معرفی و آشنایی کامل با انواع ویزای بلژیک

معرفی و آشنایی کامل با انواع ویزای بلژیک

ویزای بلژیک همان ویزای شینگن است؛ بنابراین برای معرفی انواع ویزای بلژیک باید با ویزای شینگن و انواع آن آشنایی داشته باشید. ویزای شینگن دارای دو نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت است. ویزای شنگن کوتاه‌مدت شامل ویزای نوع A، ویزای نوع B و ویزای نوع C می‌شود؛ اما ویزای بلندمدت شنگن در گروه ویزای نوع D قرار می‌گیرد. هر یک از ویزا‌های بلندمدت شنگن نیز دارای اقامت بلندمدت هستند. در ادامه بیشتر در رابطه با انواع ویزا‌های کوتاه‌مدت بلژیک و ویزای بلندمدت بلژیک صحبت می‌کنیم.

انواع ویزای بلژیک | ایران ویزا

ویزای کوتاه‌ مدت بلژیک

 • ویزای نوع A
  ویزای نوع A بلژیک همان ویزای ترانزیت فرودگاهی است. افرادی که قصد دارند تنها چند ساعت در فرودگاه بلژیک بمانند و به کشور دیگری پرواز کنند، از این ویزا استفاده می‌کنند. افرادی که ویزای نوع A دریافت کنند، حق خروج از محوطه فرودگاه را ندارند.
 • ویزای نوع B
  ویزای نوع B بلژیک، برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت پنج روزه در کشور بلژیک را دارند و می‌خواهند به صورت زمینی به کشور دیگری بروند. این افراد می‌توانند از محوطه فرودگاه خارج شوند و پنج روز در کشور بلژیک اقامت داشته باشند تا بعد مسیر سفر خود را شروع کنند.
 • ویزای نوع C
  ویزای نوع C نیز جزء ویزا‌های کوتاه‌مدت است. افرادی که این ویزا را دریافت کنند، می‌توانند به مدت ۹۰ روز در کشور بلژیک بمانند. ویزای توریستی بلژیک در این دسته قرار می‌گیرد. افرادی که ویزای نوع C شنگن بلژیک دریافت کنند، اجازه اقامت ۱۸۰ روزه در منطقه شینگن دارند و می‌توانند با توجه به نوع ویزا یک بار، دوبار یا چند بار به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند و مجدداً وارد بلژیک شوند.

ویزای توریستی بلژیک

ویزای توریستی بلژیک هم جزء انواع ویزای بلژیک است که دارای اعتبار سه ماهه است و جز ویزا‌های کوتاه‌مدت این کشور محسوب می‌شود. افرادی که به قصد گردشگری، دیدار دوستان و خانواده و یا سفرهای کاری کوتاه‌مدت به بلژیک سفر می‌کنند، باید ویزای کوتاه‌مدت توریستی بلژیک را دریافت نمایند. همانطور که در بخش پیش اشاره کردیم، ویزای نوع C یکبار ورود، دوباره ورود و چند بار ورود است. بعضی از افراد می‌توانند ویزای مولتی شینگن دریافت کنند که شرایط بسیار بهتری نسبت به سایر ویزاها دارد.

ویزای بلند مدت بلژیک

ویزای بلندمدت بلژیک، این ویزا هم یکی از انواع ویزای بلژیک است که شامل ویزای تحصیلی بلژیک، ویزای کاری بلژیک، ویزای پزشکی و درمانی بلژیک، ویزای سرمایه گذاری بلژیک، ویزای بلندمدت بلژیک، ویزای بازنشستگی، تجاری، خود اشتغالی و … می‌شود. هر یک از این ویزا‌ها دارای مدارک مربوط به خود هستند و همه آن‌ها در دسته ویزای نوع D شنگن قرار می‌گیرند.

 • ویزای نوع D
  ویزای نوع D دارای اقامتی بیشتر از ۹۰ روز است. افرادی که این ویزا را دریافت کنند، می‌توانند بیشتر از سه ماه در خاک کشور بلژیک بمانند. ویزای نوع D به ویزای ملی هم معروف است. در ادامه به انواع ویزای بلندمدت بلژیک اشاره می‌کنیم و مطالبی را در رابطه با شرایط و مدارک آن‌ها عنوان می‌کنیم.

ویزای کاری بلژیک

ویزای کاری بلژیک نیز جزء ویزاهای بلندمدت و انواع ویزای بلژیک است و افرادی که بتوانند یک جاب آفر یا پیشنهاد کاری از داخل کشور بلژیک و از طرف کارفرما یا شرکت معتبر بلژیکی دریافت کنند، می‌توانند با ارائه این دعوت نامه به همراه سایر مدارک لازم برای ویزای کاری بلژیک، ویزای نوع D را دریافت کنند و به مدت طولانی در این کشور اقامت داشته باشند. اعتبار ویزای کاری بلژیک بیشتر از ۹۰ روز است و تا زمانی که متقاضی در کشور بلژیک مشغول به کار شود و قرارداد کاری خود را تمدید کند، می‌تواند اقامت خود را نیز همچنان تمدید کند.

ویزای درمانی بلژیک

ویزای درمانی بلژیک یا همان ویزای پزشکی بلژیک هم یکی از انواع ویزای بلژیک است که برای افرادی صادر می‌شود که به قصد ادامه درمان، ویزای این کشور را دریافت می‌کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا سه ماه است؛ اما در صورتی که به توصیه پزشک معالج مدت زمان بیشترین لازم باشد تا فرد خارجی در این کشور بماند، می‌تواند ویزای خود را تمدید کند. از جمله مدارک لازم برای ویزای درمانی بلژیک می‌توان به مدارک پزشکی و تاییدیه آن ازجانب پزشکان، مراکز درمانی و بیمارستان‌های بلژیک اشاره کرد؛ یعنی باید به افسر سفارت بلژیک ثابت شود که این فرد در کشور خودش امکان درمان بیماری و ادامه معالجه را ندارد تا بتواند ویزای درمانی بلژیک را دریافت کند.

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک یکی از محبوب ترین هم یکی از انواع ویزای بلژیک است که برای دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی این کشور صادر می‌شود. با توجه به اینکه یکی از انواع ویزای بلژیک ویزای تحصیلی است، دانشجویانی که بتوانند از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های این کشور نامه پذیرش بگیرند، با ارائه نامه پذیرش و آماده کردن مدارک لازم ویزای تحصیلی بلژیک می‌تواند به مدت سه تا چهار سال در کشور بلژیک زندگی کنند. البته در صورت ادامه تحصیل می‌توانند مرتب تا پایان مدت تحصیلات اقامت خود را تمدید کنند.

ویزای سرمایه گذاری بلژیک

ویزای سرمایه گذاری بلژیک شامل ویزای خود اشتغالی یا ویزای بازنشستگی نیز می‌شود. افرادی که به قصد سرمایه گذاری، راه اندازی کسب و کار و خرید املاک در این کشور اقدام به دریافت ویزای بلژیک می‌کنند، باید مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری بلژیک را آماده کنند و تا زمانی که در این کشور مالیات پرداخت می‌کنند و سرمایه گذاری می‌کنند می‌توانند در بلژیک اقامت داشته باشند.

ویزای همراه دانشجویی بلژیک

ویزای همراه دانشجویی بلژیک، جزء انواع ویزای بلژیک است که برای همسر دانشجو و اعضای خانواده او که شامل فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود صادر می‌شود. افرادی که بخواهند در این کشور تحصیل کنند، می‌توانند با ارائه مدارک لازم برای ویزای همراه دانشجویی بلژیک خانواده خود را نیز به این کشور دعوت کنند.

کلام آخر

علاوه بر ویزای همسر یا ویزای همراه دانشجویی بلژیک، ویزای این کشور انواع دیگری نیز دارد. این ویزا‌ها برای افرادی صادر می‌شود که به قصد شرکت در مسابقه‌های ورزشی، شرکت در رویدادهای فرهنگی، نمایشگاه‌های بین‌المللی یا به قصد تجارت و کارآموزی به این کشور سفر می‌کنند. به همین خاطر می‌توان گفت که انواع ویزای بلژیک متنوع هستند و هر یک از آن‌ها در دسته ویزا‌های بلندمدت یا کوتاه‌مدت بلژیک قرار می‌گیرد.

ویزای کوتاه‌ مدت و بلند مدت بلژیک | ایران ویزا

سوالات متداول انواع ویزای بلژیک

یکی از بهترین مزایای انواع ویزای بلژیک چیست؟

کشور بلژیک جزء کشور های عضو پیمان شینگن است، یعنی شما با داشتن این ویزا میتوانید به دیگر کشور های عضو این پیمان سفر داشته باشید.

به طور کلی ویزای شینگن بلژیک به چند دسته تقسیم میشود؟

به طور کلی به دو دسته ی ویزای کوتاه مدت ( ویزای نوع A-B-C ) و ویزای بلند مدت ( ویزای نوع D ).

پرطرفدار ترین ویزاهای بلژیک که نوع ویزاهایی هستند؟

ویزای توریستی بلژیک، ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای تجاری، ویزای سرمایه گذاری و ویزای درمانی.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
تبسم غفاری احمدرضا شهابی علی هادی
تماس تصویری با کارشناسان
پاسخگویی آنلاین صوتی و تصویری رایگان
 logo

تماس تصویری با کارشناسان

پاسخگویی به سوالات ، انتقادات ، پیشنهادات قبل و پس از خرید
همین الان با ما تماس تصویری بگیرید.

شماره موبایل تان را وارد نمایید

تماس تصویری
تماس صوتی
Instagram instagram logo
Telegramtelegram logo
Aparataparat logo
مکالمات شما
در حال برقراری ارتباط مرورگر با سرور...
خطا: به مرورگر اجازه ی دسترسی به دوربین و میکروفن را بدهید!
ارتباط شما با موفقیت برقرار شد!