معرفی و آشنایی کامل با انواع ویزای چک

معرفی و آشنایی کامل با انواع ویزای چک

انواع ویزای چک، شما باید با توجه به شرایط و هدفی که از مهاجرت به کشور چک دارید نوع ویزای خود را مشخص کنید. در این مطلب شما را با انواع ویزا چک آشنا خواهیم کرد.

انواع ویزای چک: حتما می‌دانید همه کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند براساس معاهده شینگن عمل می‌کنند. جمهوری چک هم جز اتحادیه اروپا می‌باشد و به همن دلیل برای گرفتن ویزای این کشور باید ویزای شینگن را دریافت کنید. شما باید با توجه به شرایط و هدفی که از مهاجرت به کشور چک دارید نوع ویزای خود را مشخص کنید. در این مطلب شما را با انواع ویزا چک آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید!

انواع ویزای چک | ایران ویزا

انواع ویزای جمهوری چک

برای دریافت ویزای جمهوری چک همان طور که گفته شد باید ویزای شینگن دریافت کنید. اگر ویزای شینگن را دریافت کنید می‌توانید به تمامی کشورهای عضو این پیمان سفر کنید. انواع ویزای جمهوری چک را در زیر بیان می‌کنیم که شما برای دریافت انواع ویزاها باید از طریق سفارت جمهوری چک اقدام نمائید.

 • ویزای تیپ A جمهوری چک: این نوع ویزا به نام ویزای ترانزیت هم معروف است و تنها برای افرادی صادر می‌شود که قصد توقف در فرودگاه و تعویض پرواز به سمت مقصد را دارند صادر می‌شود. دارندگان این نوع ویزا اجازه خروج از فرودگاه را ندارند.
 • ویزای تیپB جمهوری چک: این نوع ویزا مشابه ویزای ترازیت است با این تفاوت که دارنده این نوع ویزا تا زمان پراوز خود حق خروج از فرودگاه را دارد. مدت اعتبار این نوع ویزا 5 روز است و قبل از پایان اعتبار ویزا متقاضی باید از خاک جمهوری چک خارج شود.
 • ویزای تیپ Cجمهوری چک: این نوع ویزا یک نوع ویزای کوتاه مدت است که دارنده آن می‌تواند حداکثر 90 روز در این کشور اقامت داشته باشد. این نوع ویزا دارای سه حالت یکبار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود می‌باشد.
 • ویزای تیپ D جمهوری چک: این نوع ویزا یک ویزای بلند مدت است که اعتبار آن بیشتر از 90 روز می‌باشد. برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به مدت طولانی را دارند. با دریافت این نوع ویزا می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

انواع ویزای بلند مدت جمهوری چک

ویزای بلند مدت جز ویزای تیپ D محسوب می‌شوند. مدتی بعد از اخذ این نوع ویزا می‌توانید برای اقامت دائم و تابعیت جمهوری چک اقدام کنید. در زیر انواع ویزای بلند مدت را ذکر می‌کنیم.

 • ویزای کاری جمهوری چک: برای گرفتن این نوع ویزا باید پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این کشور را داشته باشید. کارفرما باید پیشنهاد کاری خود را به مدت سه ماه در جمهوری چک و بعد از آن سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند اگر در این مدت هیچ شخص اروپایی مهارت و تخصص این شغل را نداشت سپس کارفرما می‌تواند آن را برای شما ارسال کند. در جمهوری چک بعد از 3 تا 5 سال کار و پرداخت منظم مالیات می‌توانید برای اخذ اقامت دائم در این کشور اقدام کنید.
 • ویزای تحصیلی جمهوری چک: برای تحصیل در جمهوری چک باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت کنید. اگر شما به زبان جمهوری چک مسلط باشید یا بتوانید با گذراندن چندین دوره مدرک زبان چک را دریافت کنید می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید.

تحصیل دوره کارشناسی در این کشور بنابر رشته بین 3 تا 6 سال طول می‌کشد. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 1 تا 3 سال و تحصیل در مقطع دکترا 3 سال زمان می‌برد. افرادی که در دانشگاه‌های بین‌المللی و به زبان انگلیسی در جمهوری چک تحصیل می‌کنند باید مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت نمایند.

 • ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک: روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت در کشورهای اروپایی وجود دارد، که از جمله آن‌ها ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کار آفرینی، ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی و ویزای سرمایه گذاری از طریق طرح خودحمایتی را می‌توان نام برد. اگر شما قصد اقامت دائم و تابعیت در جمهوری چک را دارید فقط از راه ثبت شرکت و یا کار آفرینی باید اقدام کنید.

انواع ویزای کوتاه مدت جمهوری چک

این نوع ویزاها همان طور که از نام آن‌ها پیدا است برای مدت کوتاهی اخذ می‌شوند که معمولا اعتباری 6 ماهه دارند. با دریافت این ویزا می‌توانید به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید. از جمله ویزاهای کوتاه مدت جمهوری چک می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • ویزای بازدید‌کننده جمهوری چک: این ویزا برای افرادی که قصد ملاقات با دوستان و اعضای خانواده خود را دارند صادر می‌شود.
 • ویزای کنفرانس جمهوری چک: برای اخذ این نوع ویزا باید از محل برگزاری کنفرانس دعوتنامه معتبر و رسمی داشته باشید.
 • ویزای درمانی جمهوری چک: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که امکان درمان آن‌ها در کشور مبدا وجود ندارد و قصد دارند از خدمات درمانی بیمارستان‌های جمهوری چک استفاده کنند.
 • ویزای ورزشی جمهوری چک: این ویزا برای ورزشکارانی که قصد شرکت در مسابقات بین‌المللی در جمهوری چک را دارند صادر می‌شود.
 • ویزای توریستی جمهوری چک: این نوع ویزا کوتاه مدت است و برای گردشگرانی که قصد سفر به جمهوری چک دارند صادرمی شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای جمهوری چک

طبق هدف شما از مهاجرت و دریافت ویزای جمهوری چک ممکن است مدارک خاصی جهت اخذ ویزا لازم باشد اما به طور کلی یک سری مدارک برای دریافت انواع ویزای چک لازم است که در زیر آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

 1. پاسپورت معتبر
 2. دو قطعه عکس پاسپورتی
 3. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 4. فرم تکمیل شده درخواست ویزای جمهوری چک
 5. رسید پرداخت هزینه دریافت ویزا
 6. ارائه مدارک تمکن مالی مانند پرینت حساب برای اطمینان از تامین هزینه زندگی در چک
 7. ارائه مدارک محل سکونت مانند رسید رزرو هتل
 8. ارائه مدارک زبان
 9. برای ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی
 10. برای ویزای کاری ارائه نامه پیشنهاد کاری، یا ارائه نامه قرارداد کاری
انواع ویزای کوتاه مدت جمهوری چک | ایران ویزا

جمع بندی

جمهوری چک جز کشورهای اروپایی محسوب می‌شود که افراد زیادی تمایل به سفر و مهاجرت به این کشور را دارند. انواع ویزای چک به صورت بلند مدت و کوتاه مدت می‌باشند که بر طبق شرایط و هدف خود از سفر باید یکی از انواع آن‌ها را اخذ کنید. از مدارک مورد نیاز برای گرفتن انواع ویزای چک می‌توان پاسپورت، عکس، گردش حساب و… را نام برد.


سوالات متداول انواع ویزای چک

یکی از مزایای ویزای چک چیست؟

کشور جمهوری چک جزء محدوده شینگن به حساب میاید و شما با دریافت ویزای چک میتوانید به تمامی کشور های عضو این پیمان سفر داشته باشید.

ویزای شینگن چک به طور کلی دارای چند نوع است؟

ویزای شینگن چک دارای ویزای بلند مدت و کوتاه میدت است و شما میتوانید طبق زمان سفر خود یکی از این دو نوع را درخواست دهید.

پرطرفدار ترین ویزاهای چک چه نوع هایی هستند؟

محبوب ترین ویزاهای چک عبارتند از: ویزای توریستی چک، ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای سرمایه گذاری و ویزای دیدار با خانواده.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
تبسم غفاری احمدرضا شهابی علی هادی
تماس تصویری با کارشناسان
پاسخگویی آنلاین صوتی و تصویری رایگان
 logo

تماس تصویری با کارشناسان

پاسخگویی به سوالات ، انتقادات ، پیشنهادات قبل و پس از خرید
همین الان با ما تماس تصویری بگیرید.

شماره موبایل تان را وارد نمایید

تماس تصویری
تماس صوتی
Instagram instagram logo
Telegramtelegram logo
Aparataparat logo
مکالمات شما
در حال برقراری ارتباط مرورگر با سرور...
خطا: به مرورگر اجازه ی دسترسی به دوربین و میکروفن را بدهید!
ارتباط شما با موفقیت برقرار شد!