ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

۲۶ آذر ۱۳۹۶

برای این‌که بتوانید به کشور افغانستان سفر کنید، نیازمند هستید که ویزای افغانستان را داشته باشید؛ زیرا درصورتی‌که شما برای سفر کاری یا دیدار خانواده خود بخواهید به کشور افغانستان سفر کنید، بدون وجود ویزای موردنیاز کشور افغانستان از سفر شما به‌صورت قانونی ممانعت به عمل خواهد آمد؛ بنابراین شما نمی‌توانید سفر توریستی، تحصیلی و یا حتی کاری خود را رأس تاریخ مشخص و بنا بر برنامه‌ریزی خود به این کشور انجام دهید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

ویژگی‌های دریافت ویزای افغانستان

برای این‌که بتوانید به کشورهای دیگر ازجمله کشور افغانستان سفر کنید، بنا بر قوانین وضع‌شده بین کشور شما و کشور همسایه، شما می‌توانید نیازمند دریافت ویزا باشید و یا این‌که بدون ویزا بنا بر توافقات صورت گرفته بین دو کشور مبدأ و مقصد به کشور همسایه مربوطه سفر کنید.

شما بعد از دریافت ویزای کشور مقصد به‌عنوان‌مثال ویزای افغانستان از کنسولگری افغانستان در کشور خود، می‌توانید به‌صورت قانونی و بدون وجود هیچ‌گونه مشکلی به این کشور سفر کنید؛ اما در نظر داشته باشید که صرفاً باوجود دارا بودن ویزای افغانستان شما به‌صورت صد در صد نمی‌توانید به این کشور سفر کنید و ممکن است توسط مأموران مهاجرت مستقر در مرز به دلایل متفاوت از ورود شما به کشور افغانستان اجتناب به عمل بیاید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

انواع گوناگون ویزای افغانستان

ویزای افغانستان که برای شما صادر می‌شود می‌تواند بنا بر نوع درخواست شما، دارای انواع گوناگونی باشد. از انواعی ویزاهای مختلفی که برای کشور افغانستان صادر می‌شود می‌توان به ویزاهای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، سیاسی و…‌ اشاره کرد؛ بنابراین به شما توصیه می‌شود که حتماً در تهیه نوع ویزای افغانستان مدنظر خود دقت لازم را داشته باشید تا در طول زمان سفر با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نشوید.

تفاوت بین ویزای single و ویزای مالتی multiple

اگر شما قصد دارید که به کشور افغانستان سفر کنید، نیاز به دریافت ویزای مرتبط با نوع سفر خود بنا بر شرایط مدنظرتان می‌باشید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید تا تنها یک‌بار و به‌صورت ضروری به کشور مدنظر سفر کنید، می‌توانید از ویزای افغانستان که به‌صورت single صادر می‌شود استفاده کنید.

اما اگر در کشور دیگری زندگی می‌کنید و قصد دارید که به‌صورت متعدد برای دیدار اقوام و یا آشنایان خود به کشور افغانستان سفر کنید، می‌توانید از ویزای افغانستان که به‌صورت multiple می‌باشد، جهت سفرهای متعدد خود استفاده کنید.

 این نوع از ویزا این امکان را برای شما فراهم می‌کند که به‌صورت متوالی بتوانید به کشور مذکور سفر کنید و ممانعتی در سفر شما وجود نداشته باشد، زیرا ویزاهای توریستی صادرشده دارای مدت‌زمان در حدود یک ماه می‌باشد و نیازمند تمدید در مدت‌زمان بیشتر از یک ماه اقامت شما در کشور افغانستان خواهد بود و این امر برای ویزاهای پزشکی نیز صادق است.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

میزان اهمیت نگهداری از ویزا در طول سفر

به دلیل این‌که شما هنگام سفر به کشور افغانستان به دلایل مختلف نیازمند دریافت ویزای افغانستان هستید، باید در کل مدت‌زمان سفر خود همیشه ویزای خود را به همراه داشته باشید؛ زیرا ویزای افغانستان شما به‌منزله کارت شناسایی و برگه هویت شما در مدت‌زمان اقامتتان در این کشور می‌باشد.

ویزای افغانستان صادرشده به‌منزله هویت قانونی شما در کشور موردنظر به‌عنوان یک فرد خارجی خواهد بود، ازاین‌رو حتماً در نگهداری ویزای افغانستان خود در هنگام سفر به‌خوبی دقت کنید تا در مدت‌زمان سفر و اقامت خود در طول سفر با مشکلی مواجه نشوید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

مدارک لازم جهت دریافت ویزای افغانستان

اگر قصد سفر به کشور افغانستان برای دیدار خانواده خود یا ملاقات­ تجاری و کاری رادارید، می‌توانید با همراه داشتن مدارک خود به کنسولگری افغانستان واقع در عباس‌آباد، خیابان پاکستان، نبش کوچه ۴، پلاک ۲، مراجعه کرده و اقدام به دریافت ویزای خودنمایید. مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای افغانستان عبارت‌اند از:

۱-همراه داشتن اصل پاسپورت بااعتبار بیشتر از ۶ ماه

۲-دارا بودن یک قطعه عکس ۴*۶ رنگی با پس­زمینه سفیدرنگ

۳-کپی شناسنامه و کارت ملی

۴- دارا بودن گواهی سلامت

۵- تکمیل فرم مشخصات فردی برای درخواست ویزا به‌صورت کامل

۶- تکمیل فرم تعهد ضمانت بازگشت برای فرد یا شرکت تقاضاکننده ویزای افغانستان

شما پس از تحویل مدارک فوق می‌توانید ویزای افغانستان را که به‌صورت توریستی برای شما صادر می‌شود، ظرف مدت حداکثر یک ماه از کنسولگری این کشور دریافت کنید. این ویزا برای مدت یک ماه برای مراجعه شما به کشور افغانستان اعتبار خواهد داشت، هم‌چنین برای دریافت ویزای ضروری افغانستان در صورت نیاز می‌توانید، اقدام به دریافت ویزای افغانستان به‌صورت فوری کنید و ویزای خود را برای ظرف مدت ۱۰ روز کاری می‌توانید برای سفر خود دریافت کنید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

نکات مهم دریافت ویزای افغانستان

درصورتی‌که قصد داشته باشید تا ویزای افغانستان را دریافت کنید، باید این نکته را مدنظر قرار دهید که ویزای توریستی افغانستان تنها به مدت یک ماه اعتبار خواهد داشت و در صورت عدم مراجعه شما در مدت‌زمان تعیین‌شده، شما مجدداً نیازمند تمدید ویزای درخواستی خود خواهید بود.

همچنین هنگام دریافت ویزای افغانستان به‌صورت ترانزیت، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که دو بار بتوانید به این کشور در مدت‌زمان اعتبار ویزا عمل ورود را برای حمل بار انجام دهید؛ اما اگر شما قصد داشته باشید که ویزای مالتی پل برای مراجعه چندین‌باره خود به کشور افغانستان را تهیه نمایید، می‌توانید از ویزای افغانستان به‌صورت مالتی پل سه‌ماهه و شش‌ماهه بنا بر درخواست خود استفاده کنید.

ویزاهای رایگان برای کشور افغانستان

در برخی از موارد بنا بر توافقاتی که بین دو کشور همسایه صورت می‌پذیرد، صدور ویزای افغانستان به‌صورت رایگان صورت می‌پذیرد. خدمات دریافت ویزای افغانستان به‌صورت رایگان به ‌شرح زیر می‌باشد:

۱-خانم‌های خارجی از کشورهای دیگر که از همسرانی با تابعیت کشور افغانستان برخوردار می‌باشند و دارای سند رسمی ازدواج هستند.

۲- کلیه تابعین کشور افغانستان که تابعیت کشورهای دیگر را نیز دارا هستند و در اصل به‌صورت دو تابعیتی می‌باشند.

۳-افرادی که دارای پاسپورت‌هایی برای دریافت و ارائه خدمات سیاسی هستند و معرفی‌های رسمی از نهاد مذبور را دارا می‌باشند.

۴-افرادی که از اتباع کشورهای هند و پاکستان هستند.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

انواع متفاوت ویزا برای کشور افغانستان

از میان ویزاهایی که برای کشور افغانستان صادر می‌شود، می ­توان به ویزاهایی نظیر ویزای تحصیلی افغانستان، ویزای کاری افغانستان، ویزای توریستی افغانستان اشاره کرد که بنا بر درخواست شما صادر خواهد شد. شما می‌توانید بنا بر نوع هرکدام از ویزاهای صادرشده تحت شرایط مشخص از ویزای افغانستان صادرشده برای مراجعه به این کشور استفاده کنید.

ویزای افغانستان به‌صورت توریستی

در میان انواع ویزای افغانستان می‌توان به ویزای توریستی اشاره کرد که افراد تابعه افغانستان که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند، می‌توانند با دریافت ویزای افغانستان به‌صورت توریستی به کشور خود برای دیدار خانواده‌شان بروند. همچنین این ویزای افغانستان برای مأموریت‌هایی که افراد نیاز به سفر به‌صورت کوتاه‌مدت به کشور افغانستان رادارند، برای استفاده فرد مذبور صادر خواهد شد.

اعتبار ویزای افغانستان به‌صورت توریستی دارای مدت‌زمان اعتبار یک ماه می‌باشد که می‌توان این ویزای افغانستان را تنها یک‌بار، توسط وزارت امور خارجه ایران با دارا بودن موافقت‌نامه سازمان گردشگری کشور برای استفاده تمدید کرد.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

صدور ویزای کاری برای کشور افغانستان

برای این‌که بتوانید ویزای افغانستان را برای کسب‌وکار دریافت نمایید، می‌توانید این ویزا را برای کسب‌وکارهای اقتصادی، تجاری و صنعتی خود از کنسولگری افغانستان که در کشور مبدأ وجود دارد دریافت کنید.

 اگر قصد دارید که برای سفر کاری به کشور افغانستان سفر کنید، در شرایط دریافت ویزای افغانستان برای خود­تان مدارک کاری مدنظر را ضمیمه پرونده موردبررسی در سفارت کشور افغانستان کنید. هم‌چنین می‌توانید این نوع از ویزای افغانستان را بعد از اتمام توسط وزارت امور خارجه نیز برای استفاده مجدد تمدید کنید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

دریافت ویزای اقامتی برای کشور افغانستان

برای این‌که بتوانید ویزای افغانستان را به‌صورت اقامتی دریافت کنید باید دارای تابعیت کشور افغانستان باشید، در حقیقت این ویزا برای مراجعینی صادر خواهد شد که باوجود تابعیت کشور دیگر، تابعیت کشور افغانستان را نیز دارا می‌باشند.

ویزای افغانستان به‌صورت اقامت موقت می‌تواند برای افرادی که تابعیت افغانستان را دار هستند، ولی با ویزای دیگری نظیر ویزاهای توریستی و یا کاری وارد این کشور شده‌اند صادر شود. اعتبار این ویزای افغانستان برای افراد متقاضی بنا بر شرایط می‌تواند از ۱ ماه تا ۶ ماه باشد و در زمان اتمام نیز  مجدداً تمدید شود.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

صدور ویزای افغانستان به‌صورت تحصیلی

برای دریافت ویزای افغانستان به‌صورت تحصیلی باید همراه با مدارک دریافت ویزا مدارک تحصیلی خود را به همراه مدارک دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آنجا را دارید، برای تشکیل پرونده و صدور ویزای تحصیلی خود ارائه کنید. در صورت موافقت با صدور ویزای تحصیلی­تان، شما می‌توانید نسبت به دریافت اقامت تحصیلی خود در مدت‌زمان مشخص در کشور افغانستان  اقدام کنید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

دریافت وقت سفارت افغانستان

برای این‌که بتوانید ویزای افغانستان را برای سفرهای مدنظر خود دریافت کنید، باید ابتدا به تکمیل فرم موجود در سایت سفارت افغانستان بپردازید، سپس با دریافت وقت سفارت افغانستان پس از ارائه مدارک خود جهت دریافت ویزا می‌توانید ویزای افغانستان مدنظر خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام دریافت وقت سفارت برای دریافت ویزای افغانستان، باید مدارک موردنیاز را بنا بر ویزای درخواستی موردنظر خود به سفارت این کشور ارائه دهید؛ زیرا در صورت عدم تکمیل مدارک شما روند دریافت ویزای موردنظرتان در مدت‌زمان مدنظر با مشکل مواجه خواهد شد.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

 دریافت ویزای افغانستان در وقت تعیین‌شده

پس‌ازاینکه افراد متقاضی سفر به کشور افغانستان در سامانه ارائه‌شده توسط وزارت امور خارجه اقدام به دریافت وقت برای تکمیل مدارک خود کردند، می‌توانند در تاریخ مشخص‌شده با ارائه نسخه پرینت شده کد رهگیری و مدارک موردنیاز خود از ساعات ۸ تا ۱۲ به سفارت کشور افغانستان جهت دریافت ویزای مدنظر خود مراجعه کنند.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

چگونگی دریافت وقت جهت ویزای افغانستان

افرادی که متقاضی سفر به کشور افغانستان هستند اگر در وقت تعیین‌شده به همراه مدارک لازم جهت دریافت ویزای خود به سفارت این کشور مراجعه نکنند، وقت داده‌شده به آن‌ها باطل خواهد شد.

همچنین این وقت تعیین‌شده در روزهای دیگر به‌هیچ‌عنوان قابل‌استفاده نمی‌باشد و مراجعه‌کنندگان مجدداً نیازمند دریافت وقت بعد از هر ۲۵ روز که سامانه مجدداً شروع به‌نوبت دهی می‌کند، برای صدور ویزای خود از کنسولگری افغانستان خواهند بود.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

هزینه دریافت ویزا کشور افغانستان

برای این‌که بتوانید ویزای کشور افغانستان را دریافت کنید، پس از تعیین وقت قبلی از کنسولگری کشور افغانستان، نیازمند پرداخت وجه هستید تا پرونده شما جهت صدور ویزا در مدت‌زمان تعیین‌شده توسط کارکنان سفارت افغانستان موردبررسی قرار بگیرد.

هزینه دریافت ویزای کشور افغانستان برای ویزای توریستی ۱ ماهه ۸۰ یورو و برای دریافت ویزای مالتی پل ۳ ماهه به میزان ۲۰۰ یورو خواهد بود؛ که این مبلغ صرفاً جهت بررسی پرونده شما در کنسولگری کشور افغانستان قابل پرداخت خواهد بود و پس از پرداخت این وجه در صورت عدم دارا بودن شرایط برای دریافت ویزا این وجه به‌هیچ‌وجه برای شما قابل‌استرداد نخواهد بود. ازاین‌رو برای تکمیل مدارک خود جهت دریافت ویزای کشور افغانستان، دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید ویزای مدنظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

شرایط دریافت ویزای تجاری افغانستان

با توجه به این‌که سامانه دریافت وقت جهت ویزای کشور افغانستان، برای تجار به‌صورت مداوم و همیشگی بازخواهد بود. تجار می‌توانند در زمان موردنیاز برای دریافت ویزای تجاری خود جهت کشور افغانستان در سامانه مدنظر ثبت‌نام کرده و سر زمان مشخص‌شده به همراه مدارک موردنیاز جهت تکمیل پرونده و دریافت ویزای خود به کنسولگری کشور افغانستان مراجعه کنند.

اما توجه به این نکته دارای اهمیت می‌باشد که درصورتی‌که افراد عادی از طریق سامانه به‌عنوان تجار برای دریافت ویزای خود اقدام کنند، در صورت عدم صحت اطلاعات واردشده و ارائه مدارک کافی جهت امور تجاری تا یک سال از دریافت ویزا برای سفر به کشور افغانستان محروم خواهند شد.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

نکات امنیتی دریافت ویزا برای کشور افغانستان

برای این‌که بتوانید سفر خود را به‌صورت توریستی، کاری و یا تحصیلی به کشور افغانستان داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که تنها از طریق کنسولگری افغانستان که در کشور دایر می‌باشد، برای دریافت ویزای مدنظر خود اقدام بفرمایید.

همچنین در هنگام تعیین وقت برای دریافت ویزای کشور افغانستان و صدور ویزا به هیچ‌کدام از مراکز دیگر که بیشتر توسط دلال‌ها اداره می‌شود، برای صدور ویزا اطمینان نکنید؛ زیرا درصورتی‌که ویزای صادرشده برای شما دارای اعتبار قانونی نباشد و مورد تأیید دو کشور ایران و افغانستان نباشد، در مرز مسئولین کنترل‌کننده مهاجرین از ورود شما به کشور افغانستان ممانعت به عمل خواهند آورد.

ازاین‌رو به شما توصیه می‌شود که برای تهیه ویزای کشور افغانستان برای خود و خانواده‌تان در وقت تعیین‌شده به همراه مدارک شناسایی کامل به سفارت افغانستان مراجعه کرده و ویزای درخواستی خود را تحویل بگیرید و به‌صورت ایمن سفر کاری و یا توریستی خود را به انجام برسانید.

ویزای افغانستان

ویزای افغانستان

 

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه ۰۹۱۰۷۶۳۶۳۲۷ تماس بگیرید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

نظرت چی بود؟

1 نظر

هدایت کاوه 18 شهریور 1397 پاسخ

اگر شخصی تابعیت دوگانه مثل سوئد و ایران داشته باشد و بخواهد با پاسپورت خارجی سوئدی به افغانستان مسافرت کوتاه مدت کند
آیا نیازمند ویزا میباشد؟

آژانس مسافرتی سفری دیگر