روادید سوئد

روادید سوئد | انواع – مراحل دریافت – رد درخواست روادید سوئد

۷ مهر ۱۳۹۷

روادید سوئد

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که نام و آوازه کشور سوئد را شنیده باشند و با مقاصد مختلف قصد اخذ روادید سوئد را دارند. شاید هم مدت هاست که در فکر مهاجرت برای کار یا تحصیل در کشوری آرام و مرفه هستید. به هر حال باید بدانید که کشور سوئد در شمال اروپا از جمله کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت است و سفر به این کشور مستلزم داشتن ویزای سوئد یا همان روادید سوئد است. اگر علاقمند هستید درباره این کشور و شرایط اخذ روادید سوئد بیشتر بدانید با ادامه این مطلب همراه باشید.

روادید سوئد
روادید سوئد

معرفی مختصر کشور سوئد

کشور سوئد با مساحتی شبیه به کشور عراق و جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در شمال قاره سبز اروپا و مرکز شبه جزیره اسکاندیناوی قرار گرفته است. پایتخت این کشور استکهلم، زبان آن سوئدی و واحد پول آن کرون سوئد است. حکومت این کشور از نوع پادشاهی مشروطه است و دارای دولتی پارلمانی است که ریاست آن را نخست وزیر به عهده دارد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک است. جالب است بدانید کشور سوئد یکی از کم ترین آمارهای ثبت شده جرم و جنایت در جهان را دارد. شرایط رفاهی این کشور در زمینه بهداشت، آموزش، حمل و نقل، کیفیت زندگی و حقوق و آزادی های شهروندی باعث شده تا این کشور در میان مردم سراسر جهان محبوبیت ویژه ای بدست آورد. چنان که درصد بالایی از ساکنان سوئد را مردمانی تشکیل داده اند که اصالت سوئدی ندارند. در ادامه به معرفی انواع روادید سوئد خواهیم پرداخت. جهت کاهش هزینه های سفر میتوانید با تور سوئد سفر نمایید.

روادید سوئد
روادید سوئد

انواع روادید سوئد

روادید سوئد به انواع مختلفی از جمله کاری، تحصیلی، توریستی، شهروندی و ازدواج تقسیم می شوند. ویزای کاری به شما اجازه کسب و کار و تجارت در این کشور را می دهد. صدور روادید تحصیلی نشانگر محبوبیت این کشور برای تحصیل است. روادید شهروندی مشمول شرایط سخت گیرانه ای برای شهروند به حساب آوردن فردی است که سال هاست به این کشور مهاجرت کرده و در آن اقامت دارد. همچنین ویزای ازدواج برای اقامت همسر فردی است که خود مقیم سوئد باشد. با این حال چنانچه شما مقیم یا شهروند یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن باشید برای سفر و اقامت در سوئد نیازی به اخذ روادید سوئد نخواهید داشت.

روادید سوئد
روادید سوئد

شرایط اقامت در سوئد

باید بدانید که برای اقامت ۳ ماهه و کم تر از آن در سوئد، نیاز به اخذ اقامت سوئد ندارید. در صورتی که تمایل به اقامت در این کشور دارید باید وضعیت خود را به لحاظ تحصیلی یا شغلی مشخص کنید. شما باید این اطمینان را بدهید که در طول دوره اقامت خود توانایی تامین مالی خود را دارید و به عبارت ساده تر از پس مخارج خود بر می آیید. در صورتی که تحصیلات خود را به پایان رسانده اید باید برای ماندن در سوئد اقدام به کسب اجازه کار و اشتغال کنید تا شهروندی مفید به حساب بیایید. پس از ۴ الی ۵ سال کار مداوم در سوئد می توانید در صورت داشتن شرایط مناسب نسبت به درخواست اقامت دائم اقدام کنید.

روادید سوئد
روادید سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

پس از صدور روادید سوئد، تحصیل در دانشگاه های سوئد به شما این فرصت را می دهد تا در دانشگاه هایی با بالاترین کیفیت علمی و آموزشی و در طیف وسیعی از رشته های گوناگون مشغول به تحصیل شوید. در سوئد زبان انگلیسی زبانی مسلط و پرکاربرد به شمار می رود اما با دانستن زبان سوئدی بدون شک امتیاز ویژه ای برای اقامت و تحصیل در این کشور به دست آورده اید. دانشجویان در این کشور مشمول کمک هزینه های دولتی تحصیل خواهند بود. کسانی که خواهان ادامه تحصیل در سوئد هستند باید از زمان اخذ روادید سوئد برای تحصیل آگاه باشند. ارائه مدارک به سفارت سوئد در زمان محدودی از سال انجام می گیرد و معمولاً حجم افراد متقاضی بسیار زیاد است. در ماه های جولای و آگوست مصاحبه سفارت برای صدور روادید سوئد به منظور تحصیل انجام می گیرد.

روادید سوئد
روادید سوئد

اخذ ویزای شینگن

برای سفر به کشورهایی که عضو اتحادیه شینگن هستند باید روادید یا همان ویزای شینگن تهیه کرد. این کشورها عبارتند از اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لیتوانی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی ، اسلوونی، اسپانیا، سوئیس و در نهایت کشور سوئد. این ویزا انواع مختلفی دارد. ویزای کوتاه مدت برای سفرهای حداکثر ۹۰ روزه است و تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور معتبر است. نوع بلند مدت روادید سوئد برای سفرهای بیش از ۹۰ روز و کمتر از ۱۸۰ روزه صادر می شود و تا یک سال از تاریخ صدور معتبر است. شکل ترانزیت روادید سوئد نیز برای افرادی است که خواهان گذر بدون اقامت از طریق حمل و نقل فرودگاهی کشورهای عضو شینگن باشند.

معرفی سفارت سوئد در ایران

سفارت کشور سوئد در ایران به نشانی تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷ در روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۶:۳۰ و پنج شنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۵ پذیرای مراجعین است. علاوه بر سفارت، ممکن است به کنسولگری این کشور هم برخورد کنید. توجه داشته باشید که کنسولگری ها اختیاراتی به مراتب محدودتر از سفارت دارند و تنها به امور تجاری و حقوقی رسیدگی می کنند. برای مراجعه به بخش کنسولی سفارت هم می توانید از یکشنبه تا پنجشنبه هرهفته از ساعت ۹ تا ۱۲ اقدام کنید. برای ارتباط با سفارت جهت صدور روادید سوئد، می توانید از طریق آژانس های مسافرتی معتبر اقدام به رزرو وقت سفارت سوئد نمایید.

اخذ نوبت از سفارت سوئد

برای رزرو وقت سفارت سوئد جهت مراجعه به سفارت و اخذ روادید سوئد، می توانید به آژانس های مسافرتی معتبر مراجعه نمایید. مشاورین آزانس های مسافرتی با تکمیل فرم درخواست روادید سوئد و همچنین پرداخت ۶۰ یورو هزینه ثبت درخواست برای اخذ نوبت سفارت اقدام میکنند. توجه داشته باشید که برای پرداخت هزینه باید کارت اعتباری بین المللی با قابلیت پرداخت اینترنتی داشت. هم چنین پیش از گرفتن نوبت از تحویل مدارکی همچون کد ملی متقاضی، کد ملی همراهان، اصل و کپی گذرنامه جدید و قدیم به همراه کپی از تمام روادیدهای قبلی، اصل شناسنامه به همراه کپی و ترجمه تمام صفحات، بیمه نامه مسافرتی، صورتحساب بانکی شامل تراکنش های ۶ ماه قبل به لاتین و مهر شده، فرم پر شده اطلاعات خانوادگی و شماره تلفن موبایل به آژانس مسافرتی مربوطه اطمینان حاصل نمایید.

روادید سوئد
روادید سوئد

اخذ روادید توریستی سوئد

در صورتی که سوئد مقصد اصلی شما برای سفر توریستی باشد و حداکثر تا ۳ ماه پس از صدور روادید سوئد قصد سفر به این کشور را داشته باشید با درخواست شما برای صدور روادید سوئد موافقت می شود. پیش از مراجعه برای درخواست روادید سوئد باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و هنگام مراجعه تحویل دهید. فرم درخواست را تکمیل نمایید و توجه داشته باشید برای افراد زیر ۱۸ سال این فرم باید به دست سرپرست فرد تکمیل شود. پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار و حداقل ۲ برگه سفید، ۲ قطعه عکس تمام رخ با زمینه سفید متعلق به حداکثر ۶ ماه پیش، فرم بانکی و فرم های مربوط به اشتغال، از مواردی هستند که هنگام مراجعه برای درخواست روادید سوئد باید به همراه داشته باشید.

روادید سوئد
روادید سوئد

مراحل دریافت روادید سوئد

پس از گذراندن مراحل ثبت نام از طریق آژانس های مسافرتی، ایمیلی به نشانه تأیید از سوی سفارت ارسال می گردد و همچنین در این ایمیل به زمان مراجعه شما برای تکمیل مراحل اخذ روادید سوئد اشاره شده است. دقت داشته باشید که این زمان رزرو شده در زمان ثبت آن مشخص می شود پس در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید چرا که تاریخ انتخاب شده قابل تغییر نیست. معمولاً مدت زمان لازم برای بررسی مدارک و اعلام نتیجه حداکثر ۱۵ روز کاری است. دقت داشته باشید که در صورت رد درخواست، امکان درخواست مجدد برای تجدید نظر هم وجود دارد. توجه داشته باشید که سفارت سوئد یکی از پرمراجعه ترین سفارتخانه های اروپایی در شهر تهران به شمار می آید.

رد درخواست روادید سوئد

در صورتی که درخواست شما برای اخذ روادید سوئد رد شد می توانید نامه ای تنظیم نمایید و در آن با شرح کامل دلایل خود به اعتراض علیه رای صادر شده اقدام کنید. برای اینکار ابتدا مشخصات خود را به صورت کامل درج نمایید و پس از نوشتن متن مورد نظر به زبان انگلیسی یا سوئدی آن را به امضای فرد متقاضی برسانید. دقت داشته باشید که شما تنها یک ماه پس از رد درخواست روادید سوئد خود فرصت دارید به آن اعتراض کنید. نامه را می توانید با پست و یا به صورت حضوری به دست سفارت خانه برسانید. در نهایت توجه داشته باشید که اخذ روادید سوئد، فرایندی طولانی، پرهزینه و نسبتاً دشوار است. اگر به راستی خواهان اخذ ویزای سوئد با هر منظوری هستید ابتدا مطمئن شوید که توان پیگیری و پرداخت هزینه های آن را دارید. کشور سوئد، کشوری آرام، مرفه و در عین حال یکی از گران ترین کشورهای اروپا برای اقامت است. چنان چه خواهان سفر به سوئد هستید از بهترین زمان برای سفر به آن اطلاع حاصل کنید تا نهایت استفاده را از سفر خود برده باشید.

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

بلیط استکهلم  استکهلم، پایتخت سوئد، در میان تمام افراد علاقه مند به گردشگری، دانشجویان و... شناخته شده است و استکهلم...

هتل های گوتنبرگ در هنگام سفر مهم‌ترین دغدغه‌ای که داریم بی شک انتخاب محل اقامت و استراحت می‌باشد. این که...

ویزای تحصیلی سوئد ویزای تحصیلی سوئد رویاى تحصیل در این کشور پیشرفته را برای علاقمندان فراهم خواهد کرد. بسیارى از...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر