان تمرکز اصلی خود را بر روی گرانادا قرار دادند. و به دنبال یک یورش نظامی به رهبری پادشاه فردیناند دوم آراگون و ملکه ایزابلا اول کاستیل، شهر را به طور کامل محاصره کردند، سرانجام در سال 1492پادشاه گرانادا تسلیم شد و به حکومت موریایی تا در شبه جزیزه ایبری پایان داده شد. با سقوط گرانادا، مسیحیان ساکنان یهودی و مسلمان را مجبور به تخلیه شهر یا گرویدن به مسیحیت کردند و تغییراتی را در ظاهر شهر ایجاد کردند.

آن‌ها شروع به ساخت کلیساهای جامع کردند و این کلیساها را جایگزین مساجد اصلی شهر کردند. همچنین یک کاخ بزرگ مسیحی در قلب الحمرا ساختند. از این دوره امروزه به عنوان پاک‌سازی قومی توصیف می‌شود. البته به علت این تغییرات شهر گرانادا دچار ضعف اقتصادی شد. اما این زمان مصادف بود با کشف آمریکا توسط کریستوفر کلمب، او که گزارش‌هایی از ثروت و منابع موجود در آمریکا با خود آورده بود موجب شد اسپانیایی‌ها با موفقیت بخش اعظم قاره آمریکا را تسخیر کنند و ثروت زیادی به امپراتوری جدید اسپانیا آوردند.

تحولات قرن 19 و 20 درشهر گرانادا

گرانادا تا قرن 19 به عنوان شهری کاملاً قرون وسطایی باقی ماند، بسیاری از رکودهای اقتصادی را پشت سر گذاشت و بسیاری از میراث معماری آن نابود شد. با این حال، در نیمه آخر قرن نوزدهم، گرانادا به لطف گزارش‌هایی که از آثاری مانند الحمرا تهیه شده بود به مخاطبان جهانی معرفی شد و اولین فعالیت‌های گردشگری شروع شد. البته، جنگ داخلی اسپانیا در دهه 1930 اقتصاد گرانادا را غرق کرد و تا اواخر قرن 20، هنگامی که این شهر تحت یک دوره عظیم نوسازی و توسعه قرار گرفت و تاجران و بازدیدکنندگان جدیدی را در این شهر به وجود آورد، عمدتاً به عنوان یک بوروکراسی و دانشگاه فعالیت داشت. امروزه هنوز هم می‌توانید این نوسازی را در بازسازی ساختمان‌های قدیمی در مرکز شهر و گسترش شهر در حاشیه شهر مشاهده کنید.

شهر گرانادا و علت نام گذاری آن

نام این شهر ممکن است از گرانادای اسپانیایی یا همان میوه انار گرفته شده باشد، میوه‌ای که به وفور در محله‌های شهر دیده می‌شود، یا از نام موریایی آن، کارناتا که احتمالاً به معنی «تپه غریبه‌ها» است. همان‌طور که گفتیم گرانادا مقر فرماندهی موریایی و دژ مستحکم آن‌ها در اسپانیا بود که در ژانویه سال 1492 توسط سلطنت‌های کاتولیک فردیناند دوم و ایزابلا اول سقوط کرد.

گشتت و گذار در گرانادا

پیاده‌روی در گرانادا قطعاً بهترین راه برای تجربه شهر است، اما در بعضی مواقع می‌تواند گیج‌کننده باشد. خیابان‌ها غالباً کوتاه، بادگیر و باریک هستند و شما را در نزدیکی ترافیک اتومبیل قرار می‌دهند. با داشتن یک نقشه مناسب می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید، اما بسیاری از خیابان‌ها بسیار کوتاه هستند و در نقشه مشخص نمی‌شوند.

با این وجود، اگر برخی از نشانه‌های محلی را به خاطر داشته باشید (برج‌های کلیسا و تپه‌ها اغلب موارد خوبی هستند) می‌توانید به طور کلی جهت‌یابی کنید. علاوه بر این، گرانادا دارای چندین منطقه تپه‌ای است (مهم‌ترین آن‌ها البیازین و ورودی‌های الحمرا) با راه‌پله‌های زیاد و خیابان‌های شیب‌دار که بالا رفتن از آن‌ها می‌تواند سخت باشد البته اتوبوس‌ها در صورت صعود بیش از حد می‌توانند شما را به دیدنی‌های مهم گردشگری ببرند. اتوبوس‌های محلی تقریباً همه اماکن دیدنی را پوشش می‌دهند و بسیار مرتب اداره می‌شوند و کار می‌کنند. اکثر اتوبوس‌های شهری از طریق قلب شهر در امتداد کلیسای جامع حرکت می‌کنند. مینی‌بوس‌های کوچک قرمز و سفید با علامت “Alhambra Bus” که روی آن‌ها چاپ شده، بهترین راه برای اکتشاف گرانادا، البیازین و رسیدن به الحمرا است.

گرانادا

کارت‌های مسافرتی شهر گرانادا

اگر قصد دارید بیش از سه یا چهار روز در گرانادا بمانید، تهیه کارت Bono بسیار مفید و به صرفه است. این کارت به مدت یک هفته معتبر است، 30٪ تخفیف برای بازدید و تماشای اکثر اماکن دیدنی گرانادا ارائه می‌دهد و 25٪ تخفیف برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که از موزه هنرهای زیبا و موزه باستان شناسی بازدید می‌کنند. همچنین امکان 9 سفر با اتوبوس شهری و بلیت 24 ساعته اتوبوس توریستی را در اختیارتان می‌گذارد.

درباره شهر گرانادا و جاذبه های گردشگری

مرکز گرانادا

مرکز گرانادا، قطب تاریخی و قلب شلوغ شهر است که مغازه ها، رستوران ها، کافه ها و جاذبه های زیادی دارد و در امتداد آن کوچه های باریک آجری قرار دارد. با قدم زدن در این فضا مناظر، بوها و صداها، معماری فوق العاده، غذاهای خوب و مکالمه های دلپذیر بین ساکنان را شاهد خواهید بود.

شهر گرانادا و میدان ایزابل لا کاتولیکا (Plaza Isabel la Catolica)

این میدان که در محل تقاطع دو بلوار بزرگ گرانادا قرار دارد. دارای یک مجسمه برجسته از کلمبوس است که با ملکه ایزابل در حال انعقاد قرارداد و توافق برای اولین سفر خود به آمریکا است. یک چشمه دلپذیر مجسمه را احاطه کرده است و نیمکت‌هایی برای استراحت و تماشای عبور و مرور وسایل نقلیه و مردم وجود دارد.

گرانادا

شهر گرانادا و کلیسای جامع سانتا ماریا (Cathedral of Granada)

این سازه دیدنی قرن شانزدهم، دومین کلیسای جامع در اسپانیا است که به سبک رنسانس و پس از به دست گرفتن گرانادا توسط مسیحیان به منظور جایگزینی با مسجد ساخته شده است؛ و در ساخت آن از سبک‌های مختلف معماری بهره گرفته شده است. جای‌جای کلیسا با تندیس‌ها و نقش برجسته‌های زیبایی تزیین شده است. در ورودی کلیسا، طاق‌هایی روی ستون قرار دارد که شامل تندیس‌هایی از پادشاهان و حواریون است. همچنین دارای تالار بزرگ و دیدنی است که از تندیس‌ها و نقاشی‌های زیبایی برای تزیینشان استفاده شده است. موزه‌ی کلیسا، مجموعه‌ای از آثار هنری مذهبی را به نمایش گذاشته است که تماشای آن‌ها به شدت توصیه می‌شود.

گرانادا و دانستنی های این شهر سایت ویزا

شهر گرانادا و کاخ سلطنتی (Royal Chapel)

این بنا دراصل یک آرامگاه سلطنتی است که به سبک گوتیک ساخته شده است اما در ساخت مقبره‌ها از سنگ مرمر استفاده شده و به سبک رنسانس است.  فردیناند و ایزابلا و وارثان آن‌ها، جوونا اول و فیلیپ اول در اینجا دفن شده‌اند. گذشته از آثار هنری زیبا و پیچیده در مقبره‌ها و محراب بنا، موزه‌ای نیز در محل قرار دارد که تعدادی از اشیاء نماد حکومت فردیناند و ایزابل از جمله مجموعه‌های هنری ایزابلا ، تاج و الماس و شمشیر فردیناند در آن قرار دارد.

گرانادا

شهر گرانادا وآلکایسریا (Alcaiceria)

در جنوب کلیسای جامع کوچه‌هایی وجود دارد که در اصل بازار ابریشم موریایی در زمان حکومت مسلمانان گرانادا بود. این بازار اگرچه در ابتدای ورود مسیحیان جان سالم به در برد، اما فیلیپ دوم آن را تعطیل کرد و آتش‌سوزی آنچه را که در سال 1850 باقی‌مانده بود از بین برد. بازار امروز در اواخر قرن نوزدهم برای گردشگران بازسازی شد و بیشتر فروشگاه‌های سوغاتی در زیر طاق‌های سبک موریایی در آن قرار دارد. معماری این فضا ارزش دیدن دارد.

گرانادا

شهر گرانادا و Corral del Carbon

یکی از ساختمان‌های نادر به سبک معماری موریایی است که در منطقه مرکزی باقی‌مانده است، این ساختمان شاید قدیمی‌ترین بنای تاریخی در گرانادا باشد. در ابتدا از این ساختمان به عنوان کاروانسرا و مکانی برای استراحت و ذخیره کالاها برای تجار استفاده می‌شد و یکی از مناطق اطراف آلکایسریا بود. بعداً برای نمایش‌های تئاتر استفاده شد و امروزه می‌توانید بلیت‌های مربوط به رویدادهای موسیقی را از اینجا خریداری کنید.

گرانادا

شهر گرانادا و کاخ مادرازا(Madraza Palace)

این بنا یک دانشگاه اسلامی قدیمی مربوط به قرن چهاردهم و اولین شهربازی گرانادا پس از اصلاحات توسط مسیحیان است.

گرانادا

شهر گرانادا و میدان بی‌بی- رامبلا (Plaza de Bib-Rambla)

این میدان که در غرب کلیسای جامع قرار دارد. در ابتدا مرکز موریان گرانادا، نقطه تمرکز بازارها و جشنواره‌ها بود. در زمان حاکمیت مسیحیان، این میدان گسترش یافت و به عنوان یک نقطه کانونی از فعالیت‌های کاتولیک مورد استفاده قرار گرفت. امروز این میدان مکانی آرام برای استراحت، لذت بردن از یک قهوه یا یک وعده غذایی یا خرید گل‌های رنگارنگ است.

گرانادا

شهر گرانادا و الحمرا(The Alhambra)

الحمرا قلعه‌ای عظیم است که طی قرن‌ها ساخته شده است و از نظر برخی یکی از 10 شگفتی جهان است. این بنا شامل باغ‌ها، استحکامات و کاخ‌های مجلل است؛ و خانه بسیاری از سلاطین عرب حاکم بر شهر بوده است. هر سال دو میلیون نفر از این بنا بازدید می‌کنند و هر روز 8 هزار و 500 نفر برای بازدید از الحمرا فعالیت می‌کنند.

از این رو پربازدیدترین بنای تاریخی اسپانیا است. نام الحمرا که به زبان عربی به معنای «قرمز» است، احتمالاً از رنگ قرمز دیوارهای بیرونی آن گرفته شده است. الحمرا که در زمان سلطنت ابن الاعمر و جانشینان وی ساخته شده است، عمدتاً بین سال‌های 1238 تا 1358 ساخته شده است. تزئینات باشکوه داخلی آن به یوسف اول نسبت داده شده است. پس از اخراج مورها در سال 1492، بخش اعظم داخلی آن تخریب شد و مبلمان و وسایل از بین رفت.

چارلز پنجم که به عنوان چارلز اول در اسپانیا حکومت می‌کرد، بخش‌هایی را به سبک رنسانس بازسازی کرد. در سال 1812 برخی از برج‌ها منفجر شدند. در زمان جنگ شبه‌جزیره (جنگ استقلال) اسپانیا توسط یک نیرو فرانسوی ساخته شد و بقیه ساختمان‌ها نیز به سختی از تخریب در امان ماندند. در سال 1821 زلزله‌ای باعث خسارت بیشتر به این مجتمع شد.

یک برنامه تعمیر و بازسازی گسترده در سال 1828 توسط معمار خوزه کنتراس انجام شد و پس از او پسر و نوه‌اش کارهای ترمیم و حفاظت را تا قرن 21 ادامه دادند. الحمرا در محلی مملو از زیبایی‌های طبیعی نادر واقع شده است. فلاتی که بر روی آن ساخته شده مشرف به محله البیازین شهر قدیمی موریان گرانادا است. در پایه فلات، رودخانه Darro از طریق یک دره عمیق در شمال جریان دارد.

باغ‌های کاخ مملو ازگل‌های سرخ، نارنج و … است توسط مورها کاشته شده بود. با این حال، بارزترین ویژگی آن چوب متراکم درختان انگلیسی است که در سال 1812 توسط دوک ولینگتون در طول جنگ استقلال به شهر آورده شده است.

گرانادا

شهر گرانادا و البیازین(The Albaicín)

البیازین در تپه‌ای بالاتر از مرکز شهر و روبروی الحمرا واقع شده است و یک محله باستانی عربی است که نزد گردشگران بسیار محبوب است. در میان خیابان‌های باریک و پرپیچ‌وخم آن، می‌توانید خانه‌های قدیمی زیبا و سفید، مغازه‌ها و رستوران‌های باشکوه عربی، باغ‌های زیبا و منظره‌های شگفت‌انگیز از گرانادا و الحمرا را ببینید. این محله امروزه بخشی از میراث جهانی یونسکو است. قدمت البیازین به قرن چهاردهم برمی گردد که به عنوان یک شهر دفاعی ساخته شد و با عنوان یکی از مراکز گرانادا تحت حکومت مسلمانان رونق گرفت.

گرانادا

شهر گرانادا و کلیسای سان خوزه (San José Church)

کلیسای سان خوزه که در محله البیازین قرار دارد. درابتدا‌ یک مسجد بوده است و یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای گرانادا است که قدمت آن به قرن شانزدهم باز می‌گردد. معماری مسجد قدیمی هنوز هم در بخش‌هایی از آن قابل مشاهده است.

گرانادا

شهر گرانادا و سن نیکولاس (San Nicolas Viewpoint)

سن نیکولاس، محبوب ترین جاذبه گردشگری در محله البیازین است. این مکان منظره ای دیدنی از الحمرا و کوه های پشت آن تا دره عمیق و رودخانه باریک  Darro را پوشش می دهد.

شهر گرانادا و حمام بانوئلو (The Bañuelo)

این حمام یکی از بهترین و بکرترین حمام‌های عربی اسپانیا است که روزگاری یک مکان معاشرت محبوب در دوران گرانادای مسلمان بود، پس از سلطه مسیحیان بیشتر حمام‌های این شهر ویران شد اما حمام بانوئلو در امان ماند. با بازدید از این حمام می‌توانید اتاق‌های گرم و یا خنک برای خود داشته باشید و معماری زیبا و منظره جالب حیاط را مشاهده کنید همچنین نحوه عملکرد حمام را بیاموزید.

گرانادا

شهر گرانادا و ساکرومونته، فلامنکو و کولی ها

ساکرومونته یا محله کولی ها واقع در شرق البیازین یکی از مکان هایی است که باعث ایجاد ارتباط اسپانیا و فلامنکو شد. قدمت کولی ها به حدود 600 سال پیش می رسد و یکی از مکان هایی که آنها اجتماع می کردند در غارهای ساکرومونته بود. ترکیبی از نفوذ عربی همراه با سبک زندگی خاص و خلق و خوی کولی ها فلامنکو را ایجاد کرد.

گرانادا

شهر گرانادا و صومعه سن جرونیمو(San Jeronimo Monastery)

این صومعه که در شما شهر گرانادا قرار دارد. نخستین صومعه‌ای است که پس از به دست گرفتن حکومت توسط مسیحیان در این شهر ساخته شده است و به دلیل حیاط‌های دیدنی، کلیساهای سبک باروکی اسپانیایی و کارهای هنری پر زرق و برق در معرض دید قرار گرفته است.

گرانادا

فدریکو گارسیا لورکا در شهر گرانادا

احتمالاً مشهورترین فرد گرانادا نویسنده مشهور فدریکو گارسیا لورکا است. او که به عنوان یکی از بهترین نویسندگان این قرن شناخته شده است. در جریان جنگ داخلی خونین اسپانیا به روستایی در نزدیکی گرانادا برده شد و توسط تیم شلیک ملی گرایان اعدام شد.

گرانادا

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
تبسم غفاری احمدرضا شهابی علی هادی
تماس تصویری با کارشناسان
پاسخگویی آنلاین صوتی و تصویری رایگان
 logo

تماس تصویری با کارشناسان

پاسخگویی به سوالات ، انتقادات ، پیشنهادات قبل و پس از خرید
همین الان با ما تماس تصویری بگیرید.

شماره موبایل تان را وارد نمایید

تماس تصویری
تماس صوتی
Instagram instagram logo
Telegramtelegram logo
Aparataparat logo
مکالمات شما
در حال برقراری ارتباط مرورگر با سرور...
خطا: به مرورگر اجازه ی دسترسی به دوربین و میکروفن را بدهید!
ارتباط شما با موفقیت برقرار شد!