آب و هوای کشور اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا در فصول مختلف سال چگونه است؟

۱۷ دی ۱۳۹۸

آب و هوای کشور اسپانیا، موقعیت و شرایط جغرافیایی اسپانیا آب‌وهوای آن را متنوع کرده است. بعضی از مناطق در طول زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم است.

اطلاعات کامل آب و هوای کشور اسپانیا

سرزمین اصلی اسپانیا با رشته‌کوه‌ها و ارتفاعات مرتفع احاطه شده است. دشت‌های آبرفتی در بسیاری از سواحل مانند Guadalquivir در منطقه اندلس یافت می‌شود.

آب و هوای کشور اسپانیا: موقعیت و شرایط جغرافیایی اسپانیا آب و هوای کشور اسپانیا را متنوع کرده است. بعضی از مناطق در طول زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم است. به طور کلی اقلیم اسپانیا را می‌توان در 3 دسته‌بندی قرارداد: آب و هوای قاره‌ای، آب و هوای مدیترانه‌ای و اقلیم اقیانوسی.

آب و هوای کشور اسپانیا در فصول مختلف سال چگونه است؟ | سایت ویزا

آب و هوای کشور اسپانیا (مناطق داخلی): آب و هوای قاره‌ای معتدل در مناطق داخلی اسپانیا مانند شهر مادرید تجربه می‌شود. در این آب و هوا، دمای زمستان به اندازه کافی سرد است که هر سال در دوره مشخصی با بارش برف همراه است. آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های مرطوب و خنک مشخص می‌شود؛ که شبیه به آب و هوای سرزمین‌های حوزه مدیترانه است.

این نوع آب و هوا به طور کلی از جلگه اندلس پایین سواحل شرقی و جنوبی تا پیرنه گسترش می‌یابد. آب و هوای اقیانوسی که آب و هوای دریایی یا آب و هوای ساحل غربی نیز نامیده می‌شود، در جامعه خودمختار گالیسیا و منطقه ساحلی خلیج بیسکای وجود دارد. این نوع آب و هوا دارای محدوده سالانه محدودتری است و تابستان‌های بسیار خشک اقلیم مدیترانه‌ای را ندارد.

آب و هوای شهر های بزرگ اسپانیا

برای مسافران و افرادی که با آب و هوای متفاوت اسپانیا آشنا نیستند، توصیه می‌شود قبل از سفر آب و هوای عمومی شهر مورد نظر خود را بررسی کنند. تابستان، زمستان، پاییز و بهار در هر شهر اصلی متفاوت است. در ادامه ویژگی‌های آب و هوایی چند شهر بزرگ اسپانیا را برایتان بازگو می‌کنیم.

آب و هوای شهر مادرید

آب و هوای کشور اسپانیا (مادرید): بهترین زمان برای بازدید از شهر مادرید در طول بهار و پاییز است که هوا معتدل است. زمستان‌های مادرید با هوای حداقل 2 درجه سانتی‌گراد (35 درجه فارنهایت) در ماه‌های دسامبر تا فوریه بسیار سرد است و گرمای تابستان نیز با دمای بالا و به طور متوسط 29 درجه سانتی‌گراد (84 درجه فارنهایت) از ژوئن تا سپتامبر می‌تواند سفر شما را ناخوشایند کند.

آب و هوای شهر مادرید | سایت ویزا

آب و هوای شهر بارسلونا

آب و هوای کشور اسپانیا (بارسلونا): اگر قصد سفر به بارسلونا را دارید، توجه داشته باشید که دارای تابستان‌های گرم، زمستان‌های آرام و باران‌های نامنظم در طول بهار، زمستان و پاییز است. گرم‌ترین ماه‌های آن از ماه ژوئیه تا اوت است که دما بین 20 درجه سانتی‌گراد (68 درجه فارنهایت) و 30 درجه سانتی‌گراد (86 درجه فارنهایت) است. دوره‌های مرطوب بین ماه‌های سپتامبر تا اکتبر است. ماه‌های ژانویه تا فوریه سردترین زمان سال است.

آب و هوای شهر بارسلونا | سایت ویزا

آب و هوای شهر والنسیا

آب و هوای کشور اسپانیا (والنسیا): شهر والنسیا دارای هوای ملایم و دوست‌داشتنی در طول سال است و از تابستان‌ها و زمستان‌های آن می‌توانید لذت ببرید. گرم ترین ماه اوت است که متوسط میانگین دما 25.5 درجه سانتی‌گراد (78 درجه فارنهایت) است. ماه ژانویه، با دمای 11.5 درجه سانتی‌گراد (53 درجه فارنهایت) دارای سردترین هواست. با این حال، در فصل پاییز ممکن است باران‌های شدیدی ببارد.

آب و هوای شهر والنسیا | سایت ویزا

آب و هوای شهر بیلبائو

آب و هوای کشور اسپانیا (بیلبائو): مانند والنسیا، بیلبائو نیز در تمام طول سال دارای هوای تقریباً کاملی است. دمای هوا در تابستان‌ها به طور متوسط 20 درجه سانتی‌گراد (68 درجه فارنهایت) و زمستان‌ها به طور معمول 8 درجه سانتی‌گراد (46 درجه فارنهایت) است. باران‌های شدید بیشتر در ماه‌های اکتبر تا دسامبر و از آوریل تا ماه مه می‌بارد.

آب و هوای شهر بیلبائو | سایت ویزا

مناطق اصلی آب و هوایی کشور اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا (مناطق اصلی): همان‌طور که گفتیم اسپانیا آب و هوای متنوعی دارد. آب و هوایی با سه منطقه اقلیمی مجزا که از نظر موقعیت جغرافیایی و ارتفاع کاملاً متمایز هستند. از نظر هواشناسی، سه آب و هوای اصلی که در اسپانیا تجربه می‌شوند به عنوان آب و هوای مدیترانه‌ای، اقیانوسی و نیمه‌خشک شناخته می‌شوند.

همچنین باید از دو منطقه آب و هوایی دیگر یعنی، آب و هوای آلپی که در میان رشته‌های کوه پیرنه و سیرا نوادا یافت می‌شود و آب و هوای نیمه گرمسیری که در جزایر قناری یافت می‌شود نام برد. در ادامه هر یک از این اقلیم‌های آب و هوایی را به همراه مناطقی از اسپانیا که بیشتر در آن‌ها غالب هستند، شرح خواهم داد.

اقلیم مدیترانه ای

آب و هوای کشور اسپانیا (اقلیم مدیترانه‌ای): آب و هوای مدیترانه ای، آب و هوای اصلی یا غالب در اسپانیا است. که با تابستانهای گرم و به طور کلی خشک و زمستانهای خنک و مرطوب مشخص می شود. این نوع اقلیم خود به دو گونه تقسیم بندی می شود آب و هوای معمولی مدیترانه ای و آب و هوای قاره مدیترانه ای .

آب و هوای معمولی مدیترانه ای

آب و هوای معمولی مدیترانه ای که در شهرهای بارسلونا و والنسیا مسلط است ، به شدت تحت تأثیر وزش باد های غالب در مناطقی که این آب و هوا حاکم است ، قرار دارد.

مناطق اسپانیا در امتداد خط ساحلی مدیترانه بادهای Leveche را تجربه می کنند این  بادها که از شمال آفریقا سرچشمه می گیرند گرم و خشک و دارای جریان های هوای شرقی یا جنوب شرقی هستند. این بادها که معمولا در بهار می وزند، ممکن است باعث افزایش ناگهانی و نسبتاً کوتاه مدت دما شوند.

آب و هوای معمولی مدیترانه ای | سایت ویزا

آب و هوای قاره مدیترانه ای

آب و هوای قاره مدیترانه‌ای در درجه اول در مناطق داخلی شبه‌جزیره ایبری، در ساراگوزا (Zaragoza)، مادرید و بسیاری از شهرها و دهکده‌های اطراف پایتخت اسپانیا غالب است. در این مناطق داخلی، ماه‌های تابستان تمایل به ایجاد هوای بسیار گرم، به طور منظم بیش از 90 درجه فارنهایت یا بیشتر دارد.

ماه‌های زمستان می‌تواند از خفیف تا بسیار سرد، از 35 درجه فارنهایت یا کمتر باشد، در ارتفاعات بالاتر در فلات مرکزی مرتباً برف می‌بارد که گاهی اوقات نیز بسیار سنگین است. در تابستان باران به ندرت می‌بارد؛ اما در فصول بهار و پاییز بارش باران به طور مرتب اتفاق می‌افتد.

آب و هوای قاره مدیترانه ای | سایت ویزا

اقلیم اقیانوسی

آب و هوای کشور اسپانیا (اقلیم اقیانوسی): در اسپانیا، آب و هوای اقیانوسی از کوه‌های پیرنه به آستوریاس مسلط است – منطقه‌ای که معمولاً به آن «اسپانیا سبز» گفته می‌شود که شامل منطقه گالیسیا نیز می‌شود. در تمام مناطق اقیانوسی اسپانیا، آب و هوا و چشم‌انداز به شدت تحت تأثیر بادهای اقیانوس اطلس قرار دارد.

از نظر آب و هوایی، منطقه‌ای که به نام اسپانیا سبز شناخته می‌شود با بقیه کشور تفاوت زیادی دارد. بارش باران در منطقه به وفور مشاهده می‌شود و به طور مساوی در بین فصول سال پخش می‌شود. حتی در ماه اوت که به طور معمول خشک‌ترین ماه است، در اسپانیای سبز به طور متوسط 1.2 اینچ باران می‌بارد.

اقلیم اقیانوسی | سایت ویزا

دماهای مرتبط با آب و هوای اقیانوسی اسپانیا از خنک تا معتدل و با واریانس بسیار کمی از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. برای مثال، درجه حرارت بالا در سردترین ماه (ژانویه)، به طور متوسط 48 درجه فارنهایت است. در ماه جولای، گرم ترین ماه، متوسط دما تنها 69 درجه فارنهایت است.

اقیانوس اطلس با هوای معتدل و مرطوب در مناطق اقیانوسی اسپانیا ارتباط زیادی دارد. در حقیقت، هر چه بیشتر از ساحل به داخل کشور حرکت کنید، هوا گرم‌تر و خشک‌تر می‌شود؛ مانند سایر مناطق ساحلی شمال اروپا، مه زیادی در اسپانیای سبز به خصوص در ساحل شمال غربی وجود دارد.

اقلیم اقیانوسی | سایت ویزا

منطقه گالیسیا

آب و هوای کشور اسپانیا (گالیسیا): در حالی که منطقه گالیسیا نیز دارای آب و هوای اقیانوسی است، شرایط آب و هوایی در آنجا می‌تواند کمی متفاوت از مناطق کنار ساحل شمالی باشد. در اینجا دمای سال نسبتاً معتدل و تابستان‌ها کمی خشک است و بارندگی اگرچه هنوز هم بسیار پربارتر از مناطق مدیترانه‌ای کشور است اما به اندازه کنار ساحل شمالی سرشار نیست.

منطقه گالیسیا | سایت ویزا

آب و هوای نیمه خشک

آب و هوای کشور اسپانیا (منطقه جنوب شرقی): منطقه جنوب شرقی اسپانیا، شامل استان‌های آلیکانته، مورسیا و آلمریا، دارای آب و هوای نیمه خشک است. در این مناطق از کشور، تابستان‌ها بسیار گرم و متوسط دما 104 درجه فارنهایت است و بارندگی عملاً وجود ندارد. این دما و شرایط خشک‌سالی گاه ممکن است تا ماه های پاییز نیز ادامه داشته باشد.

کل بارندگی در منطقه جنوب شرقی اغلب کمتر از 5 اینچ در سال است، حتی در منطقه Cabo de Gata که به عنوان «خشک ترین منطقه در تمام اروپا» شناخته می‌شود از میزان هم کمتر است.

آب و هوای نیمه خشک | سایت ویزا

سایر مناطق آب و هوایی در اسپانیا

در حالی که اکثر قلمرو اسپانیا تحت یکی از سه اقلیم اصلی (مدیترانه‌ای ، اقیانوسی ، نیمه خشک) قرار دارد، دو نوع دیگر منطقه آب و هوایی نیز در این کشور وجود دارد.

  1. اقلیم آب و هوایی آلپ : این آب و هوا که در بسیاری از کشورهای اروپای شمال غربی رایج است ، در بالاترین مناطق اسپانیا از جمله پیرنه ، سیرا نوادا ، پیکوس دی یوروپا ، سیستما مرکزی و سیستما ایبریکو حاکم است.آب و هوای کشور اسپانیا، موقعیت و شرایط جغرافیایی اسپانیا آب‌وهوای آن را متنوع کرده است. بعضی از مناطق در طول زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم است.
  2. آب و هوای نیمه گرمسیری : جزایر قناری نوع دیگری از آب و هوای کشور اسپانیا را که به آب و هوای نیمه گرمسیری معروف است دارد. این دسته از آب و هوا با دمای پایدار و بسیار معتدل مشخص می‌شود که به طور کلی از 64 تا 75 درجه فارنهایت در طول سال متغیر است. غربی‌ترین جزایر بارندگی بیشتری نسبت به جزایر نیمه خشک شرقی دریافت می‌کنند که مرطوب ترین مناطق کوه های La Gomera و La Palma هستند که محل جنگل ابری معروف به “laurisilva” است.
سایر مناطق آب و هوایی در اسپانیا | سایت ویزا

گزارش دما: بالاترین و پایین ترین سطح

آب و هوای کشور اسپانیا (بالاترین و پایین ترین سطح دما): برای اینکه اطلاعاتی در مورد افراط های دمایی که می توانید در اسپانیا تجربه کنید داشته باشید ، در جدول زیر بالاترین و پایین ترین درجه حرارت تعداد منتخبی از شهرهای اسپانیا را گردآوری کرده ام.

شهر

بالاترین دما

پایین ترین دما

   

آب و هوای معمولی مدیترانه ای

 (سلسیوس)              (فارنهایت)(سلسیوس)              (فارنهایت)
Murcia       47.2                        117.0      -6.0                           21.2
Malaga       44.2                        111.6      -3.8                           25.1
Valencia       43.0                        107.6      -7.2                           19.0
Alicante       41.4                        106.5      -4.6                           23.7
Barcelona       39.8                        103.6      -10                            14.0
Seville       47.0                        117.0      -5.5                           22.1
آب و هوای قاره مدیترانه ای  
Zaragoza       43.1                         108.7       -16                            3.1
Madrid       42.2                         108.0       -19                            3.6
Burgos       41.8                         107.2       -25                            -13
ساحل آتلانتیک شمالی  
Orense       42.6                          108.7       -9.0                            16
Bilbao       42.0                          107.6       -8.6                            17
Gijon       36.4                            97.5       -4.8                            23

آب و هوای کشور اسپانیا (در ماه ژانویه): در ماه ژانویه ، اسپانیایی ها می توانند در اقیانوس اطراف جزایر قناری ، در نوک جنوبی اسپانیا شنا کنند ، در حالی که دوستانشان در یکی از کوههای برفی این کشور اسکی می کنند. و این نشان دهنده آب و هوای متنوع  و تفاوت چشمگیر یک منطقه به منطقه دیگر است.

اسپانیای مرطوب

آب و هوای کشور اسپانیا (سواحل شمال غربی): وزش باد از اقیانوس اطلس باران زیادی را به سواحل شمال غربی اسپانیا وارد می‌کند. این منطقه گاهی اوقات «اسپانیا مرطوب» نامیده می‌شود. تابستان های مرطوب در اسپانیا گرم، مرطوب، بارانی و زمستان ها نیز خنک و بارانی است.

اسپانیای مرطوب | سایت ویزا

اسپانیای خشک

آب و هوای کشور اسپانیا (مناطق مرکزی و جنوبی): مناطق مرکزی و جنوبی اسپانیا به «اسپانیا خشک» معروف است. مزتا (Meseta) مرکزی بیشتر باران های خود را در ماه آوریل دریافت می‌کند. بعد از ماه آوریل باران کمی می‌بارد. تابستان گرم است، با وزش باد شدید که از شمال صحرای آفریقا می‌وزد. زمستان به شدت سرد است و دمای زیر یخ زدگی دارد.

اسپانیای خشک | سایت ویزا

جنوب اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا (جنوب این کشور): وزش بادی به نام solano، در تابستان ها هوای دلپذیری را به دشت های اندلس، در جنوب اسپانیا، می‌بخشد. این منطقه با داشتن مناطق بیابانی مانند آلمریا در سواحل جنوبی گرم‌ترین منطقه در تمام اسپانیا است.

جنوب اسپانیا | سایت ویزا

جزایر قناری

آب و هوای کشور اسپانیا (جزایر قناری): جزایر قناری نزدیک به بیابان Sahara است؛ و مانند خود Sahara، در تمام طول سال دارای هوای گرم و خشک است، اما نسیم های دلپذیری که از خلیج می‌وزد شب های جزایر را خنک می‌کند. دما از فصلی به فصل دیگر بسیار کم تغییر می‌کند و همین امر باعث شده است جزایر قناری به مکانی محبوب برای گردشگران تبدیل شود.

جزایر قناری | سایت ویزا

کوه های برفی اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا (کوه های برفی این کشور): حتی در آب و هوای گرم اسپانیا، بعضی از کوه ها به اندازه کافی بلند و مرتفع هستند که در تمام سال پوشیده از برف باشند. پیکو دو تاید، در تنریف، دائماً با برف پوشانده شده است. در پیرنه، برف در ماه های زمستان می تواند آن‌قدر سنگین باشد که گاهی اوقات جاده ها مسدود می شوند.

در جنوب اسپانیا، در بیشتر سال کوهستان های سیرا نوادا پوشیده از برف است. این کوهستان خانه جنوبی ترین پیست اسکی در سراسر اروپا است. اسکی بازان به دلیل آب و هوای گرم و دلپذیر که در انتهای مسیر انتظار آن‌ها را می کشد از سر خوردن در دامنه های سیرا نوادا لذت می برند. مسابقات اسکی قهرمانی جهان در بالاترین کوه این منطقه با نام Mulhacén برگزار می شود.

کوه های برفی اسپانیا | سایت ویزا

سوالات متداول آب و هوای کشور اسپانیا

آب و هوای جزایر قناری کشور اسپانیا چگونه است؟

آب و هوای جنوب کشور اسپانیا چگونه است؟

آب و هوای مرکز اسپانیا در فصول مختلف سال چگونه است؟

نویسنده: امین بابازاده

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

سوال جدید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

اقامت اسپانیا کشور اسپانیا، با برخورداری از شرایط مناسب اقتصادی، رفاهی، تحصیلی و سرمایه گذاری، یکی از کشور های پر...

روادید تنریف: کشور اسپانیا همواره به عنوان یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که بسیاری از افراد برای بازدید از آن...

والنسیا و دانستنی های این شهر: والنسیا، یک شهر قدیمی و پایتخت جامعه خودمختار والنسیا در کشور اسپانیا است. این...

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

آژانس مسافرتی سفری دیگر